Jump to content

Darovanje stana od oca i strica. KAKO?


odrljin

Preporučene objave

Poštovani molim pojašnjenje i pomoć.

 

Naime moj otac i njegov brat moj stric su vlasnici stana po ½ svaki.

Žele mi stan darovati odmah sada i da se ja uknjižim i uselim odmah u stan.

Pošto znam da ću sa darovnim ugovorom imati sigurno kad tad problema

jer po saznanju nasljednici imaju pravo na nužni darovanog stana pri smrti darovatelja

i jer i otac i moj stric imaju ženu i još djece, i ne želim da za 20 godina brat sestra

ili rođak se ne odrekne svog nužnog dijela, molim da odgovorite kako da riješim

ovaj svoj problem dali da mi oni to prepuste ugovorom o kupnji ili na neki drugi način.

 

Molim nemojte mi predlagati ugovor o dosmrtnom uzdržavanju jer toga neće biti, stan mi

žele dati čisto 1/1 bez ikakvih tereta.

 

Što je sa plaćanjem poreza iako to neće biti problem.

 

Dali stan mogu opteretiti fiktivnim novčanim tražbinama da se osiguram.

 

Pomagajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i sami znate odgovor vidim.

lijepo ugovor o prodaji nekretnine (skupit novac pa platit za stan) pa onda platit porez 5% na vrijednost nekr. Ako vam je to prva nekretnina za rješavanje vlastitog stambenog pitanja onda imate pravo na oslobođenje od plaćanja poreza i to do određenog broja kvadrata stana po članu kućanstva (mislim da je 36 m2 za 1 osobu, za 2 oko 50m2). Na razliku preko toga se plaća porez na promet nekretnine i to po gore navedenoj stopi.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na dan sastavljanja ugovora o prodaji nekr. provjeriti stanje u zemlj. knjizi, ishoditi zk izvadak na kojem rubrika tereti bi morala biti prazna. ako su dan prije vlasnici podigli hipotekarni kredit i založili tu nekr. kao zalog možda ćete to uspjeti tamo i vidjeti ali ne možete biti 100% sigurni nikad. morat će postojati i malo povjerenja da u zadnji tren nije nekr. nečim opterećena...

što se pak tiče vaše uknjižbe odmah po sklapanju ugovora, i ovjeri potpisa imate rok 30 dana za podošenje prijave za plaćanje poreza i nakon toga možete dati prijedlog za uknjižbu u zk , plaća se 250 kn pristojba. kad podnesete prijedlog za uknjižbu vi ste prvi u prvenstvenom redu i tu ste zaštićeni od svih trećih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija