Jump to content

Kako preduhitriti poslodavca


Puz

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Namjeravam dati izvanredni otkaz poslodavcu jer mi ne omogućava rad po propisima i u uvjetima koji su potrebni.

Naime, imam certifikat koji mi omogućava obavljanje posla i za svaki posao svojim potpisom jamčim da je obavljen prema zadanim uvjetima i da je rezultat koji dam ispravan.

Na način na koji me poslodavac prisiljava da dalje radim, to više neće biti moguće, a davanje rezultata za koje ne mogu jamčiti njihovu točnost, može imati za posljedicu ugrožavanje nečijeg zdravlja, donošenje krivih odluka i zaključaka.

Pošto kod izvanrednog otkaza moram poslodavcu navesti razlog, koji on neće prihvatiti, na burzi nemam prava na naknadu dok se sudski ne dokaže da sam opravdano dao otkaz.

Bojim se da će poslodavac, dok predmet dođe na sudsku raspravu, ukloniti sve dokaze koji bi mogli upućivati na njegovu krivicu za davanje izvanrednog otkaza.

Postoji li kakva mogućnost da se spriječi poslodavac u toj namjeri?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puz je napisao:

Pozdrav!

 

Namjeravam dati izvanredni otkaz poslodavcu jer mi ne omogućava rad po propisima i u uvjetima koji su potrebni.

Naime, imam certifikat koji mi omogućava obavljanje posla i za svaki posao svojim potpisom jamčim da je obavljen prema zadanim uvjetima i da je rezultat koji dam ispravan.

Na način na koji me poslodavac prisiljava da dalje radim, to više neće biti moguće, a davanje rezultata za koje ne mogu jamčiti njihovu točnost, može imati za posljedicu ugrožavanje nečijeg zdravlja, donošenje krivih odluka i zaključaka.

Pošto kod izvanrednog otkaza moram poslodavcu navesti razlog, koji on neće prihvatiti, na burzi nemam prava na naknadu dok se sudski ne dokaže da sam opravdano dao otkaz.

Bojim se da će poslodavac, dok predmet dođe na sudsku raspravu, ukloniti sve dokaze koji bi mogli upućivati na njegovu krivicu za davanje izvanrednog otkaza.

Postoji li kakva mogućnost da se spriječi poslodavac u toj namjeri?

 

Ako ti daš otkaz, predmet se ne može naći na sudu radi poništenja otkaza. Poslodavac ne može tužiti iz tog razloga, on jedino može tražiti naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

Ako ti daš otkaz, predmet se ne može naći na sudu radi poništenja otkaza. Poslodavac ne može tužiti iz tog razloga, on jedino može tražiti naknadu štete.

 

Malo sam laik po tom pitanju. Znači, ako ja dam izvanredni otkaz i u njemu navedem opravdane razloge, na burzi će prihvatiti moj otkaz bez suglasnosti poslodavca i imat ću pravo na naknadu sa burze?

 

Burza mi neminovno slijedi i nakon eventualne prijave slučaja inspekciji rada jer će poslodavac u ovo krizno vrijeme lako proglasiti mene kao višak i zakonski će biti sve u redu, što se tiče otkaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. . . moram se nadovezati .

Ja sam u situaciji korak dalje .

Poslodavac mi je potpisao izvanredni otkaz od strane radnika s navedenom razlogom .

Svjestan sam rizika tereta dokazivanja, naime ja moram dokazati da mi plaća nije isplaćena

Pitanje :

Što se smatra dokazom o neisplati plaće?

 

U zakonu stoji da I RADNIK ima pravo tražiti naknadu štete uzrokovanu osobito teškom povredom iz radnog odnosa od strane poslodavca - ili je to krivo tumaćenje ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puz,

 

Ne treba suglasnost poslodavca. Otkaz je jednostrani akt - otkazuje ga jedna strana. Od druge se ne traži pristanak.

Daj mu izvanredni otkaz, navedi u njemu razloge zbog kojih daješ izvanredni otkaz (oni moraju biti takve prirode da nastavak radnog odnosa između tebe i poslodavca više nije moguć.), deteljno obrazloži izvanredni otkaz, potkrijepi ga činjenicama (i po mogućnosti dokazima).

 

Tada ćeš imati pravo na naknadu sa Zavoda za posredovanje pri zapošljavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Waytogo je napisao:

. . . moram se nadovezati .

Ja sam u situaciji korak dalje .

Poslodavac mi je potpisao izvanredni otkaz od strane radnika s navedenom razlogom .

Svjestan sam rizika tereta dokazivanja, naime ja moram dokazati da mi plaća nije isplaćena

Pitanje :

Što se smatra dokazom o neisplati plaće?

 

U zakonu stoji da I RADNIK ima pravo tražiti naknadu štete uzrokovanu osobito teškom povredom iz radnog odnosa od strane poslodavca - ili je to krivo tumaćenje ?

 

Tvoj post nije jasan. Tko je kome otkazao ugovor o radu? Ti poslodavcu ili poslodavac tebi? S kojim obrazloženjem? Nadalje, ukoliko u postupku budeš tražio isplatu, to neće biti nknada štete, već naknada plaće.

 

Nadalje, nisi dužan ti dokazati da ti poslodavac nije isplatio plaću, već na poslodavcu leži teret dokazivanja. On mora dokazati da jest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanredni otkaz ugovora o radu zbog teške povrede radne obaveze sam uručio ja poslodavcu ( forma zadovoljena - datum prestanka rada i pravovaljani razlog - neisplata plaće -naveden )

Poslodavac potpisuje da je zaprimio moj otkaz i izdaje mi potvrdu o prestanku radnog odnosa na temelju izvanrednog otkaza od strane radnika .

Pravnica na burzi mi tvrdi da mi treba dokaz o neisplaćivanju plaće, nije dovoljan ispis iz banke da nemam pokreta na tekućem računu.

Pitanje :

Kakvu formu mora imati dokaz o neisplaćivanju plaće i je uopće nužan ?

Je li isplatni listić ovršni dokument i bez žiga ?

Hvala na odgovoru .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Puz,

 

Ne treba suglasnost poslodavca. Otkaz je jednostrani akt - otkazuje ga jedna strana. Od druge se ne traži pristanak.

Daj mu izvanredni otkaz, navedi u njemu razloge zbog kojih daješ izvanredni otkaz (oni moraju biti takve prirode da nastavak radnog odnosa između tebe i poslodavca više nije moguć.), deteljno obrazloži izvanredni otkaz, potkrijepi ga činjenicama (i po mogućnosti dokazima).

 

Tada ćeš imati pravo na naknadu sa Zavoda za posredovanje pri zapošljavanju.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija