Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice- molim pomoć


Irenak

Preporučene objave

Krenimo redom;

- kupili smo oranicu 11.12.2008 i sklopili ugovor o kupoprodaji nekretnina (u kojem smo naveli da kupujemo 1/2 zemljišta tj. suvlasnički dio)

- dva brata su bili suvlasnici te oranice

- oni su ugovorom o razvrgnuću suvl. zajednice 16.12. podjelili tu oranicu

- anexom našeg ugovora o kupoprodaji 30.12. nadodajemo tu promjenu u ugovor (s detaljima novonastale situacije)

- gospodin koji nam je prodao oranicu obaviještava nas da će se prema geodetskom parcelac. elaboratu izvesti parcelacija

- ali iako su svi potrebni dokumenti predani u nadležne institucije na vrijeme tj. dok još nije stupio na snagu novi zakon o poljopr. zemljištu, parcelacija se nije mogla sprovesti (iako su se svi čudili zašto), već se morao predati zahtjev za suglasnost Agenciji za poljopr. zemljišta

 

Mi se do danas nismo mogli upisati kao vlasnici a mene zanima zašto, ako je gosp. vlasnik pola djela zašto mi nemožemo taj kupljeni dio prepisati na sebe?

Drugo pitanje je što bi se desilo da npr. gosp. koji je u 85 god. starosti umre i jave se npr. njegovi nasljednici a naš ugovor nije nigdje proveden, kako bi mi ostvarili svoje pravo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani !

Prema odredbi člana 77 Novog zakona o poljoprivredi

jedan od zadataka Agencije za poljoprivredno zemljište je

da : PRUŽA POMOĆ U RJEŠAVANJU imovinsko pravnih odnosa.

 

čl. 78. istog zakona

 

Katastarske čestice poljoprivrednog zemljišta ne mogu se parcelirati dijeliti osim uz suglasnost Agencije .

 

Vjerujem da ste Vi mogli kupiti 1/2 te čestice i upisati se kao suvlasnik u ZK.

Često već postoji fizička dioba nekretnina , koja se može razvrgnućem suvlasničke zajednice i provesti.

Zahtjev za razvrgnuće suvlasničke zajednice predaje se

Općinskom sudu mjesta gdje se nekretnine nalaze .Razvrgnuće suvlasničke zajednice se provodi u izvanparničnom postupku.U konkretnom slučaju mislim da i

Agencija ne bi se protivila takvoj diobi.

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

čl. 78. istog zakona

 

Katastarske čestice poljoprivrednog zemljišta ne mogu se parcelirati dijeliti osim uz suglasnost Agencije .

 

Vjerujem da ste Vi mogli kupiti 1/2 te čestice i upisati se kao suvlasnik u ZK.

 

U konkretnom slučaju mislim da i

Agencija ne bi se protivila takvoj diobi.

 

 

 

agencija ne bi dozvoljavala bilo kakvu diobu poljoprivrednog zemljišta, uz napomenu da šume ne podliježu zakonu o poljoprivrednom zemljištu, što znači da se šume mogu fizički dijeliti.

 

međutim, postoji mišljenje ministarstva pravosuđa po kojem se poljoprivredno zemljište za koje je pokrenuto sudsko razvrgnuće suvlasničke zajednice prije stupanja na snagu zakona o polj.zemlj., može parcelirati bez suglasnosti agencije. osim toga, ako je suvlasnička zajednica u katastaru upisana u različitim posjedovnim listovima, onda se smatra da je fizička dioba već napravljena i parcelacija takvih kat.čestica provodi se bez suglasnosti agencije.

 

ne razumijem šta znači to da je napravljen ugovor o razvrgnuću - da li na osnovi parcelacijskog elaborata ili....

 

u svakom slučaju, vi možete kupiti suvlasnički omjer i upisati se kao suvlasnik na toj k.č.

 

ili se radi o suvlasništvu na više k.č., pa je razvrgnuće napravljeno tako da se podjele kat. čestice. u tom slučaju ne treba suglasnost agencije jer se ne radi parcelacija, već se samo mijenjaju vlasnički odnosi - čestice više nisu u suvlasništvu, već se upisuje samovlasništvo prema ugovoru o razvrgnuću.tada ne bi trebala postojati zapreka da se upišete kao vlasnici kat. čestica koje su razvrgnućem pripale vašem prodavatelju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija