Jump to content

Malo dulja priča


fruitcake

Preporučene objave

Pozdrav svima na Forumu a poseban moderatoru Mrljavcu.

Dugo pažljivo pratim Forum a došao je red da se i ja uključim sa svojim problemom a možda netko iz moga iskustva i izvuče neku pouku.

Veteran, dragovoljac, strijelac, „ono“ ZNG i HV i po svuda i svakuda i ...

 

Zahtjev za priznavanje statusa HRVI od 27.01.2005.:

Prvo ranjavanje 10. '91. prostrijelna rana lijeve šake a po istom ranjavanju pad sa visine uslijed čega je nastupila ozljeda u smislu traume 3 (tri) torakalna kralješka sa prokliznućima i kompletnim blokom trupova kralježaka (Ranjenički karton i protokol iz brigade) – prihvaćeno!

Drugo ranjavanje 12. '91. eksplozivna rana od metka lijeve uške sa posljedicom znatno suženog lijevog sluhovoda i gubitkom sluha (bez bolničkog protokola, uz svjedočenje zapovjednika koji je nazočio dogođenom te uz medicinsku dokumentaciju sve u zakonskim vremenskim okvirima- odbijeno!

Bolest PTSP kontinuirano liječenje od 1998. kroz 6 dnevnih bolnica, ambulantna liječenje , četri psihologijska vještačenja, dijagnoze F 62.0, F 43.1 chr – prihvaćeno!

 

Zatim „stand by aranžman“ od samo dvije godine i sedam mjeseci (???) do 20.08.2007.godine i konačno Prvostupanjsko liječničko povjerenstvo.

 

Ocjena Prvostupanjskog lp :

Ranjavanje sa manje od 20% , kralježnica sa 30% (T 207 a) i bolest PTSP ocijenjen sa 30% (T 238 b) = oštećenje organizma 50%, PRIVREMENO do 31.kolovoza 2008.g. uz pravo na osobnu invalidninu i posebni doplatak od 01.02.2005. do 31.08.2008.

 

Na prvostupanjsko rješenje nisam ulagala žalbu. Naravno ništa niti od isplate ali niti od revizije Drugostupanjskog u zakonskom roku od tri mjeseca a po istjeku mog roka od 15 dana prava na žalbu + onih famoznih 8 dana za otpremu prema drugostupanjskom.

Ne samo da je prošlo tih famoznih 3 mj. i 23 dana revizijskog roka već je prošlo i slijedećih 6 mjeseci pa se taj revizijski rok protegao na 9 mj. i 23 dana.

 

I tako konačno stiže i Rješenje Drugostupanjskog lp, datirano sa 30.05.2008.godine:

sa 50% na sve <20% odnosno 0, uz takva „prozirna“ obrazloženja da mi ih je mučno i ponavljati. I da „štos bude najveći“, TRAJNO! ( u prvom ciklusu???)

 

(Htjela bih napomenuti da mi je na temelju iste medicinske dokumentacije prvostupanjsko IK-e HZMO ocijenilo 70% oštećenja organizma u svezi sa ratom a 30% civilnog, profesionalno a što je i vještak u drugom stupnju (g.T. ?) potvrdio. Ovo su sada „jabuke“ i nisam htjela mješati sa „kruškama“ već samo napomenuti kolika je diskrapancija između raznih povjerenstava i svih tih stručnjaka i vještaka koji nas ocjenjuju.)

 

Sada slijedi još malo zapleta:

naravno da sam odmah pokrenula tužbu na Upravnom sudu a radi pobijanja zakonitosti upravnog akta a sa prijedlogom sudu da poništi Rješenje Drugostupanjskog lp MOBMS te da ostavi na snazi prvostupanjsko kao valjano rješenje.

Napisala sam nekoliko požurnica i potrudila sam se informirati o stanju predmeta i gle, stiže Presuda Upravnog suda (od 04.03.2009.g., rješena u samo 8 mjeseci) kojom je isti uvažio moju tužbu kao osnovanu uz opširna pojašnjenja te je u zaključku ocijenio da tuženo tijelo nije pravilno iskoristilo revizijska ovlaštenja iz članka 130.st.1. i 2. Zakona , pa je osporenim rješenjem povređen zakon na moju štetu. Trebalo je stoga temeljem članka 42. stavka 2. ZUS-a tužbu uvažiti i osporeno rješenje poništiti.

Presuda je dostavljena meni osobno i MOBMS (24.04.2009.g)

 

Dva mjeseca zatišja a zatim rasplet:

Iz Ureda državne uprave, Službe za društvene djelatnosti, Odsjek za hrv. branitelje iz Domovinskog rata, stiže mi poziv u čijem se privitku nalazi zahtjev(?) Drugostupanjskog liječničkog povjerenstva br....od 25.05.2009.g. kojim se moli(?) moja nadopuna medicinske dokumentacije (?), radi ocjene oštećenja mog organizma u drugostupanjskom postupku (??), u predmetu priznavanja statusa HTVI Domovinskog rata. Ujedno me se moli (?) da po navedenom postupim u što je moguće kraćem roku (najkasnije do 25.06.2009.) te da navedenu med. dokumentaciju (izvornike i preslike) dostavim u Ured drž. upr....U privitku memorandum RH, MOBMS sa rukom napisanim tekstom: u Zg, za gđu. XY, molim dostaviti (!) sve nalaze psihijatra- od početka liječenja do 25.05.2009-g. uz pečate i potpise svih četri (pretpostavljam) člana Drugostupanjskog lp (?).

Naravno, aktualni presjedavajući vještak je već sudjelovao u mom slučaju ali tada samo kao član Drugostupanjskog lp čija je doneslo ocjena osporena.

 

Što sada? Kakva dopuna medicinske dokumentacije sa „današnjim“ datumom kada se „stvar“ odnosi na period do 27.01.2005.g. a koja je dokumentacija odavno predana u svim mogućim preslikama i ovjerama?! Smatram da ukoliko je Drugostupanjskom „nedostajala“ neka med. dokumentacija za „neku drugačiju procjenu“ imalo je to zatražiti u vrijeme prije svog odlučivanja ( ionako su si uzeli i suviše „slobodnog“ vremena) i zašto dokumentacija samo od psihijatra i ponavljam što će to oni sada ponovno odlučivati? Što, sami će ponovno revidirati svoju reviziju???

Više ne znam tko je tu lud?

Naravno da se svo vrijeme i dalje kontinuirano liječim i da posjedujem i brdo novije i nove med. dokumentacije ali zar ne bih trebala tu istu dokumentaciju priložiti Prvostupanjskom lp u „drugom điru“ ?

Dali MOBMS može mimo Presude Upravnog suda U ime Republike Hrvatske, jednostavno donositi neke svoje interne regule i naputke kojih nema niti u jednom od zakona niti pravilnika koji odlučuju o utvrđivanju statusu HRVI Domovinskog rata???

Molim Vas za savjet što slijedeće poduzeti jer mi pada na pamet pohod na MOBMS premda unaprijed znam da ću biti odbijena već na vratima.

Osobito poznam dečke koji su morali u svakom „điru“ ići na upravnu tužbe, dobivali ih ali ih je MOBMS jednostavno ignorirao i „po svome“.

Ma koja je ovo država, pa kaj će se dogoditi ako im baš ne dam med. dokumentaciju pod njihovim uvjetima ili ako ju uopće ne dam?

Dali se trebam ponovno obratiti Upravnom sudu sa pritužbom da MOBMS nije ispoštovao njihovu Presudu?

Ma tko je tu „jači na ruku“, Upravni sud ili MOBMS?

Molim savjet

Pozdrav svima i nemojte se predati baš nikada u inat MOBMS-u, “našem“ braniteljskom ministarstvu.

:vjestica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fruitcake je napisao:

Zatim „stand by aranžman“ od samo dvije godine i sedam mjeseci (???) do 20.08.2007.godine i konačno Prvostupanjsko liječničko povjerenstvo.

 

Na žalost, tada je to bilo uobičajeno vrijeme čekanja, posebno kod nekih PLP (npr. ZG). Naime, bilo je podneseno oko 30 000 novih zahtjeva.

 

fruitcake je napisao:

I tako konačno stiže i Rješenje Drugostupanjskog lp, datirano sa 30.05.2008.godine:

sa 50% na sve <20% odnosno 0, uz takva „prozirna“ obrazloženja da mi ih je mučno i ponavljati. I da „štos bude najveći“, TRAJNO! ( u prvom ciklusu???)

 

Ne trebate obraćati pažnju na ono "trajno" kod <20%, to je tipična greška koju rade većina Povjerenstava (PLP & DLP) i ne znači nikakvo ograničenje u smislu ponovne ocjene. U vašem slučaju je posebno nebitno jer je poništeno rješenje koje se temeljilo na tom nalazu.

 

fruitcake je napisao:

(...) naravno da sam odmah pokrenula tužbu na Upravnom sudu (...) stiže Presuda Upravnog suda (...) kojom je isti uvažio moju tužbu kao osnovanu uz opširna pojašnjenja te je u zaključku ocijenio da tuženo tijelo nije pravilno iskoristilo revizijska ovlaštenja iz članka 130.st.1. i 2. Zakona , pa je osporenim rješenjem povređen zakon na moju štetu. Trebalo je stoga temeljem članka 42. stavka 2. ZUS-a tužbu uvažiti i osporeno rješenje poništiti.

 

Sve 5, ali koju je uputu Upravni sud dao drugostupanjskom tijelu da učini nakon presude? To je bitno, jer se drugostupanjsko tijelo u novom postupku mora pridržavati uputa i pravnog shvaćanja suda.

(Iz vašeg pisanja izvjesno je jedino da Upravni sud svojom presudom nije osnažio prvostupanjsko rješenje, jer da jest ne bi rasplet bio kao što dalje navodite.)

 

fruitcake je napisao:

Dva mjeseca zatišja a zatim rasplet:

Iz Ureda državne uprave, Službe za društvene djelatnosti, Odsjek za hrv. branitelje iz Domovinskog rata, stiže mi poziv u čijem se privitku nalazi zahtjev(?) Drugostupanjskog liječničkog povjerenstva br....od 25.05.2009.g. kojim se moli(?) moja nadopuna medicinske dokumentacije (?), radi ocjene oštećenja mog organizma u drugostupanjskom postupku (??), u predmetu priznavanja statusa HTVI Domovinskog rata. Ujedno me se moli (?) da po navedenom postupim u što je moguće kraćem roku (najkasnije do 25.06.2009.) te da navedenu med. dokumentaciju (izvornike i preslike) dostavim u Ured drž. upr....U privitku memorandum RH, MOBMS sa rukom napisanim tekstom: u Zg, za gđu. XY, molim dostaviti (!) sve nalaze psihijatra- od početka liječenja do 25.05.2009-g. uz pečate i potpise svih četri (pretpostavljam) člana Drugostupanjskog lp (?).

(...)Što sada? Kakva dopuna medicinske dokumentacije sa „današnjim“ datumom kada se „stvar“ odnosi na period do 27.01.2005.g. a koja je dokumentacija odavno predana u svim mogućim preslikama i ovjerama?! (...) i zašto dokumentacija samo od psihijatra i ponavljam što će to oni sada ponovno odlučivati? Što, sami će ponovno revidirati svoju reviziju???

(...) Molim Vas za savjet što slijedeće poduzeti (...)

Ma koja je ovo država, pa kaj će se dogoditi ako im baš ne dam med. dokumentaciju pod njihovim uvjetima ili ako ju uopće ne dam?

 

Ako predsjednik Drugostupanjskog liječničkog povjerenstva utvrdi da u zaprimljenoj medicinskoj dokumentaciji nedostaju određeni podaci neophodni za donošenje nalaza i mišljenja ili je od zadnjeg nalaza prošao duži vremenski period, može zatražiti dopunu medicinske dokumentacije. To je uobičajeni postupak nakon presude u kojoj se tužba uvažava.

Obzirom da zadnji nalazi koji ste priložili spisu potječu iz prve polovine 2007. godine (pretpostavljam po datumu koji ste naveli kao pregled kod PLP-a), uobičajeno je da Povjerenstvo, nakon što je predmet bio na Upravnom sudu i nakon što je zatražen novi nalaz sukladan Pravilniku (ovo zadnje pretpostavljam jer niste napisali uputu suda), zatraži noviju medicinsku dokumentaciju.

To što traže sve nalaze od početka liječenja, fraza je koju u pozivima za osobni pregled često možete vidjeti i nije ništa novo. Najbitnije je da im pošaljete onu medicinsku dokumentaciju koju već ranije niste priložili spisu predmeta.

DLP ne vrši reviziju svoga nalaza jer je isti od suda utvrđen kao nezakonit i nepravilan, već vrši novu ocjenu. Zato bi bilo dobro da im dostavite traženu medicinsku dokumentaciju.

Zašto samo od psihijatra? To je teško odgovoriti, ali ako smijem špekulirati, vjerojatno zato što su pregledi kod njih (kontrole) u pravilu puno fekventniji nego pregledi radi posljedica, recimo, ranjavanja.

Često se zaboravlja da Povjerenstvo utvrđuje stanje organizma u trenutku ocjene, a ne u trenutku podnošenja zahtjeva ili čak i ranije (npr. prilikom ranjavanja). Zato bih vam ponovno savjetovao da dostavite traženu dokumentaciju.

 

fruitcake je napisao:

Naravno, aktualni presjedavajući vještak je već sudjelovao u mom slučaju ali tada samo kao član Drugostupanjskog lp čija je doneslo ocjena osporena.

 

U važećim propisima mema zapreke da vas poslije presude cijeni Povjerenstvo u istom sastavu kao i prvi put. Prilikom ocjene, kako sam već naveo, dužni su se pridržavati uputa i pravnog shvaćanja suda.

Ovo je ujedno i odgovor na vaše sljedeće pitanje:

 

fruitcake je napisao:

Dali MOBMS može mimo Presude Upravnog suda U ime Republike Hrvatske, jednostavno donositi neke svoje interne regule i naputke kojih nema niti u jednom od zakona niti pravilnika koji odlučuju o utvrđivanju statusu HRVI Domovinskog rata???

 

fruitcake je napisao:

Dali se trebam ponovno obratiti Upravnom sudu sa pritužbom da MOBMS nije ispoštovao njihovu Presudu?

 

Da, ukoliko smatrate da je novo drugostupanjsko rješenje nezakonito, odnosno da nije doneseno u skladu s uputom i pravnim shvaćanjem iz presude Upravnog suda, trebate ustati s tužbom na takvo rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako se zahvaljujem morskywuk-u na detaljnom tumačenju i savjetu.

Upravo mi je ovakva potpora bila potrebna jer već lagano gubim “ritam”.

 

Zapravo, sada jedini problem vidim u tome što Upravni sud nije dao drugostupanjskom tijelu baš nikakvu uputu što da učini nakon presude?!

Nikakvu, i to me sada ponovno baca u očaj jer mi sada opet (a nakon ushićenja zbog tako brzog rješavanja moje tužbe na Upravnom sudu) sve izgleda kao jedna sprega između suda i ministarstva a sve sa ciljem....

 

jer kako ste rekli: “To je bitno, jer se drugostupanjsko tijelo u novom postupku mora pridržavati uputa i pravnog shvaćanja suda.”…

 

ali na koji način ako ne postoji nikakva konkretna uputa od strane Upravnog suda već sada Drugostupanjsko lp može slobodno interpretirati pravno shvaćanje suda i može se ponašati sukladno osobnom uvjerenju???

 

 

Ima li Drugostupanjsko liječničko povjerenstvo kao tuženo tjelo a temeljem ove presude Upravnog suda, zakonsku obvezu donjeti upravni akt kojim poništava svoje rješenje i stavlja ga izvan snage?

 

Bojim se da ću ukoliko Drugostupanjsko ne donese gore narečeni upravni akt te istim ne osnaži prvostupanjsko rješenje, “lagano” ostati i bez isplate invalidnine i naknade koju mi je MOBMS imao isplatiti po Prvostupanjskom rješenju a također i za period od zadnje gotovo dvije godine?

 

Molim Vas ponovno za savjet dali da predam med. Dokumentaciju odmah tj. najkasnije sa dat. 25.06.2009. ili da ipak (na neki način; predstavkom i sl.) pričekam na njihov upravni akt?

 

Pozdrav

:neznam::zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fruitcake je napisao:

Zapravo, sada jedini problem vidim u tome što Upravni sud nije dao drugostupanjskom tijelu baš nikakvu uputu što da učini nakon presude?!

... ne postoji nikakva konkretna uputa od strane Upravnog suda već sada Drugostupanjsko lp može slobodno interpretirati pravno shvaćanje suda i može se ponašati sukladno osobnom uvjerenju???

 

Pazite, sud neće u svakom slučaju taksativno nabrojiti radnje koje drugostupanjsko tijelo treba učiniti nakon presude, ali iz obrazloženja presude mora biti jasno zašto se drugostupanjsko rješenje poništava. Zato, još jednom dobro pročitajte obrazloženje presude i navedite zašto je tužba uvažena.

Primjerice (navodim slijedeće primjere jer ste napisali da se poslije presude traži novi nalaz i mišljenje DLP-a), često je obrazloženje presude da je tuženo tijelo temeljilo svoje rješenje na nalazu i mišljenju DLP-a koje nije sačinjeno sukladno članku 12. Pravilnika, odnosno nije potpuno, jasno i dovoljno obrazloženo, niti sadržava sve činjenice koje su s medicinskog stajališta važne za donošenje pravilnog rješenja. Ili da Liječničko povjerenstvo nije posebno obrazložilo mišljenje o postotku oštećenja organizma kada je za pojedino oštećenje u Listi postotaka oštećenja organizma postotak predviđen u rasponu. Ili da je iz spisu priloženog rješenja HZMO vidljivo da je određenu bolest / ozljedu / ranu HZMO priznao kao posljedicu sudjelovanja u DR te utvrdio da je ista dovela do određene invalidnosti, a da je DLP - na temelju iste medicinske dokumentacije - za tu određenu bolest / ozljedu / ranu utvrdio da je oštećenje organizma <20% te da takvu svoju ocjenu nije obrazložio s medicinskog stajališta, itd, itd.

Ovo sam naveo samo kao primjere gdje nema direktne upute, ali je jasno da je stajalište suda da nalaz i mišljenje (NIM) DLP-a nije sačinjen sukladno odredbama Pravilnika i načelima medicinske znanosti te da se mora donijeti novi NIM DLP sukladan odredbama koje nisu poštovane u prvom postupku.

Zato, dobro pročitajte obrazloženje presude pa će vam biti jasnije stajalište Upravnog suda (a ono je samo po sebi uputa drugostupanjskom tijelu).

 

fruitcake je napisao:

Ima li Drugostupanjsko liječničko povjerenstvo kao tuženo tjelo a temeljem ove presude Upravnog suda, zakonsku obvezu donjeti upravni akt kojim poništava svoje rješenje i stavlja ga izvan snage?

 

Prije svega, Drugostupanjsko liječničko povjerenstvo niti donosi rješenje niti može biti tuženo tijelo. DLP donosi nalaz i mišljenje koje je temelj da drugostupanjsko tijelo donese drugostupanjsko rješenje. Podizanjem tužbe, vi tvrdite da je to drugostupanjsko rješenje nezakonito.

Čim je Upravni sud tužbu uvažio, poništio je i drugostupanjsko rješenje koje je bilo temelj spora i postupak vratio u fazu prije donošenja utuženog rješenja (a to znači: prvostupanjsko rješenje je na reviziji i/ili žalbi, drugostupanjsko tijelo treba zatražiti novi, pravilni i zakoniti NIM od DLP-a te donijeti novo rješenje sukladno pravnom stajalištu Upravnog suda).

Mislim da je iz navedenoga jasno da drugostupanjsko tijelo ne poništava svoje ranije rješenje (jer je isto već poništeno) već donosi novo.

 

fruitcake je napisao:

Bojim se da ću ukoliko Drugostupanjsko ne donese gore narečeni upravni akt te istim ne osnaži prvostupanjsko rješenje, “lagano” ostati i bez isplate invalidnine i naknade koju mi je MOBMS imao isplatiti po Prvostupanjskom rješenju a također i za period od zadnje gotovo dvije godine?

Drugostupanjsko tijelo mora donijeti novo rješenje. Ukoliko ne budete zadovoljni s istim imate mogućnost nove tužbe.

 

fruitcake je napisao:

Molim Vas ponovno za savjet dali da predam med. Dokumentaciju odmah tj. najkasnije sa dat. 25.06.2009. ili da ipak (na neki način; predstavkom i sl.) pričekam na njihov upravni akt?

 

Mogu vam ponoviti ono što sam već ranije naveo: nemate razloga da ne postupite po traženju DLP-a. Slanje nove medicinske dokumentacije ne može vam štetiti.

Naprotiv, ukoliko ne dostavite traženu dokumentaciju možda ćete DLP-u, a time i drugostupanjskom tijelu dati dobar povod da vas po drugi put "otpile".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

 

Na žalost, tada je to bilo uobičajeno vrijeme čekanja, posebno kod nekih PLP (npr. ZG). Naime, bilo je podneseno oko 30 000 novih zahtjeva.

 

 

...čuo sam da se sada puno manje čeka od plp do rješenja dlp, rekli mi ovi u državnoj upravi da sada ide puno brže, e sada vjerovati im ili ne vidit ću... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, sada su mi stvari malo "legle". :misli:

Opet sam po tko zna koji put pročitala presudu ali ovoga puta ciljano po Vašim uputama i evo rezultata u pred-predzadnjem odlomku:

Sud je ocjenio da nalaz i mišljenje Drugostupanjskog lp nije mogao poslužiti tuženom tijelu kao valjana osnova za donošenje pravilnog rješenja, jer priložena medicinska dokumentacija i ostala dokumentacija dovodi u sumnju mišljenje da se radi o lakšem obliku oštećenja organizma po osnovi psihičke bolesti PTSP-a i traumatske ozljede kralježnice, što je ocijenjeno kao oštećenje organizma manje od 20%.

Stoga sud ocjenjuje da tuženo tijelo nije pravilno iskoristilo revizijska ovlaštenja iz članka 130. stavka 1. i 2. Zakona,....

 

Što se tiče medicinske dokumentacije u razgovoru sa gospođom koja vodi odsjek za hrvatske branitelje pri službi za društv. djelatnosti, zaključeno je da sve izvornike i preslike mogu podnjeti na ovjeru i predati ih i 26.06., u petak :-D Šta ćemo kada imamo toliko praznika da se svaki dan uoči praznika radi skraćeno radno vrijeme, svima se jako žuri pa : "ma nema veze, može i u petak" :raspa::bjezi:

 

:hvala: morskywuk a svima nama čestitam Dan hrvatske državnosti :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, sada su mi stvari malo "legle". :misli:

Opet sam po tko zna koji put pročitala presudu ali ovoga puta ciljano po Vašim uputama i evo rezultata u pred-predzadnjem odlomku:

Sud je ocjenio da nalaz i mišljenje Drugostupanjskog lp nije mogao poslužiti tuženom tijelu kao valjana osnova za donošenje pravilnog rješenja, jer priložena medicinska dokumentacija i ostala dokumentacija dovodi u sumnju mišljenje da se radi o lakšem obliku oštećenja organizma po osnovi psihičke bolesti PTSP-a i traumatske ozljede kralježnice, što je ocijenjeno kao oštećenje organizma manje od 20%.

Stoga sud ocjenjuje da tuženo tijelo nije pravilno iskoristilo revizijska ovlaštenja iz članka 130. stavka 1. i 2. Zakona,....

 

Što se tiče medicinske dokumentacije u razgovoru sa gospođom koja vodi odsjek za hrvatske branitelje pri službi za društv. djelatnosti, zaključeno je da sve izvornike i preslike mogu podnjeti na ovjeru i predati ih i 26.06., u petak :-D Šta ćemo kada imamo toliko praznika da se svaki dan uoči praznika radi skraćeno radno vrijeme, svima se jako žuri pa : "ma nema veze, može i u petak" :raspa::bjezi:

 

:hvala: morskywuk a svima nama čestitam Dan hrvatske državnosti :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvornike nikako nemoj dati.

ovjeravanje kopija će koštati(prije je bila dovoljna kopija liječničkog nalaza,bez ovjere ili traži da državna uprava ovjeri da svaka kopija koju predaješ odgovara originalu)

mišljenja sam da bi trebalo dostaviti samo noviju medeicinsku dokumentaciju(s datumom poslije odlaska na komisiju).

 

moje iskustvo je da je Ministarstvo tek po trečoj presudi Upravnog suda (i nakon 9 godina)postupilo po zauzetum pravnom shvaćanju suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez brige bovu,

nema šanse da ikome dam izvornike (tako i tako će mi još tko zna koliko puta trebati kako bi se opet kopirali i ovjeravali i predavali....)

ma da, i ovjeru preslika će mi napraviti u državnoj upravi kao i prvi put kada sam predavala papire uz zahtjev za HRVI i to besplatno jer za to im nedam niti lipe a ionako mi već dovoljno duguju (ma kada se samo sjetim one farse oko putnog naloga za Prvostupanjsko u ZG, ovjeravanja naloga u Dubravi, predavanja naloga u Drž. upravi :tikvan: ma nije neka lova ali kakve su od nas budale napravili sa onim: "ma to morate ovjeriti, pa kao svakako to ne smijete propustiti i bla bla, jednostavno :laze: kako za male stvari tako i za sve ostalo)

Tih papira za ovjeriti ima jedno 150 :vrti: pa koliko bih to morala platiti :smijeh2:

Što se tiče dostave samo one dokumentacije nakon komisije i sama sam tako razmišljala i onda sam pitala u drž. upravi. Odgovor je bio: "ako oni traže sve onda to znači sve(!) i da tu nemam kaj uopće sumljati jer...." :palacdolje:

ma, tko zna gdje završe svi ti papiri nakon pojedinih komisija i zato mi stalno moramo izvornik-preslika-ovjera-šalji a šume :place:

Poznate su mi slične informacije u vezi postupanja Ministarstva tek po trećoj presudi Upravnog suda ali jednostavno ne znam kakvo čudo bi se trebalo dogoditi da

počnu promptno postupati po zauzetum pravnom shvaćanju suda a ne nakon nekih 9 g. Pogotovo sada u ovom "sušnom" periodu 8-)

Sve mi je jasno ali što ću... :ceka: i :hekla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

 

Ma koja je ovo država, pa kaj će se dogoditi ako im baš ne dam med. dokumentaciju pod njihovim uvjetima ili ako ju uopće ne dam?

 

 

 

Vaše je pravo da "nedate" svoju osobnu med. dokumentaciju nikome ali s obzirom da na temelju iste nešto i potrebujete ako gore navedena izostane izostat će i očekivani rezultati tj.postupak se obustavlja shodno čl.133.st.2.Zakona

 

Stoga pamet u glavu prije tjeranja "dišpeta"....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Plemeniti je napisao:

 

Ma koja je ovo država, pa kaj će se dogoditi ako im baš ne dam med. dokumentaciju pod njihovim uvjetima ili ako ju uopće ne dam?

 

 

 

Vaše je pravo da "nedate" svoju osobnu med. dokumentaciju nikome ali s obzirom da na temelju iste nešto i potrebujete ako gore navedena izostane izostat će i očekivani rezultati tj.postupak se obustavlja shodno čl.133.st.2.Zakona

 

Stoga pamet u glavu prije tjeranja "dišpeta"....

 

Pozdrav Plemeniti,

moram pojasniti moju gore citiranu rečenicu, zapravo je to više progovorila ljutnja :ljut: i još jedno u nizu razočaranja i premda imam i sklonosti "dišpetu", bez brige..."ako smo bolesni, nismo glupi".:jok:

Naravno da ću dati dokumentaciju (kao i za sve drugo do sada ) ali se ponekad osjećam :glavomozid: i kao da najradije ne bih nikada više dala niti jedan dokumentić :boksac::psuje:

Hvala na savjetu :palac:

Što se tiče moga duplanog posta, ispričavam se :klanja: ali i meni je nešto "štekalo" na vezi pa je uhvatilo duplo stoga se i ja nadam da će g.Mrljavac skinuti duplić.

 

Lijepi pozdrav

:vjestica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svim istinskim braniteljima na forumu, morskywuk-u, bovu, plemenitom (gdje god bio) i naravno g.Mrljavcu, moderatoru,

 

Evo da Vas izvjestim o novinama u “mom slučaju” jer sam danas zaprimila Rješenje Drugostupanjskog tijela a po Presudi Upravnog suda od 24.04.2009.

Iznenađujuće brzo po presudi i mogla bih čak ustvrditi “neukusno” brzo s obzirom da sam sam svu zatraženu med. dokumentaciju (opetovano) predala 25.06.2009. a sve je expres odrađeno u nekih 45 dana.

Možda će neki ustvrditi da “nam” nije valjalo niti kada smo čekali godinama pa što sada kada se rješava super brzo….

Držim da je sve što se sada rješava “po kratkom postupku” samo farsa i fikcija i “debeli” naputak iz “našeg” braniteljskog ministarstva i vlade RH, jednako kao i ekspresna “kolektivna” skidanja branitelja sa bolovanja i još ekspresnija slanja u kojekakve mirovine; sve se odvija u već nam dobro znanim “paketima”…; sve “po kratkom postupku” (eto kako se povijest ponavlja…)

 

Evo nastavka “malo dulje priče”:

 

U izvršenju presude Upravnog suda RH broj: …od 04.03.2009.g.MOBMS RH sukladno čl.16. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave (“Nn” br…) na temelju članka 129.st.2. ZOPHBDR u predmetu …iz …, u postupku revizije rješenja Ureda državne uprave u … županiji, Službe za društvene djelatnosti, Odsjeka za hrvatske branitelje iz domovinskog rata, klasa:UP…. Ur.br…. od 18.09.2007.godine, radi priznavanja statusa HRVI Domovinskog rata, donosi

 

RJEŠENJE

Kojim se (ponovno kao “déjà vu”) poništava Rješenje Ureda drž. uprave… od 18.09.2007.g. temeljeno na ocjeni Prvostupanjskog lp od 20.08.2007.g. (ranjavanje sa manje od 20% , kralježnica sa 30% (T 207 a) i bolest PTSP ocijenjen sa 30% (T 238 b) = oštećenje organizma 50%, PRIVREMENO do 31.kolovoza 2008.g. uz pravo na osobnu invalidninu i posebni doplatak od 01.02.2005. do 31.08.2008) i rješava da se (ponovno) odbijam sa zahtjevom za priznavanje statusa HRVI uz

 

OBRAZLOŽENJE

…slijedi ponavljanje gore narečenog Prvostupanjskog rješenja te navod da je isto već (prvi puta 24.04.2008.g.) poništeno temeljem NIM-a Drugostupanjskog lp te da sam protiv istog tužbom pokrenula upravni spor kod Upravnog suda RH a koji je 04.03.2009.g. tužbu uvažio i poništio rješenje MOBMS RH uz obrazloženje da nalaz Drugostupanjskog lp nije mogao poslužiti kao valjana osnova za donošenje rješenja.

Člankom 62. Zakona o upravnim sporovima (“Nn” br…) propisano je da kad sud poništi akt protiv kojeg je bio pokrenut upravni spor, predmet se vraća u stanje u kojem se nalazio prije nego je poništeni akt donesen.

Stoga je predmet ponovno upućen Drugostupanjskom lp da utvrdi oštećenje organizma…

…slijedi NIM Drugostupanjskog lp koji je u sadržaju i tumačenju preslika onog (pobijanog na Upravnom sudu) od 30.05.2008.g., zatim opetovano tumačenje zakonske odredbe i definicija HRVI I u zadnjem odlomku:

Stoga je, temeljem članka 62. Zakona o upravnim sporovima i članka 130. stavka 1. i 2. ZOPHBDR rješeno kao u izreci .

 

Pouka o pravnom lijeku: tužbom pokrenuti upravni spor kod Upravnog suda RH u roku od 30 dana…

 

Eto, suprotno pravnom stajalištu Upravnog suda, nalaz i mišljenje (NIM) DLP-a opet nije sačinjeno sukladno odredbama Pravilnika i načelima medicinske znanosti a niti sukladno zakonskim odredbama (nepravilno iskorištena revizijska ovlaštenja iz članka 130. stavka 1. i 2. Zakona,....), a koje nisu poštovane niti u prvom postupku.

 

Molim za mišljenje i savjet.

 

Netko bi rekao da “samo strpljivo” ali mi zaista ponestaje elana...i do kada se trebam strpiti a život prolazi mimo....i možda bih se i strpila da imam 20 godina manje, da imam 35 ali matematika je drugačija... možda mi i priznaju status i refundiraju dug kada uđem u 85-tu.

Netko zna reći: “pa neka, samo neka je nekakva bitka oko nečega jer kada se ode u mirovinu ako se nema oko čega živcirati i boriti onda se gubi smisao postojanja...”

nekome možda tako i paše ili ima i neke mazohističke sklonosti...međutiom, interesantno da dečki koji su otišli u mirovine ’95 i ’96 (sa sređenim statusima) baš i ne odaju osobe bez smisla postojanja i za razliku od nas “ostalih” ne tonu sve više u “post traumatiku” i koje kakve psiho somatske bolesti već ljudi uredno funkcioniraju sa planovima i željama... upravo kako bi trebalo i biti u životu...i nisu izgubili “životnu zanimaciju”.

 

Već je netko citirao da “revolucija jede svoju djecu”...pa zar ima trakavicu?

 

A vladu RH i sve njene institucije a pogotovo “naše” MOBMS neka bude sram kako tretiraju sve nas islužene ratnike!

 

ahhhh

:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

strpljivo i bez živciranja . ako možeš.

ja sam se jako živcirao kada Ministarstvo hrvatskih branitelja nije postupilo po presudi Upravnog suda.

novu procjenu invalidnosti radio sam 1996.godine.

prva tužba Upravnom sudu bila je 1997.g.

prva presuda Us 1998.godine

normalno Ministarstvo nije postupilo po presudi.

novo rješenje Ministarstva sam dobio 1999.g. a iste godine uputio sam ponovo(2.) tužbu Upravnom sudu zbog nepostupanja Ministarstva po odluci suda i zauzetom pravnom shvaćanju suda.

novu 2. presudu Upravnog suda sam dobio 2003.g. kojom je moja tužba uvažena .

predpostavljam da pogađate da Ministarstvo ni ovaj puta nije postupilo po presudi zbog čega sam nakon primitka novog (3.)rješenja ponovo 2003.g.podnio tužbu Upravnom sudu.

nakon veše od godinu dana pisao sam i predstavku u Ministarstvo pravosuđa s prigovorom na rad Upravnog suda koji nije slučaj okončao preudom a u skladu sa Zakonom o upravnim sporovima.

polovinom 2005.g.(nešto žurnije)dobio sam treču presudu Upravnog suda kojom se moja tužba uvažava i u obrazloženju je navedeno da je povređen zakon na štetu tužitelja a time i materijalno pravo.

polovinom 2005.g. dobio sam poziv za DLP na Dubravu u ZG poslije čega sam dobio rješenje od Ministarstva kojom mi se priznaje invalidnost od 80% i novi nalaz i mišljenje u kojem je izvršena ocijena mog tjelesnog oštečenja u skladu sa presudom Upravnog suda.

ja zadovoljan

uspio sam nakon 8(9) godina i nakon tri presude Us

 

bitno je pravilno napisati tužbu Upravnim sudu.

put je dug i trnovit ali isplatilo se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu Pozdrav !!!!

 

Vidljivo je da vam je put u ostvarivanju svojih prava bio jako iscrpljujuč i trnovit ali bili ste ustrajani u svojim nakanama i istjerali sve na čistac . Ovim vašim primjerom naravno uz jake argumente i ostali istinjski HB ( i ja ) trebaju se potkovat živcima , strpljenjem i izborit zajamčena prava :kavica::namiguje::palac:

 

Pozdrav svim istinskim H.B. :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav bovu,

zaista mi je posebno drago i čestitam :klanja: na upornosti i konačnom rezultatu.

Hvala na savjetu, trudim se poslušati ga i sabrati živce ali to mi ide sve teže i teže...

Svi koji smo u sličnoj situaciji istrpit ćemo čekanje i nadu u pozitivno rješenje ali s druge strane čovjek mora pucati po šavu kada zna da će s jedne strane sve lijepo kad tad leći: status HRVI,zaostaci invalidnine (naravno ovo bez ikakvih zateznih kamata...hahaha), otvorene opcije za stambena i slična rješavanja, dionice...a s druge strane kada se to i dogodi zna se i da sa konačnim ostvarivanjem "famoznog" koeficijenta 1.85 razliku izračuna mirovine od HZMO nitko neče dobiti retroaktivno već od trenutka ostvarivanja statusa HRVI i podnošenja zahtjeva prema HZMO i...sve sukladno zakonu a što nam je pravosuđe "puž"...a tko nam je za to kriv...i upravo je to deprimirajuće, korak naprijed dva natrag...

a većina nas (i ne osobnom zaslugom) godinama "preživljava" na rubu egzistencije i da se ponovim: lova nam je trebala prekjučer a ne za 10 godina...grrrr :-x

Neću reći ništa mudro kada kažem da su svi istinski hrvatski branitelji trebali svoje statuse rješiti odavno i u što kraće vrijeme a ne kao žrtve trpjeti sva silana iscrpljujuća isčekivanja a živci "kvrc i kvrc".

I savjet dečkima koji se kraće liječe po psihi...(temeljim na osobnom iskustvu)...prilikom terapije što manje ovakvih rasprava na temu egzistencije i statusne problematike a što više ratne tematike (a hvala Bogu to nam ne fali) jer inače slijede :crvenikarton: u otpusnim...

I za kraj bovu,

držim da snagu strpljenja također diktira i dobna pozicija pojedinca, što i nije za zamjeriti...premda pomanjkanje životnog elana ipak ovisi od osobe do osobe...ah sve je preteško...ali

ipak :idemo: dalje

pozdrav braći po oružju, svim prijateljima i ljudima dobrih namjera :vojak:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija