Jump to content

vikendica i tri vlasnika


petra_01

Preporučene objave

moj deda i njegova dva brata su suvlasnici vikendice na moru. ta dva brata zive u Beogradu i od kako je rat započeo oni nisu dolazili u Hrvatsku. zadnjih 18 godina moja obitelj ulaže u tu kuću,obnavlja ju, plaća sve račune. zadnje tri godine oni su opet počeli dolazit u vikendicu,al i dalje ne brinu oko ničega,dolaze na sve sredeno,plačeno.. a žele ista prava ko i mi,dolazit kad oni zele.. što meni nema smisla. nisu dali jednu kunu u proteklih 18 godina,. zanima me dali oni i dalje imaju zakonski ista prava kao i mi koji ulažemo već 20 godina u kuću?kako se uopće mozemo postavit prema njima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Suvlasnička prava uknjižena u zemljišnim knjigama i dalje ostaju u suvlasništvu , bez obzira na ulaganja . Vi imate pravo potraživati povrat uloženih nužnih troškova , jer se samo nužni troškovi priznaju.Vi nadalje dijelite troškove režija i sl.

Postavite zahtjev Vašim rođacima za povrat nužnih troškova koji se dijele na sve suvlasnike .

 

Suvlasnici imaju pravo koristiti svoj dio , to im suvlasnik s osnove ulaganja ne može osporiti, ači ima pravo refundacije dijela nužnih troškova koji se odnose na druge suvlasničke djelove.

 

 

Pozdrav .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje bi bilo sporazumno riješiti međusobne odnose sklapanjem međuvlasničkog ugovora kojim bi sve definirali, ali to očito nije moguće.

 

Svaki od suvlasnika ima pravo posjedovati i koristiti nekretninu.

 

Međutim, u ovom slučaju postoji i određeni disparitet u ulaganjima u nekretninu.

 

Nužni su oni troškovi koji su potrebni da bi nekretnina ostala u uporabljivom stanju (bojanje drvenarije, popravak krova, redovna zamjena instalacija, zamjena bojlera i sl.). Korisni su oni troškovi koji povećavaju vrijednost nekretnine (nadogradnja, postavljanje klima uređaja, zamjena namještaja i sl.). Postoji mogućnost da tužite ostale suvlasnike radi isplate njihovog dijela troškova, ako taj obveznopravni zahtjev nije zastario (5 godina). Za režije je zastara 1 godina.

 

Za sva redovna ulaganja potrebna je suglasnost većine, a za izvanredna svih suvlasnika, koja ovdje očito postoji jer se suvlasnici njima nisu protivili.

 

Pretpostavljam da koristite nekretninu više vremena od ostalih suvlasnika, koji će se na tu okolnost sigurno pozvati.

 

Svaki suvlasnik ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice sudskim putem. Ukoliko sud vašem zahtjevu udovolji, isplatom ostalih suvlasnika postali bi samovlasnici nekretnine, s time da bi vam pritom mogla biti uračunata ulaganja u nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dickan je napisao:

Najbolje bi bilo sporazumno riješiti međusobne odnose sklapanjem međuvlasničkog ugovora kojim bi sve definirali, ali to očito nije moguće.

 

Svaki od suvlasnika ima pravo posjedovati i koristiti nekretninu.

 

Međutim, u ovom slučaju postoji i određeni disparitet u ulaganjima u nekretninu.

 

Nužni su oni troškovi koji su potrebni da bi nekretnina ostala u uporabljivom stanju (bojanje drvenarije, popravak krova, redovna zamjena instalacija, zamjena bojlera i sl.). Korisni su oni troškovi koji povećavaju vrijednost nekretnine (nadogradnja, postavljanje klima uređaja, zamjena namještaja i sl.). Postoji mogućnost da tužite ostale suvlasnike radi isplate njihovog dijela troškova, ako taj obveznopravni zahtjev nije zastario (5 godina). Za režije je zastara 1 godina.

 

Za sva redovna ulaganja potrebna je suglasnost većine, a za izvanredna svih suvlasnika, koja ovdje očito postoji jer se suvlasnici njima nisu protivili.

 

Pretpostavljam da koristite nekretninu više vremena od ostalih suvlasnika, koji će se na tu okolnost sigurno pozvati.

 

Svaki suvlasnik ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice sudskim putem. Ukoliko sud vašem zahtjevu udovolji, isplatom ostalih suvlasnika postali bi samovlasnici nekretnine, s time da bi vam pritom mogla biti uračunata ulaganja u nekretninu.

 

vec sam bio otvorio temu po pitanju dijeljenja troskova, ali nisam dobio nikakav odgovor.

 

ovaj je odgovor jako iscrpan, zanimalo bi me svakako kojim je zakonima to propisano, te ako je ikako moguce gdje/kako bi se mogao dobiti uvid u sudsku praksu.

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija