Jump to content

Tko plaća komplikacije u trudnoći


martina75

Preporučene objave

Komplikacije u trudnoći idu na teret HZZO, znaci sve po starom kako je i bilo, to se vodi kao bolovanje.

Međutim, ako je trudnoća uredna, ali je posao koji radnica obavlja po odluci liječnika štetan za njeno zdravlje ili zdravlje djeteta, poslodavac je mora premjestiti na druge poslove, a ako ne moze, mora joj odobriti plaćeni dopust do daljnjega koji ide na njegov teret.. to je po novom Pravilniku o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na stanku za dojenje djeteta i prava na trudnički ili dojenački dopust s pravom na naknadu plaće i Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama, ali Ustavni sud je u procesu da odluči o pokretanju postupka ocjene ustavnosti tih akata..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, sad mi je lakše, jedino se brinem zbog mogućeg otkaza, zbog ovog što je napisao/la Nirvana23. Kako će me poslodavac preraspodijeliti na posao kojeg nema, ili mi plaćati dopust? Radije će me otpustiti pa na moje mjesto zaposliti nekog drugog, budući da u tom slučaju plaća samo jednog radnika, a ne mene na dopustu i drugog koji radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nirvana23 je napisao:

Međutim, ako je trudnoća uredna, ali je posao koji radnica obavlja po odluci liječnika štetan za njeno zdravlje ili zdravlje djeteta, poslodavac je mora premjestiti na druge poslove, a ako ne moze, mora joj odobriti plaćeni dopust do daljnjega koji ide na njegov teret.. to je po novom Pravilniku o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na stanku za dojenje djeteta i prava na trudnički ili dojenački dopust s pravom na naknadu plaće i Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama, ali Ustavni sud je u procesu da odluči o pokretanju postupka ocjene ustavnosti tih akata..

 

 

Nitko te ovo nije pitao, pa odgovorom možda malo zbunjuješ postavljačicu posta (zapravo eto vidi sad ovo gore, bez potrebe, ničim izazvana, zbunila si ženu).

 

Naime jedno je privremena nesposobnost za rad i nadoknada plaće u tom slučaju, a drugo je obveza poslodavca u sasvim desetom slučaju (kada nema privremene nesposobnosti za rad, a ima potrebe zaštite takve trudnice od potencijalno štetnog radnopravnog procesa) kojeg spominješ pretpostavljam kao mogućnost koja neće nastupiti jerbo je ova žena na "komplikacijama" ili će biti (tak veli), a i da nije tako se nešto utvrđuje prema posebnim propisima koji nisu tema ovdje, a možda čak ni opcija.

 

I još na kraju eto i Ustavnog suda, koji će jednom nešto možda odlučiti (no zaista mi ne pada na pamet što bi to bilo i što je uopće bila poanta ove tvrdnje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija