Jump to content

Zabrana korištenja imovine dok traje oporučna parnica?


Goros

Preporučene objave

Poštovani,

Ljubazno Vas molim da mi odgovorite na sljedeće pitanje i unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Moj stric je ugovorom o darovanju 2006 god. dobio od mog djeda na poklon jednu nekretninu, konkretno radi se o šumi. U međuvremenu krajem 2006. god djed je umro (imao je imao 93.god. i bio je nepokretan) te je pokrenuta ostavinska rasprava koja je održana 2007.god u 8.mj na kojoj smo moj otac i ja saznali da postoji i oporuka.Sa tom oporukom moj se otac nije složio jer je oštećen za svoj nužni dio tako da smo sad u parničnom postupku.

Otpočetka sumnjamo da se radi o prevari očevog brata tj.mog strica u namjeri da nas zakine za cijelo nasljedstvo jer je stric stalno dugi niz godina tražio od djede da mu pokloni većinu nekretnina a na koje djed nikad nije htio pristati.

Neznam kako je došlo do sklapanja ovog ugovora o darovanju za koji smo saznali tek na raspravi, budući da nam je djed zadnju godinu prije smrti izričito naglasio da ništa nije potpisivao ni poklanjao. Isto tako nekoliko puta nam je rekao da će svoju imovinu, kada za to dođe vrijeme, podijeliti na jednake dijelove.

Zbog toga je moj otac iznenađen pročitanom oporukom na raspravi a imajući u vidu rječi koje je djed stalno govorio, odlučio krenuti u parnicu. A da ne govorim o vrlo sumnjivom potpisu na oporuci koji uopće ni ne sliči djedovom.

Osim toga na oporuci su potpisani svjedoci od kojih je jedan od njih naš rođak sa istim prezimenom.

Poslije smo saznali da postoje još dvije oporuke prije ove zadnje koje su mjenjane.

Iznenađenjima nikad kraja pa smo tako saznali da postoji i još jedan ugovor o darovanju kojim je djed stricu navodno poklonio još jednu nekretninu.

U međuvremenu 2008 god. umro je i stric tako da sad parnicu nastavljamo sa njegovom kćeri.

Slijede nam mjeseci i mjeseci dokazivanja i borbe za oteto nasljedstvo no ipak se nadam da će biti uspješno riješeno.

E sad, znam da, pošto se radi o ugovoru o darovanju, ta šuma po takvom ulazi u naslijednu masu te da od toga možemo tražiti nužni dio, pa mene sad konkretno zanima dali mi možemo tražiti da se zabrani korištenje šume dok se parnica ne završi te ako možemo, kome bi se i kako trebali obratiti, kako se ta zabrana zapravo provodi odnosno tko kontrolira poštuje li se zabrana ili ne?

Ljubazno se još jednom zahvaljujem na Vašem odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Uzmete tužbu i idete u gruntovnicu .U gruntovnici ćete dobiti obrazac Zahtjeva za zabilježbu spora .

Za tu zabiklježbu trebate cca 200 .KN sudske takse.

 

 

Što se darovnih ugovora tiče oni moraju biti napisani na propisani način potpisani i ovjereni kod javnog bilježnika .

 

Oporuka se može osporavati iz raznih razloga a jedan je da svjedoci oporuke ne smiju biti osobe (srodnici) koji imaju pravni interes.

 

Potpis djeda da se vještačiti po grafologu .

 

Pozdrav ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ude hvala Vam na brzom odgovoru.

Dali mi možete pobliže objasniti što znači to da svjedoci oporuke ne smiju biti osobe (srodnici) koji imaju pravni interes.

Dobro ste nam objasnili kako napraviti zabilježbu na poklonjenu imovinu koja je još pod sporom.

No zanima me dali ta zabilježba u isto vrijeme znači i zabranu korištenja te imovine(u ovom slučaju šume).

Jer šuma je dosta vrijedna i mogla bi se posiječi i prodati.

Tko to i kako kontrolira zabranu korištenja?

Hvala na prethodnom i budućem odgovoru.

Goros

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Goros je napisao:

 

No zanima me dali ta zabilježba u isto vrijeme znači i zabranu korištenja te imovine(u ovom slučaju šume).

Jer šuma je dosta vrijedna i mogla bi se posiječi i prodati.

Tko to i kako kontrolira zabranu korištenja?

Hvala na prethodnom i budućem odgovoru.

 

Šuma se ne može posjeći i prodati (može, ali je protuzakonito).

Godišnje se smije posjeći 2 - 4 % drvne mase, ovisno o vrsti drva. I za to rušenje potrebna je dozvola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija