Jump to content

privatni ili javni put


splitskimag

Preporučene objave

naslijedio sam zemljište koje ima i put ali s time da je parcela zasebna čestica kao i put, oba dvoje se vodi na mene. stvar je u tome da preko mog privatnog puta prolaze i drugi susjedi čije se parcele nalaze iza moje jer to je jedini način da dođu do svoje parcele, nema drugog puta. da li ja njima mogu zabraniti pravo prolaza jer odkad je taj put preko 20.g. svi su prelazili preko njega, ali ja ću sad morati platiti porez na sve to a ostali će bez problema prolaziti i dalje preko mog puta, što mogu učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Ukoliko se put vodi na Vas tada je isti privatni put .Trebate ispitati da li osobe koje prolaze imaju sudsku odluku o pravu služnosti ukoliko nemaju , trebali bi iznaći drugi prilaz ma kako bio nepovoljan i dalji.

 

Na zahtjev stranke može se odlukom Suda otvotiti nužni prolaz uz slijedeće pretpostavke:

 

a) ako do nekretnine nema nikakve ili nema dovoljne putne veze

 

b) ako je korist koju nužni prolaz donosi veća od štete koja se tim prolazom čini.

 

Za sve štete koje nastaju otvaranjem nužnog prolaza ima se dati potpuna odšteta.

 

Nužni prolazi po svojem su ekonomskom karakteru -služnosti puta.

Danas se smatra da je nužni prolaz i po pravnom karakteru

služnost puta .

 

 

Pozdrav! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Radi pojašnjenja služnost puta ne ukida se pošto poto :kavica: to što je rečeno u prednjem postu da mora iznači dulji put to je u slučaju kada se tom sadašnjom služnošću Vama nanosi šteta ,tada Vi imate pravo tražiti da se ta služnost prenese na drugi dio Vašeg posjeda ili na posjedu korisnika služnosti ali ne na posjed trećeg.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

splitskimag je napisao:

.... ali ja ću sad morati platiti porez na sve to a ostali će bez problema prolaziti i dalje preko mog puta, što mogu učiniti?

 

Ovisi o tome želite li taj put prodati korisnicima iza svoje parcele?

Pozovite dopisom korisnike služnosti na dogovor.

Sukladno Zakonu o vlasništvu dužni su plaćati za korištenje vaše nekretnine, ili ju otkupiti (put) po tržnoj vrijednosti, ili prestati koristiti (to ne mogu, ako im je to jedini pristup posjedu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija