Jump to content

Otkaz nakon porodiljnog


Markri

Preporučene objave

Štovani,

 

Nakon završetka porodiljnog čeka me otkaz (kao tehnološki višak) ugovora na neodređeno. U toj privatnoj firmi radim 8 godina. Ono što me interesira je da li ja imam pravo na otpremninu iako mi u ugovoru ništa o tome ne piše.Koliki je uopće iznos otpremnine. i da li kad mi završi porodiljni i nakon što mi sa tim datumom poslodavac uruči pismeni otkaz još imam otkazni rok (od 15 dana - koliko stoji u ugovoru)koji mi mora platiti.

 

Unaprijed zahvaljujem,

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Markri,bok.

 

Zakaj tebe mući tzv. "poslovno-uvjetovani otkaz", odnosno kak ti veliš : "poslodavac ti je rekao da si tehnološki višak". Jesi li se ti to s njim dogovorila ili on to tebi samo tako, kak on misli da je tebi bolje(da ne vjeruješ)? Reci ti meni bi li ti i dalje željela raditi kod njega nakon porodiljnog ili ne bi? A onda ćemo o ili o nekim obavezama koje prema tebi ima tvoj poslodavac (ako želiš ostati raditi ) ili otpremninama ak ideš na poslovno uvjetovani.

 

Bog daj.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok i hvala na brzom odgovoru. da pojasnim malo boljemoj slučaj

 

otišla sam na bolovanje u 4 mjesecu trudnoće na komplikacije i to je bio živi užas ko da sam ubila koga. a u prvoj trudnoći sam radila do 9 mjeseca (jer je sve bilo ok). tako da na svako moje javljanje u firmu ili poslodavca nema ili nema vremena ili progovori dvije tri riječi i otpili me. od kolege sam saznala da je moj komp i moj radni stol maknut iz ureda a on radi i svoj i moj posao. tako da ja pretpostavljam da ću dobiti otkaz (po ponašanju poslodavca 99% da hoću).da li bi htjela i dalje tamo raditi, bi naravno.

pošto bi pokušala kontaktirati poslodavca (ako se javi) da se porazgovaramo, htjela bi biti upućena u svoja prava, da me ne prevesla i zato molim za pomoć vas ljudi koji se kužite u to.

 

hvala i pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok makriri draga.

 

To je lijepo od tebe kaj hočeš delati. Pa ajdmo onda delati:

 

Prema ZOR-u su : "najteži prekršaji poslodavca" po

članku 248.

Novčanom kaznom od 66.000 do 1000.000 kn kaznit će se poslodavac (pravna osoba -vlasnik)

 

st. 38. Ako radnika ne primi na radnakon prestanka korištenja prava na rodiljni dopust, posvojiteljski dopust ili prava na mirovabje ugovora oradu, do treće godune života djeteta ili mu ne ponudi sklapanjeugovora oradu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova (čl.76 st2;3;)

 

članak 76.

st.2 Radnik može prestati koristiti pravo na rodiljni dopust a poslodavac ga je dužan primiti na posao i rasporediti na poslove na kojima je radio prije prije korištenja prava rodiiljnog dopusta ( znaći ako se vratiš prije isteka porodiljnog).

 

st.3. Ako je prestala potreba za obavljanje poslova na kojima je radnik radio prije korištenja prava,poslodavac dužan radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova.

 

st.4. Ranik koji se koristio rodiljnim dopustom, ima pravo na dodatno str. osposobljavanje ako je došlo do promjene u tehnici i načinu rada.

Sad ti je jasno zakaj te tvoj poslodavac izbegava?

Nema više mesta na ovoj spravi za pisati. Kaj veliš,Ha? Bum te uputil i kak da porazgovaraš s njim, nakon kaj se javiš

 

Bog daj:

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to meni jasno, al nažalost kod nas se ti zakoni teško, jako teško provode. jer ak ja i inzistiram da mi nađe drugo radno mjesto, to ja mala firmica i mogu eventualno završiti kao radnik za pomoć (pakiranje ili tak nekaj) za minimalnu plaću i onda ću nakon nekog vremena ja biti prisiljena dati otkaz i ne imati pravo na burzu (tj onu naknadu) ili eventualno otpremninu (to sumljam da i ovak od njega mogu izvući). jer nema mi kaj za ponuditi osim rad na stroju ili pomočni radnik.

kaj je sa takvim slučajevima?

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda prihvatite otkaz kao tehnološki višak, jer vam drugo ne preostaje. U zakonu također piše, da ako radnik dobije otkaz zbog ukidanja svog radnog mjesta, tj. tehnološkog viška, poslodavac ne smije zaposliti drugog radnika na tom radnom mjestu u narednih šest mjeseci. Ako se unutar tih šest mjeseci pojavi potreba za ponovnim otvaranjem tog radnog mjesta, po zakonu je dužan taj posao ponuditi prvo vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o radu:

 

"Otpremnina

 

Članak 118.

 

(1) Radnik koji je stranka ugovora o radu sklopljenoga na neodređeno vrijeme, a kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnoga neprekidnoga trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne polovine prosječne mjesečne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

 

(3) Plaće koje se isplaćuju na osnovu menadžerskog ugovora, ne mogu biti osnovica za određivanje otpremnine. "

 

Iz ovog proizlazi da imate pravo na otpremninu, sada je samo pitanje koliku. Pročitajte si vaš ugovor o radu. Ako tamo ne piše visina otpremnine, onda ako postoji u kolektivnom ugovoru ili pravilniku o radu. Ako je to pitanje uređeno na više mjesta, primjenuje se za radnika najpovoljnije. Ako pak nije uređeno ni jednim od ovoga, pozovite se na Zakon o radu, tj. na ovaj članak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, "marinha ti je objasnio sve o "otpremnini".

Smatram da je tvoj stav da ne ideš "na nož" sa poslodavcem,korektan.Poslodavci u današnje vrijeme imaju velikih problema u realizaciji svojih poslova i bez toga da se povlaće po sudovima. Osim toga da ga država kazni, ako je inaće bio korektan, ti nemaš ništa.Ti trebaš nastojati za sebe izboriti najpovoljniji "slučaj" otkaza.

Dakle kaj on može ako te ne vrati na tvoje staro mjesto:

1. može ono kaj ti priželjkuješ. Poslovno uvijetovani (možda je poslodavac stvarno u problemima). Ali zakaj onda neće s tobom razgovarati? Zakaj te izbjegava? Da si ti poslodavac, smatrala bi ad mu činiš uslugu šaljući ga na burzu na kojoj će dobivati naknadu, logično kaj ne?(tu gubiš staž i imaš socijalno i dobiš lovu)

2. može ti pokušati uvaliti "sporazumni"na što ni u ludilu nećeš pristati jer ostaneš bez love sa hzzo-a, staža i ostane ti socijalno. To bi po načinu kak se ponaša mogao probati, da te "kazni" kaj si mu otišla na "komplikacije".

3.Ima još jedna mogućnost a ta ide po članku 70. ZOR-a. i to

Nakon što je istekarodiljni dopust jedan od roditelja djeteta ima pravo ne raditi dok djete ne navrši tri godine života, za koje mu vrijeme prava i obveze iz radnog odnosa miruju , apravo na zdravstveno osiguranje i zaštitu, te pravo na mirovinsko i invalidsko osiguranje ostvaruju u skladu sa propisima koji uređuju ta područja.(dakle to bi bila nekakva srednja opcija ( imaš sve samo nema Love, sad ti staž i nije bitan mlada si al kad dođe moje doba, bit će. Osimtoga "kupuješ vrijeme" dok ne nađeš novi posel a možeš malo i "fušariti").

Ti trebaš s njim svakako stupiti u kontakt(pošalji uluđeno pisamce s povtatnicom i zatraži sastanak). Da vidiš kak diše

jer ti to još ne znaš. Sve samo smireno i korektno.Bok i sretno .

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi hvala puno na savjetima!

Ja i nisam tip za neke svađe, ima boljih i važnijih stvari u životu, posvetiti se klincima. Ali opet ni nisam tip koji prihvača svačije gluposti i pomiri se sa situacijom da je to tak.

Bitno mi je da ne prihvačam ništa osim otkaza kao tehnološki višak, a ak izvučem još i otpremninu ok.

 

Lijepi pozdrav i hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija