Jump to content

žičana ograda na međi


scamar

Preporučene objave

Poštovanje;

Molim savjet struke ili nekoga tko je imao sličan problem.

 

Na međi sa susjedom postavljena je žičana ograda koju je on postavio i bila je tu i takva kada smo kupili svoj posjed. Naime,ta žica na gornjem završnom rubu ima žičane šiljke (oko 2 cm) koji strše prema gore. Nekoliko puta smo se ogrebali na njih jer nam je tu vrt. Sa tim susjedom nismo u dobrim odnosima i ne komuniciramo na njegov zahtjev. Neki dan sam te šiljke uvinuo prema dolje no on ih je ponovno vratio.

Zanima me da li je zakonski dozvoljena takva ograda i uopće kakve su žičane ograde dozvoljene postaviti gledano iz sigurnosnog aspekta? Gledam žice koje su danas u prodaji i sve imaju fin i ravan završetak bez opasnosti za ozljede. Imam malo dijete koje će za koji mjesec prohodati i moglo bi se ozbiljnije ozlijediti. Kakve su mi pravne mogućnosti glede te ograde i mogu li na neki način utjecati da se takva žica zamjeni? Napominjem da je sa susjedom pokušaj dijaloga ili dogovora nemoguć.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Teško ćete putem nadležnih institucija natjerati susjeda da kupi glattku ogradu tj. ogradu koja se Vama sviđa

 

Postoje pravila običajnog prava , da je svaki vlasnik nekretnine dužan ograditi svoj posjed s desne strane od ulaza s javne površine , pa ako je to slućaj kod Vas postavite betonsku ogradu ili kamenu i riješiti ćete problem,a to isto možete učiniti bez obzira gdje je međa. mislim s desne ili

bilo koje strane .Nije mi jasno ,imate vrt do kojeg dolazite strugajući se po susjedovoj ogradi.?

 

 

Pozdrav! :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 102.st.2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ,

 

Svaki je vlasnik dužan s desne strane svojeg glavnog ulaza gledano s puta,ograditi svoj prostor i razdvojiti ga od susjedovog prostora , ako nije drugačije propisano niti je drugi mjesni običaj.

 

Prema Pravilniku o jednostavnim građevinama bez ikakvih dozvola dopuštena je gradnja ogradnog zida do visine od 1.6 m.

 

Za ogradu visine dva m potrebna Vam je dozvola nadležnog organa .

 

Susjed može tužbom sudu zahtjevati da drugi susjed održava svoju ogradu i da ogradi svoj prostor kako je u

zakonom propisano.

Pozdrav! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija