Jump to content

Razvedeni roditelji, umrla baka


Udesh

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Situacija je slijedeća. Roditelji su mi se razveli dok sam bio beba, ostao sam živjeti sa ocem. Baka (s majčine strane) je nedavno preminula i nije ostavila oporuku (djed je prije preminuo). Imam li ja kao unuče pravo na dio tog nasljedstva prije majčine smrti, jer kako stvari stoje, ona će ga zapiti/potrošiti u roku nekoliko godina?

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Baku , nasljeđuju njezini živi potomci ili njihovi potomci . .Postoje odredbe Zakona o nasljeđivanju koje predviđaju da osobe koje nisu poštivale tj. na neki način zlostavljale ostavitelja, ili živjele rastrošnim životom , mogu se proglasiti nedostojnim za nasljeđivanje.

Mialim da u konkretnom slučaju najbolje bi rješenje bilo da se majci djelomično oduzme poslovna sposobnost i to za poseban slučaj - npr. prava raspolaganja nasljeđem. U takvim slučajevima kontrola otuđivanja i terećenja imovine vrši se pod nadzorom CZSS.

 

Predloženo je najrealniji način očuvanja nasljeđene imovine .Vi možete zamoliti majku da se odrekne nasljeđa u Vašu korist .

Vi imate mogućnost sklapanja s majkom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i tada imovina koju majka nasljeđuje direktno prelazi na Vas .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne, nemate zakonsko pravo nasljeđivanja pok. bake dok vam je majka, njena kći, živa.

1. (Prvi) nasljedni red: "ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug. na jednake dijelove."

 

Postojao je način da vi budete ipak nasljednik, ali 1. baka je još za svog života mogla isključiti kći kao nužnu nasljednicu i to s obrazloženjem u oporuci(!) npr."ako se nasljednik odao neradu ili nepoštenom životu "(čl. 85. st.1 al.4 ZN).

Posljedica je da se postupa s takvim isključenim nasljednikom kao da je isključeni umro prije ostavitelja.

Čl. 88 Zakona o nasljeđivanju poznaje i institut "lišenja nužnog dijela u korist potomaka".

 

Vaša pravna situacija već je obilježena i određena činjenicom smrti i činjenicom nepostojanja oporuke.

 

 

:sudac::-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija