Jump to content

Uvid u spis na sudu


fakincina

Preporučene objave

Molim pomoć.

 

Danas sam primio poziv da se odazovem 02.10.2009. na sud zbog kaznenog djela čl.293.st.1. i 2. KZ. U pozivu piše da je tužitelj ŽDO U Zagrebu a poziv sam dobio od suda u svome gradu i da se tamo pojavim. Na pozivu stoji broj: Kir-xxx/09-1.

Budući da nemam pojma za koje me se kazneno djelo terete (tj. tko je oštečenik) zanima me da li imam pravo otič na sud i imati pravo uvida u spis da zanm o čenu se radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam za koje me se KZ djelo optužuje ali moje je pitanje bilo da li imam pravo na uvid u sudski spis prije ispitivanja o predmetu tj. da znam tko mi na teret stavlja to kazneno djelo.

 

Dakle pitanje glasi: poziv imam za 02.10.2009. oznaka na pozivu je Kir-xxx/x i zanima me mogu li saznati prije datuma na pozivu tko me tereti za navedeno kazneno djelo tako da se mogu pripremiti za obranu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima ali zanima me točno određena stvar:

 

Znam da me tereti državni odvjetnik ali želim znat na temelju čije kaznene prijave? To je što ma zanima prije ispitavanja da se znam pripremit.

 

Također me zanima da li mogu tražiti branitelja po služebnoj dužnosti ili besplatno (neznam termin) prije ispitivanja u toku ili nekako drugačije tj. kako da napravim zahtjev za braniteljem jer sam trenutno lošeg imovnog stanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Možete tražiti branitelja kojeg će sud odrediti ako ste lošeg imovnog stanja.

 

Pri tom izvadite potvrdu od porezne uprave o imovinskom stanju.

 

Po čijoj je prijavi policija i drž. odvj. postupalo ne mora biti vidljivo iz spisa, ali u pravilu jest

 

Hvala Vam na savjetima i odgovorima.

 

Molim Vas još za savjet da li da uopče tražim branitelja u istražnom postupku ili da se branim sam? I da li je od velike važnosti što ču izjaviti u istražnom postupku tj. da nešto krivo ne kažem? Jer stvarno neznam tko me kazneno prijavio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

Jer stvarno neznam tko me kazneno prijavio.

 

tako svejedno tko te prijavio, jer ako je DO krenulo sa istražnim radnjama, oni su ti koji odlučuju što i kako dalje, a ne taj podnositelj.

 

tvoje je da se braniš, i pričaš o onome za što te se tereti.

dakle, jesi to napravio, nisi to napravio, daš razloge za jedno ili drugo, pojasniš poslovanje, kažeš što još znaš o tome, itd.

koliko vidim iz broja spisa, to je poziv za istražnu radnju tvoga ispitivanja kao okr., nije istraga u pitanju.

istražni sudac će te upoznati sa predmetom i za što te se tereti.

ako nisi kriv, nemaš se što bojati.samo iz iskustva znam da svi govore nisam kriv,ljudi za sve imaju i nalaze opravdanje, koje ih međutim ne oslobađa kaznene odgovornosti.

uvijek je dobro imati odvjetnika koji će usmjeriti obranu u pravom smjeru ovisno o kaznenom djelu, dokazima koji postoje i tako to..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

Danas sam primio poziv da se odazovem 02.10.2009. na sud zbog kaznenog djela čl.293.st.1. i 2. KZ. U pozivu piše da je tužitelj ŽDO U Zagrebu a poziv sam dobio od suda u svome gradu i da se tamo pojavim. Na pozivu stoji broj: Kir-xxx/09-1.

 

ups, sad tek ovo vidjeh.

ovo je ipak istraga u pitanju, zbog kaz. djela koje navodiš, ali

kada kažeš da si poziv dobio od suda u svome gradu, to znači da te taj "tvoj sud" treba ispitati očigledno zamolbenim putem, jer si udaljen od zagreba..zato i oznaka Kir-xxxx.

u spisu mora biti istražni zahtjev ŽDO-a u kojem će pisati opis djela i na što te istražni sudac treba ispitati, na koja pitanja trebaš odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Danas sam primio poziv ...

 

Budući da nemam pojma za koje me se kazneno djelo terete..

 

a jel' vam poziv upućen kao poziv okrivljeniku ili poziv svjedoku?

 

 

(ovo smo trebali prvo pitati.. :-) )

 

jer, nisam baš imao slučajeva da se okrivljenici ispituju zamolbeno, njih se ne pita mogu li doći ili ne do suda, ima da dođu...prije svjedoci, pa da se ne izlažu troškovima dolaska na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

 

Danas sam primio poziv ...

 

Budući da nemam pojma za koje me se kazneno djelo terete..

 

a jel' vam poziv upućen kao poziv okrivljeniku ili poziv svjedoku?

 

 

(ovo smo trebali prvo pitati.. :-) )

 

jer, nisam baš imao slučajeva da se okrivljenici ispituju zamolbeno, njih se ne pita mogu li doći ili ne do suda, ima da dođu...prije svjedoci, pa da se ne izlažu troškovima dolaska na sud.

 

Hvala Vam na savjetima.

Poziv sam dobio kao okrivljenik. Znam da čeme ispitati vezano za kaznenu prijavu. Ali zanima me mogu li prije ispitivanja saznati tko me kazneno prijavio tako da znam o čemu se radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

Ali zanima me mogu li prije ispitivanja saznati tko me kazneno prijavio tako da znam o čemu se radi?

 

istražni sudac će vas upoznati prije ispitivanja sa razlozima poziva, za što vas se tereti, tko vas tereti (tko je oštećenik) za koji iznos.

 

očigledno je u pitanju neki poslovni odnos koji se nije ispoštovao sa vaše strane u dijelu plaćanja dobivene usluge.

 

nekoga ste "zavaljali" za iznos veći od 30.000,00 kuna.

 

vi najbolje znate ćime se bavite i kome ste ostali dužni.

 

taj je vrlo vjerovatno išao i u ovrhu i nije se uspio naplatiti, nagađam..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

fakincina je napisao:

Ali zanima me mogu li prije ispitivanja saznati tko me kazneno prijavio tako da znam o čemu se radi?

 

istražni sudac će vas upoznati prije ispitivanja sa razlozima poziva, za što vas se tereti, tko vas tereti (tko je oštećenik) za koji iznos.

 

očigledno je u pitanju neki poslovni odnos koji se nije ispoštovao sa vaše strane u dijelu plaćanja dobivene usluge.

 

nekoga ste "zavaljali" za iznos veći od 30.000,00 kuna.

 

vi najbolje znate ćime se bavite i kome ste ostali dužni.

 

taj je vrlo vjerovatno išao i u ovrhu i nije se uspio naplatiti, nagađam..

 

ma sve mi je to jasno da če me ispitat istražni sudac u vezi sa kaznenim djelom.

 

ALI JOJŠ JEDNOM PITAM: da li mogu prije nego što dođem pred istražnog suca 02.10.2009. saznati tko me kazneno prijavio?

to me zanima i gdje u sudu se obratiti za tu informaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Obratiti se sudu gdje Vas se tereti, ili sudu gdje ste pozvani (jer im se dostavi spis da bi Vas mogli ispitati)

 

Danas ujutro sam bio na sudu i obratio se na porti da me upute da li i gdje mogu dobiti uvid u spis da vidim tko me je kazneno prijavio. Portir zvao sudsku savjetnicu koja mu odgovara da mi nemože dat nikakve dodatne informacije osim da se radi o gospodarskom prijestupu (što i sam znam iz čl.KZ) te da se pojavim na zakazanom ročištu te da ću tamo sve saznati.

Da li je sudska savjetnica u pravu kada odbija uvid u spis ili da da samo informaciju koja me zanima kao okrivljenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija