Jump to content

Tvrtka daje kredit fizičkoj osobi ?


Pinto

Preporučene objave

Molim mišljenje o sljedećem.

 

Tvrtka A bavi se gradnjom i prodajom stanova.

Tvrtka B obavlja određene usluge za tvrtku A, i tvrtka A joj je dužna zbog toga.

 

Tvrtka B nalazi mene, fizičku osobu, kao kupca za jedan od tih stanova.

Radi se cesija da ja, umjesto tvrtci A, platim za stan tvrtci B i tako si oni medjusobno zatvore dugovanja/potrazivanja.

 

To je sve OK i inace uhodano.

 

No, sada dolazim do problemcica.

 

Dobar sam s direktorom tvrtke B i dogovaram da cu ( na bazi te cesije) 50% platiti tvrtci B odmah a za preostalih 50% me tvrtka B kreditira na 5 g.

 

No, knjigovodje upozoravaju na slijedece:

D.O.o. ne moze kreditirati fizicku osobu, ako joj ista nije zaposlenik, jer to vec onda prelazi u domenu bankarstva i onda je to prekrsaj.

 

Je li to istina ?

 

Kako tome doskociti?

 

Napominjem da je taj kredit koji mi tvrtka B nudi jako praktican i povoljan, a ionako ne bih sada mogao u poslovnoj banci dobiti kredit.

 

Hvala na sugestijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovačko društvo (d.O.o.)Vam ne može dati "kredit" ali može pozajmicu.To može biti kratkoročna pozajmica s kamatom koja može biti povoljnija od kamata banke ali ne manja od 4% godišnje.

Naime, ako Vam tvrtka pozajmi novac bez kamata onda se smatra da ste primili primitak u naravi (porez,prirez,doprinosi).

Zato, kada budete radili Ugovor o pozajmici, stavite i min.kamatu od 4% a tvrtka,obzirom da Vam mora zaračunati i PDV.

 

Npr.

Tvrtka Vam pozajmi 100.000,00 kn.Nakon što vratite dug,tvrtka Vam izdaje račun (obračun)kamata po stopi 4% (4.000,00 kn).

 

Obzirom da ste Vi fizička osoba koja si ne može odbiti PDV,tvrtka Obračunava kamate koja u sebi već sadrži PDV:

osnovica:3.252,04+(pdv 23%)747,96=4.000,00

 

Znači, vraćate iznos od 104.000,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

No, ako je pozajmica KRATKOROČNA, može li to biti na 5 godina (odnosno u 60 rata) ?

 

Inače, i stavljena je kamata baš tih 4%.

 

 

Ali idemo ovako-varijanta B:

 

neka ne spominjemo niti kredit niti pozajmicu. Neka meni tvrtka kaze (to bi napisali u sporazumu o tom placanju): plati 50 % odmah, a preostalih 50% u roku od pet godina.

A ja onda polako, malo-po malo, ispunjavam tu obvezu.

 

Je li to legalno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija