Jump to content

Molba/Pitanje - Rad stranaca kod fizičke osobe u RH !


rango

Preporučene objave

Ovim putem molim sve one koji su imali sličnu situaciju ili se kuže u zakon da mi pomognu.

 

Slijedeći bih tjedan trebao početi s adaptacijom jedne stare kuće u Zelini (kod Zagreba). S obzirom da sam tanak s lovom, a sve ponude koje sam dobio za kompletnu adaptaciju su bezobrazno visoke, pozvao bih 3 Bosanska državljanina, da mi to odrade za 40% nižu cijenu.

Ono što me zanima je na koji način mogu to odraditi, a da ne snosim sankcije ako ih uhvate, odnosno bolje rečeno dali postoji kakva rupa u zakonu.

Moram napomenuti da su oni upoznati rizikom, te da svjesno dolaze na vlastitu odgovornost.

 

Hvala unaprijed i pozdrav

 

P:S: Isprika ako sam pogriješio podforum

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stranac može raditi u RH na temelju radne ili polovne dozvole. Ne može početi s radom prije nego što mu se odobri privremeni boravak.

 

Pogledajte sve u zakonu o strancima pod poglavljem "Rad stranaca"..čl- 114.- 140.

 

Najbolje je da se raspitate u Policijskoj postaji ili upravi u svom mjestu prebivališta.

 

Procedura da bi njihov rad postao legalan je komplicirana, ali ako bi radili na nelegalno, morate uzeti u obzir mogućnost da vas netko priavi inpekciji, u tom slučaju nastradat ćete i vi i radnici.

 

Odluka je na vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slučaju ostaje svejedno da ste ih zaposlili na "crno".

Inspekciju zanima kako će se država namiriti iz toga. A osim toga radnici uvijek mogu izjaviti protiv vas da ste znali od kud su oni te da nelegalno obavljaju posao.

Vi ste se dužni informirati koga zapošljavate.

 

Zaista mnogo radnika radi iz inozemstva na crno u RH. Malo njih bude otkriveno, ali i taj mali postotak nosi rizik sa sobom.

 

Odluka je na vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 10.000 do 15.000 kuna kaznit će se fizička osoba za svakog stranca, s kojim je zasnovala radni odnos ili koristila njegav rad:

ako zapošljava stranca koji nema radnu ili poslovnu dozvolu. .

 

Na žalost ne mogu vam nikog preporučiti, stavite post na podforumu "Tražim pravnu pomoć"..

 

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija