Jump to content

neplaćene kazne za parking


tina11

Preporučene objave

Prije tjedan dana doma smo dobili opomenu pred tužbu radi dvije neplaćene kazne za parking u iznosu 540 kn zajedno.(250 jedna i 250 druga+troškovi opomene)

Prvi prekršaj sam napravila ja 3.10.2007 u Sesvetama ispred San Antonija gdje se prije nije plaćao parking, kada sam išla kod ginekologice za vrijeme trudnuće.Tu kaznu nismo platili. Da li je moguće da ona uđe u zastaru i ima li smisla pisati žalbu sada nakon toliko vremena,pa da tako dobijemo na vremenu,dali bi to odgodilo sudsku odluku?

Drugi prekršaj 28.02.2009 na parkiralištu iznad Maksimira-Prilesje: muž,ja i dijete smo išli šetati i jednostavno zaboravili poslati poruku,poslali smo ju nakon pola sata makar smo pretpostavili da je kazna već tamo. I bila je.

Do 19.09.2009 moramo podmiriti navedeni dug kako bismo izbjegli troškove sudskog postupka, ako ne platimo kaznu(nemamo je od kud platiti-samo muž radi,meni sad mora platiti godinu faxa,kredit za auto,a tu je i dijete od godinu i pol..) koliki su ti troškovi suda i kakve su šanse da se izvučemo? Da li je sud tolerantniji prema onima s težim financijskim i socijalnim pložajem? I što da kažemo na sudu, da li da dođemo zajedno ako sam ja parkirala u 1. slučaju? Unaprijed hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar nisi danas slušala vjest a pogledaj i teletext od danas na prvom programu pod 126 .

 

uplatnicom uplatite samo cijenu parkiranja za navedeno vrijene i navedeni sat.

kazna na koju se pozivaju koncesionari nije u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima a time protuustavna.

 

danas to objašnjavao sudac Ustavnog suda Marko Babić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka era čovječanstva ima svoje napredovanje i nazadovanje.

 

Ukidanje kazni za parkiranje je nazadovanje i legalizacija bezobrazluka.

 

Naravno, sad će bezobraznici napokon doći na svoje i nikad neće platiti parkiranje, a normalni ljudi, kojima se žuri, kojima nije problem platiti 20-tak kuna za par sati - više se neće niti usuditi sjesti u svoje vozilo.

 

Koje je rješenje?

 

Naravno opet pritisak na pravosuđe. Za svaku kunu neplaćenog parkiranja, vlasnika tužiti općinskom sudu.

 

Vrlo brzo će se sud opteretiti sa par milijuna predmeta, naći će se netko pametan izglasati novi zakon koji će legalizirati kazne na parkiralištima i opet će sve doći na svoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ipak ostaje činjenica da je izricanje ugovorene kazne protivno zakonu a time i ustavu.

ugovorena kazna se nemože izreči za novčana potraživanja što rade koncesionari a Općinski sudovi to odobravaju.

po Ustavu svi akti moraju biti u suglasnosti sa zakonom a zakon sa ustavom .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Receno je da se umjesto kazne uplati iznos cijene parkiranja. Dakle na kuverti koja ti je ostavljena kao kazna ispod brisaca, upises iznos od npr. 8 kn (ako je to cijena 1 sata te zone) i uplatis.

 

Ali ne znam da li vrijedi i za ono vrijeme prije nego li je Ustavni sud placanje ovakvih kaznio ocijenio neustavnim.

 

http://www.hrt.hr/index.php?id=1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naplata ugovorene kazne za novčana potraživanja je protivna Zaonu o obveznim odnosima.

 

ali o tome neki suci Općinskih sudova ne vode računa dok im se na istu činjenicu ne ukaže.

 

Članak 5. Ustava RH

U Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, a ostali propisi i s Ustavom i sa zakonom.

 

a pošto pravilnik o naplati parkiranja nije u suglasnosti sa zakonom (zbog ugovorene kazne)nije u suglasnosti ni sa Ustavom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e sad i mene interesira...imam 8 neplaćenih kazni od 4mj.2005 pa do 7mj.2006 na više različitih auta(malo sam se bavio švercom da prehranim obitelj)a obzirom da sam i adresu promjenio u tom vremenu tek mi danas stiže od "COFACE"opomena pred utuženje,bogami puno mi novaca pa opet nemam od čeg da platim.e sad čitam na forumima svašta nešta o neustavnoj naplati itd.pa da vas pitam sve koji imate bilo kakvog pojma (o mogućnosti izbjegavanja da to platim)da me uputi u hrvatsko pravo i redoslijed kako i što da radim. :-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za kaznu za parkiranje iz 2005.godine nastupila apsolutna zastara potraživanja (5.godina)

za kazne od 2005 nastupila nastupila takođe zastara (3.godine).

ugovorena kazna koju određuje koncesionar parkirališta nije u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima .

ugovorena kazna može se odrediti za nenovčana dugovanja.

prouči Zakon o obveznim odnosima.

 

kada dobiješ od javnog bilježnika prijedlog za ovrhu na isti prijedlog u roku do 8.dana napiši žalbu i pošalji pošiljaocu za Općinski sud (nadležni u tvom mjestu prebivanja )

u žalbi obavezno navedi da je nastupila zastara potraživanja jer na istu sud nepazi po službenoj dužnost.

navedi i da je ugovorena kazna previsoka i nije u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima.

 

dopise COFACE zanemari i ne zamaraj se sa njima.

 

za kazne koje nisu u zastari plati po sat parkiranja i uplatnicu pokaži sudu . čuvaj je .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam poziv za sud zbog neplaćenog parkiranja iz 2002. godine. Auto je bio moj ali na ime moga tate. Auto sam prodala nakon godinu dana i negdje 2006. ili 2007. moj tata dobije opomenu od Cofeca na iznos duga 1500 kn. Tražila sam izvod iz knjiženja kad ono- svaki mjesec po jedna kazna a zadnja 2-3 po dvije, sve u istim intervalima da bi se postigao iznos za tužbu čak i onda kada ga nisam vozila a to #OOPS#lo par mjeseci zbog kvara. Prvo i najbitnije da sam parkiranje uvijek plaćala i da je taj dug definitivno FINGIRAN.Drugo -nikada moj tata nije dobio niti jednu pojedinačnu uplatnicu prije opomene. 2007. druga strana šalje prijedlog za ovrhu i sud ga stavlja izvan snage. Oni ulažu žalbu. Moj tata dobije poziv za 22.09. na ročište zbog istog predmeta. Budući da mi je tata bolestan i star poslala sam izjavu o stupanju u parnicu i jučer dobijem poziv kao svjedok sa prebivalištem u Puli a sud je u Osijeku. Sad..javit ću vam što se desilo a do tada

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=8545

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam na sudu. Odmah na početku, odvjetniča vježbanica je predala spise na kojima je dug 1000 kn (a bio je prije prema njihovom 1500 kn). Nakon saslušanja okrivljenika (moga tate) i svjedoka (mene), tužitelj prenosi tužbu na mene kao okrivljenika. Ja izjavljujem da se slažem. Nadalje, sud izgleda više kao tržnica nego kao sudnica! Sudkinja pita odvj.vježbanicu da li će smanjiti potraživanje. Ona kaže da može na 600 kn. Počinjem sa svojom pričom.... Netko otvara vrata i ponovo zatvara (iako na vratima piše da je rasprava). Vježbanica kaže da sad smanjuje tražbinu na 400 kn. Ja nastavljam pričati ponovo odpočetka.

Sudkinja me stopira na samom početku i fokusira iskaz ne nebitne činjenice (hoće da zna kada sam prodala auto)!

Sudkinja nabrzinu raspravu privodi kraju iako ja nisam sve rekla. Diktira zapisničarki da će sud rješenje donijeti sutra i mi ćemo biti obaviješteni poštom. Sudkinja kaže da mora ići vidjeti što ju je trebao onaj odvjetnik koji ju je maloprije tražio (koji je otvorio vrata). Vidjevši da glavni dio moga iskaza odlazi zataškano, prekidam je i tražim da se unese u zapisnik da ja smatram da je potraživanje tužitelja definitivno fingirano. Sudkinja nabrzinu ponovi zapisničarki i ode tražiti odvjetnika. Završetak( bez sudkinje) sa zapisničarkom. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija