Jump to content

raskid ugovora o radu


spori_st

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Prvo, ispričavam se ako ima negdje neka tema koja trazi pretstavljanje kao 99% drugih foruma.

 

Dalje, molio bih pomoć da mi se rastumači razlika između sporazumnog i izvanrednog otkaza ugovora o radu.

 

Naime, zaposlen sam na neodređeno vrijeme ali sam sada našao drugi posao, pa me zanima šta mi je bolje tražiti. Sporazumni ili izvanredni otkaz.

 

Poanta je u tome što bih što prije prešao u drugu firmu, pa me zanima kako bi mogao zaobići otkazni rok.

Koliko sam upoznat, to mogu ako dam izvanredni otkaz ugovora o radu, a to ne mogu bez valjanog razloga. No, valjan razlog imam jer mi plaća nije isplaćena zadnja 4 mjeseca kao i doprinosi.

 

Dakle mene zanima dali je to zaista tako i dali mogu dat izvanredan otkaz i samo odšetat od te firme, bez ikakvih represija ili zavlačenja.

 

 

Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

spori_st je napisao:

Pozdrav svima,

 

Prvo, ispričavam se ako ima negdje neka tema koja trazi pretstavljanje kao 99% drugih foruma.

 

Dalje, molio bih pomoć da mi se rastumači razlika između sporazumnog i izvanrednog otkaza ugovora o radu.

 

Naime, zaposlen sam na neodređeno vrijeme ali sam sada našao drugi posao, pa me zanima šta mi je bolje tražiti. Sporazumni ili izvanredni otkaz.

 

Poanta je u tome što bih što prije prešao u drugu firmu, pa me zanima kako bi mogao zaobići otkazni rok.

Koliko sam upoznat, to mogu ako dam izvanredni otkaz ugovora o radu, a to ne mogu bez valjanog razloga. No, valjan razlog imam jer mi plaća nije isplaćena zadnja 4 mjeseca kao i doprinosi.

 

Dakle mene zanima dali je to zaista tako i dali mogu dat izvanredan otkaz i samo odšetat od te firme, bez ikakvih represija ili zavlačenja.

 

 

Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

 

Iz razloga kojeg si naveo - da. Ali izvanredni otkaz moraš obrazložiti odnosno navesti razloge koji predstavljaju OSOBITO tešku povredu posldoavca zbog koje nastavak radnog odnosa između tebe i njega više nije moguć (a neisplata plaće i neuplata doprinosa za zadnja 4 mjeseca to svakako jest). Za neplaćene doprinose prijavi ga Poreznoj upravi, oni će mu radi toga sjesti na vrat.

 

Vodi računa da te novi poslodavac prijavi na mirovinsko i zdravstveno u roku 8 dana, kako bi mogao koristiti godišnji koji ti je ostao neiskorišten kod starog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Bok spori, prvo mi reci dali si za neisplačene plače dobio obračune tih plača? Po ZOR_u poslodavac ti mora izdati obračun plaće bez obzira da li je isplata plače bila provedena ili ne: Odgovori mi onda bumo nastavili.( I dali si upće dobivao obračunske liste plača? :-?

 

tvoje pitanje je irelevantno za ono što njemu treba. a pita je li ono što je naveo opravdan razlog za izvanredni otkaz. Odgovor je jest.

I tu je kraj priče. Irelevantno je je li mu poslodavac dao obračunske liste, jer u slučaju spora teret dokazivanja leži na poslodavcu. Očito da poslodavac neće moći dokazati da mu je isplatio plaće jer radnik ništa po osnovi plaće nije primio na svoj tekući račun već mjesecima.

 

Neizdavanje obračunskih listića povlači samo prekršajnu odgovornost, a to za njegovo pitanje uopće nije bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Naravno floki. Tako je kako si rekao. Ja sm malo zabrijao. Ti si stari mačak u ovome po odmah, " udariš kam treba". Mi novi sno još "zeleni" pa neki put nismo dovoljno kocentrirani na ono što je stvaran problem pojedinca.Nemoj zamjeriti. Trudimo se.Hvala na ispravci:

:tikvan:

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

Iz razloga kojeg si naveo - da. Ali izvanredni otkaz moraš obrazložiti odnosno navesti razloge koji predstavljaju OSOBITO tešku povredu posldoavca zbog koje nastavak radnog odnosa između tebe i njega više nije moguć (a neisplata plaće i neuplata doprinosa za zadnja 4 mjeseca to svakako jest). Za neplaćene doprinose prijavi ga Poreznoj upravi, oni će mu radi toga sjesti na vrat.

 

Vodi računa da te novi poslodavac prijavi na mirovinsko i zdravstveno u roku 8 dana, kako bi mogao koristiti godišnji koji ti je ostao neiskorišten kod starog poslodavca.

 

Znači, izvanredni otkaz bi trebao proći bez problema, naravno pisanim putem.

Isto ću prikupiti papirologiju, zadnja platna lista, izvod iz banke... Zlu ne trebalo...

 

I dali postoji neka špranca, ili samo da pišem kako se ogriješio o točku ugovora blaa po kojoj mi plaća nije isplaćena, te da nastavak radnog odnosa nije moguć...

 

 

Ekipa, puno vam hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija