Jump to content

Uzurpirani mi je dio posjeda


Juznjak

Preporučene objave

Moj pokojni otac kupio je prije nekih 50-ak godina zemljiste koje mu je bivsi korisnik ustupio globalno na koristenje.

Mi smo koristili dio tog zemljista u poljoprivredne svrhe a dio je bio zarastao sumom.

Sada sam zelio suvremenom obradom iskrciti sumu te obraditi cijelu parcelu.

Moj susjed je poceo krciti svoju parcelu te nastavio krciti i dio moje parcele. Kada sam ga pozvao da pogledamo skupa nase razgranicenje ignorirao je moje pozive.

Dakle uzurpirao mi je dio i poziva se da ga je on koristio od davnina te da ce to dokazati svjedocima. Moguce je jer su tu bile neke masline koje su opet izgorile prije 15-tak godina.

Dio koji je bio koristen od mene a sastoji se od jedne gomile kamenja takodjer zapocinje koristiti.

Poslao sam mu preporukom pismo da me prestane ometati u koristenju zemlje.

Odvjetnik mi govori da ako on dokaze da je zemlju koristio preko 20 godina da cu izgubiti.

Kako mogu ponovno poceti koristiti svoju zemlju? Sto on ustvari stice nakon preko 20 godina koristenja recene zemlje i kako ja to mogu povratiti u svoje sto je on stekao?

Mogu li traziti da mi placa najamninu na zemlju?

Napominjen da nisam uknjizen kao vlasnik jer to nisam sada ni trazio ali vlasnicu su to prodali mome pokojnom ocu i sada su svi mrtvi. Ja sam upisan kao korisnik u Katastru.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ste upisani u katastru kao posjednik , to se obično smatra vanknjižnim vlasništvom. da bi postali gruntovni vlasnik trebalo bi pokrenuti djelomični z.k. ispravni postupak ili sudsku tužbu kojom bi se katastrski posjednik uknjižio kao vlasnik. problem je svakako što vi niste i stvarni uživatelj cijele parcele. pravnici znaju da li to smeta.

 

naravno, ako je vaš susjed 20 god koristio dio parcele može steći vlasništvo na tom dijelu na osnovi dosjelosti, tj nesmetanom i poštenom posjedovanju i uživanju 20 god. i ......

 

 

međutim, uspijete li se upisati kao vlasnik, susjed će teško steći vlasništvo pogotovo zato što nije upisan kao posjednik u katastru.

 

ako postoji kupoprodajni ugovor između vašeg oca i prethodnih vlasnika, predajte ga u gruntovnicu, dalje ide nasjeđivanjem na vas. ako ne postoji, možete pronaćo naslijednike prodavatelja .....

 

ali u ovakvoj vladavini divljeg zapada, uvijek možete silom: obradite i ogradite ostak parcele. vi ste ipak katastarski posjednik, znači i vanknjižni vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Juznjak je napisao:

Mi smo koristili dio tog zemljista u poljoprivredne svrhe a dio je bio zarastao sumom.

Sada sam zelio suvremenom obradom iskrciti sumu te obraditi cijelu parcelu.

Moj susjed je poceo krciti svoju parcelu te nastavio krciti i dio moje parcele. Kada sam ga pozvao da pogledamo skupa nase razgranicenje ignorirao je moje pozive.

Dakle uzurpirao mi je dio i poziva se da ga je on koristio od davnina te da ce to dokazati svjedocima.

 

Ako je to zemljište bilo zapušteno i zaraslo, onda ga nije nitko koristio, pa je argument vašeg susjeda neosnovan.

 

Svakako prvo upišite vlasništvo u gruntovnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Juznjak je napisao:

Hvala, medjutim nisam dobro razumio ako susjed koristi preko 20 godina dio parcele ciji sam ja korisnik tj upisan sam u katastru da li on stijece pravo koristenja ili vlasnistva?

Da li mu ja mogu kao vanknjizni korisnik traziti da mi placa najamninu za to koristenje dijela parcele?

Hvala.

 

susjed nakon 20 god. poštenog i nesmetanog posjrda sudskom tužbom može steći pravo vlasništva.

međutim , kako je felixx napisao, ako je zemljište zapušteno, znači nije ga koristio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz opisa nije sasvim jasno da li susjed ne priznaje među, odnosno smatra da dio koji koristi pripada njegovoj čestici, ili priznaje da se radi o dijelu druge čestice na koji polaže pravo.

 

U prvom slučaju bi se radilo o sporu oko međe, a ne vlasništva.

 

Možda ste mogli podnijeti tužbu za smetanje posjeda, ali Vam je vjerojatno istekao rok. To Vam je vjerojatno i odvjetnik napomenuo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima.

Moj dio na koji sam ja upisan u Katastru susjed je uzurpirao i sada je posadio vinovu lozu na taj dio na kojem nije bilo niceg mozda dvije tri izgorene masline a ako je loza i bila nije je bilo zadnjih 40-tak godina.

Kako to da na drugu zemlju koja je na mene upisana u Katastru a koja je na Sudu upisana na druge a ja je koristim 50 godina ja moram tuzbom ostvarivati upis a ovaj susjed koji je to uzurpirao i drzao neobradjeno moze ukoliko mu svjedoci potvrde da je to obradjivao vise od 20 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pa, mirenje može pomoći ako se imate s kim miriti. mislim da vam ovdje može pomoći samo vlasnička tužba, dakle ne posjedovna, jer ste zakasnili s reagiranjem za smetanje posjeda. vlasnička tužba kolko znam nikad ne zastarijeva, ali morate prvo srediti vaš upis i zemljišnoj knjizi. svakako da će vas koštati, ali ako želite biti vlasnik svog posjeda , morate to napraviti.

 

još nešto. stalno spomoinjete korisnika. korisnik je pojam koji se upotrebljavao u doba društvenog vlasništva u građevinskim zonama. pretpostavljam da na toj nekretnini nije brisano društveno vlasništvo. ako nije, morate to napraviti, a to može samo vlasnik ili jedan od suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija