Jump to content

obveza gradnje ograde


kuca

Preporučene objave

Poštovani !

Članak 102. st.2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima :

 

" Svaki je vlasnik dužan s desne strane svojega glavnog ulaza , gledano s puta, ograditi svoj prostor i razdvojiti ga od susjedova prostora , ako nije drugačije propisano, niti je drugi mjesni običaj "

 

Sudska praksa :Prema pravnom pravilu 858.OGZ-a isada važeće odredbe čl.102. Zakona o vl. sud će ocijeniti osnovanost tužbenog zahtjeva, naglasak je na dužnosti vlasnika da s desne strane svojeg glavnog ulaza ogradi svoj prostor i na taj način razdvoji od susjedovog prostora (ukoliko nije drugačije propisano i nije drugačiji mjesni običaj)

Suština navedene zakonske odredbe je da se susjedske nekretnine razgraniče ogradom( susjedska prava ).

Županijski sud u gradu Zagrebu,Gž-5703/96,od 28.08.1997. Izbor 2/97.

 

Zakon o državnoj izmjeri i katastru čl. 94. kaznene odredbe za ne izvršavanje svoje obveze iz čl. 24. istog zakona a vezano za susjedska prava .

 

Kako vidite nije točno da vlasnika nekretnine ne može nitko prisiliti da izgradi ogradu .

Vlasnik koji se inati plaća kaznu ,sudske troškove i mora ograditi svoj prostor.

 

pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kome prijaviti susjeda, ukoliko je on ogradu koju je godinama imao na razgraničenju parcela skinuo i nema namjeru (prema njegovoj izjavi) postaviti novu na isto mjesto.

napominjem da njegova živad (kokoši, psi) izlaze u moje dvorište i prave štetu na nasadima i cvijeću.

Napominjem da postoji sudska odluka o međi odnosno Rješenje o uređenju međe.

Hvala na savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

Članak 102. st.2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima :

 

Vlasnik koji se inati plaća kaznu ,sudske troškove i mora ograditi svoj prostor.

 

pozdrav !

 

Poštovani, iz ZOV čl. 102 nigdje ne stoji da je za neizvršenje predviđena nekakva kazna??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Kome prijaviti susjeda, ukoliko je on ogradu koju je godinama imao na razgraničenju parcela skinuo i nema namjeru (prema njegovoj izjavi) postaviti novu na isto mjesto.

napominjem da njegova živad (kokoši, psi) izlaze u moje dvorište i prave štetu na nasadima i cvijeću.

Napominjem da postoji sudska odluka o međi odnosno Rješenje o uređenju međe.

Hvala na savjetu!

 

Najjednostavnije je da sami postavite ogradu, na svoj dio posjeda uz samu među.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Obzirom da ograda predstavlja među , rušenje ograde prijavljuje se sucu za prekršaje .

Čl.94 i 95. veza čl. 24.

Zakona o državnoj izmjeri i katastru., i člana 102. Zkona o vlasništvu

 

čl. 95.

1.

Tko ošteti , uništi ili svojim djelovanjem smanji uporabljivost oznake izmjere ili je bez odobrenja ukloni ili promijeni, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 6.000.oo

 

2.........

 

 

3. Ponovno uspostavljanje oznake izmjere obavit će se na teret počinitelja.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ograda koju je susjed srušio postoji tu već 50 godina.

Sudskim uređenjem međe, sud je riješio da se međa pomakne na moju stranu za oko 1 metar što sam se ja složio.

 

Pošto sad susjed nema ograde, dal ga ja mogu prijaviti i kome?

On bi trebao napravit ogradu na liniji koju ue odredio sud.

ja sam mu ponudio zajedničko sudjelovanje znajući da on nikad neće napraviti sam ogradu.

On neće ni čuti za to.

Kome da ga prijavim za takovo stanje?

Zahvaljujem.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

Obzirom da ograda predstavlja među , rušenje ograde prijavljuje se sucu za prekršaje .

čl. 95.

1.

Tko ošteti , uništi ili svojim djelovanjem smanji uporabljivost oznake izmjere ili je bez odobrenja ukloni ili promijeni, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 6.000.oo

 

Oznaka izmjere nije ograda, nego međni kamen, odnosno odnedavno onaj marker koji postavi geodet kada određuje granice posjeda.

 

Ne znam za slučaj da je netko sankcioniran zbog same činjenice da nije napravio ogradu, nego samo kada je zbog nepostojanja ograde nastala šteta susjedima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

citat :

 

Felix je napisao :"Oznaka izmjere nije ograda "....

 

 

Članak 101. st.1.Zakona o vlasništvu

 

Ograde između susjednih nekretnina ( zidovi,plotovi ,ograde ,živice i druge prepreke)kao i stvari koje služe kao međni znakovi , zajednićke su ograde.

 

VSRH. Rev- 351/91

 

Obvezu podizanja i održavanja ograde između susjednih nekretnina

u nedostatku pozitivnih propisa, treba prosuđivati i po pravnim pravilima imovinskog prava .

 

Zakon o izmjeri i katastru , te Zakon o vlasništvu upućuju na obvezu podizanja i održavanje ograde na međi.

Zakon o izmjeri upućuje nas na Zakon o prekršajima ,za slučaj ne poštivanja ranije citiranih obveza .

 

Mišljenja sam da bi bilo logičnije da uz odredbu koja obvezuje podizanje ograde da bude i odredba o sankcijama , ali to nije već se obveza naslućuje kroz više odredni različitih propisa.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znamo da građevinska inspekcija nije nadležna za ograde visine do 90 cm, jel tako?!

Da li se u tih 90 cm računa samo zidani dio ili, primjerice, betonski parapet s metalnom konstrukcijom?

Zanima me da li smo prekršitelji ukoliko smo nazidali zid visine npr. 50 cm i na njega postavili željeznu ogradu visine npr. 50 cm?

Nadam se da su upućeni u ovu problematiku shvatili što je "pjesnik htio reći" i da će znati pojasniti. Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija