Jump to content

porez na darovani dio stana


covinjo

Preporučene objave

Supruzi sam prije godinu dana darovnim ugovorom kod biljeznika darovao pola stana. Misleci da smo oslobodjeni poreza nisam dostavio poreznoj darovni ugovor a sad vidim da sam bio duzan u roku od 30 dana.

Molim savjet sto sada napraviti? Da li me oni mogu po nekom clanku prekrsajno/kazneno tuziti?

Da li oni uopce znaju za taj darovni ugovor?

Inace, nismo isli na upis u gruntovnicu.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, ukoliko se radi o darovanju nekretnina bez naknade između bračnih drugova, što je vas slučaj Zakon o porez na promet nekretnina u tom slučaju predviđa porezno oslobođenje, znači niste dužni platiti porez na promet nekretnina.

Ali ono što ste bili dužni je to da je vaša supruga kao stjecatelj nekretnine koja ostvaruje pravo na osobođenje od plaćanja p. na promet nekretnina dužna na propisanom obrascu u roku od 30 dana od dana sklapanja pr. posla prijaviti nastanak porezne obveze. Nakon toga nadležna por. uprava donosi rješenje o oslobođenju od plaćanja poreza.

Uz prijavu potrebno je predoćiti ugovor o darovanju kao i dokaz o traženom srodstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni bilježnik koji ovjerovljuje potpise na ispravama o prodaji ili drugom načinu otuđenja nekretnine obvezan je jedan primjerak isprave dostaviti ispostavi Porezne uprave na području koje se nalazi nekretnina u roku od 15 dana po isteku mjeseca u kojem je ovjerovljen potpis na ispravi, prema propisima o obveznom osobnom dostavljanju pismena.

Prema tome, porezna uprava zna za ugovor o daruvanju između vas i vaše supruge.

Moj savjet da odete u poreznu upravu i sredite to što prije, radi se samo o ispunjavanju dva papira i predočavanju potrebnih dokaza na osnovu kojih ce vam doći rjeenje da niste dužni platiti porez.

Detaljnije u Zakonu o orezu na promet nekretnina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija