Jump to content

Pobijanje izjave službene osobe


anonimno

Preporučene objave

Jedno retoričko pitanje... Ako sam ja prošao kroz žuto svijetlo a policajac kaže crveno, da li suvozač i vozač (obojica nikad prekršajno ili krivično gonjeni) mogu pobiti policajčevu izjavu kod suca?

Dakle, 2 na 1...

Drugim riječima, čime se uopće može pobiti izjava službene osobe, pod uvjetom da nema materijalnih dokaza s obe strane?

 

Da li kod suca u ovom slučaju za mene može biti olakotna okolnost nešto od navedenog:

- da je bio mokar kolnik i zaustavljanje vozila otežano (što je razlog što sam uopće prošao kroz žuto)

- da je bila noć i zbog vremenskih prilika dodatno smanjena vidljivost

- da sam vozio u koloni vozila

- da imam svjedoka (suvozač)

- da nemam nijedan kazneni bod niti bilo kakav prekršaj

- da sam testiran na licu mjesta s alko-testom s negativnim rezultatom

 

Općenito, kakve su mi šanse?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, 2 na 1...

 

teoretski ova kombinacija vodi ka odluci da se prekršaj ne može utvrditi na nedvojben način i ide se u korist okr.

 

ako nema prekršaja, nema potrebe niti utvrđivati činjenice vezane za osobu okr. a o kojima bi ovisila odluka o sankciji....

od ovih što ste naveli, 1, 2 i 3 ne bi baš prošle kao olakotne okolnosti...naprotiv...ako je kolnik bio mokar trebali ste brzinu smanjiti i prilagoditi uvjetima na kolniku, jednako kao i vidljivosti, a kolona nalaže držati dovoljan razmak da se u slučaju potrebe (što je ovdje bio slučaj - semafor) možete zaustaviti...

sve to niste napravili, već ste požurili proći...

 

olakotne bi bile 5,6, pa još npr. obiteljsko stanje, ne/zaposlenost itd. samo ono što se tiče osobe okr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Općenito, kakve su mi šanse?

 

ako slucajno dobijes oslobadjajucu jer ti (kao okrivljeni) i tvoj suvozac (kao tvoj prijatelj/rodjak) "vrijedite" vise od neposrednog zapazanja sl. osobe koju sudac po defaultu smatra nepristranom i bez motiva da bi lazno teretila, svakako javi ovdje, to ce biti prvi takav ishod za koji sam cuo...

inace, osim sto ovo pod 1,2 i 3 ne dolazi u obzir, ja ne mislim ni da ti ovo pod 6 moze biti olakotna okolnost (jer za nezaustavljanje na crveno ne moze biti olakotna cinjenica da nisi usput prekrsio i one odredbe o alkoholu&vozacima, to se podrazumijeva, a kada ne bi bilo tako, to ne bi bila ni otegotna okolnost vec novi zaseban prekrsaj), ali ajde, lijepo zvuci...

pogledaj si cl 299.1 u vezi vozacke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od ovih što ste naveli, 1, 2 i 3 ne bi baš prošle kao olakotne okolnosti...naprotiv...ako je kolnik bio mokar trebali ste brzinu smanjiti i prilagoditi uvjetima na kolniku, jednako kao i vidljivosti, a kolona nalaže držati dovoljan razmak da se u slučaju potrebe (što je ovdje bio slučaj - semafor) možete zaustaviti...

sve to niste napravili, već ste požurili proći...

 

olakotne bi bile 5,6, pa još npr. obiteljsko stanje, ne/zaposlenost itd. samo ono što se tiče osobe okr.

 

Prvo, puno hvala na odgovorima.... tebi i Goranu...

 

Vidio sam da ovdje se uglavnom javljaju tipovi koji nikad nisu krivi... ili eventualno jesu nešto malo krivi ali nikako nebi snosili posljedice.... :-)

 

Ali vezano za ove moje argumente...

Da li vi kad se žuto svijetlo upali snažno nagazite kočnicu (bez obzira na sve)?

Zar po vama nije logično da ako je sklizak kolnik da se ipak probate "ugurati" u žuto jer u protivnom bi proklizali na pješački prelaz a možda i dalje...?

 

Vezano za slabu vidljivost, da li to može biti argument da možda službena osoba nije mogla dobro vidjeti ili slično...? Da li se tu nešto može eksploatirati...?

 

Pozdrav,

S.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li vi kad se žuto svijetlo upali snažno nagazite kočnicu (bez obzira na sve)?

 

i da i ne...kako kada, ovisi o situaciji i okolnostima..

ali, nisam nikada zaustavljena, bar do sada... ;-)

 

vezano za vaše (retoričko !) pitanje, da mi ne raspredamo previše oko toga..

ako je policajac vidio i kaže bilo je crveno svjetlo, ići će onda i prijava za prekršaj zbog prolaska kroz crveno svjetlo...i to je to...ne prolazak kroz žuto, već crveno..

 

zanima me, da li prekršajni suci koriste i u kojoj mjeri mogućnost da sami mijenjaju činjenični supstrat i podvode ga pod normu, ili očekuju da to učini podnositelj zahtjeva za prekrš. postupak..pretpostavljam da ne rade to sami, pa ako nema mogućnosti za utvrđenje prekršaja zbog prolaska kroz crveno, trebalo bi obustaviti postupak..i to je to..sada, da li će biti kojeg drugog prekršaja i postupka zbog njega (ovdje prolaz kroz žuto) ja sam jako sumnjičava da bi ga bilo...

 

ali, da ne pričam previše, o kretanju u raskrižju si malo pogledajte ZOSPC i članke 59. i dalje, pazite na 62.

 

oko ove vidljivosti..gdje se (retorički !) nalazio policajac u toj situaciji i na koji način je vozača uopće zaustavio i upozorio na prekršaj?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali, nisam nikada zaustavljena, bar do sada... ;-)

 

Lucky you!

:-)

 

vezano za vaše (retoričko !) pitanje, da mi ne raspredamo previše oko toga..

ako je policajac vidio i kaže bilo je crveno svjetlo, ići će onda i prijava za prekršaj zbog prolaska kroz crveno svjetlo...i to je to...ne prolazak kroz žuto, već crveno..

 

O tome se i radi! Ja tvrdim da nije bilo crveno već žuto, ako sudac utvrdi da je ipak bilo crveno onda je to nesumnjivo prekršaj čije ću posljedice nesumnjivo snositi... :-(

 

Pitanje je samo da li će povjerovati nama (svjedocima), dakle dvojici, ili njemu - jednom...

 

Kurizioteta radi, iako smo za vrijeme vožnje oba dvoje pričali baš prilikom prolaska kroz semafor smo se oba dvoje spontano naluknuli prema naprijed kako bi se uvjerili da prolazimo kroz žuto... što ne isključuje mogućnost da se crveno svijetlo upalilo već prolaskom vozila (zamišljene) crte semafora tj. u ovom slučaju pješačkog prelaza...

 

U biti da nemam svjedoka ove cijele rasprave ne bi ni bilo....

 

ali, da ne pričam previše, o kretanju u raskrižju si malo pogledajte ZOSPC i članke 59. i dalje, pazite na 62.

 

Gdje se može taj ZOSPC pogledati/nabaviti?

Jel' ima na netu?

 

oko ove vidljivosti..gdje se (retorički !) nalazio policajac u toj situaciji i na koji način je vozača uopće zaustavio i upozorio na prekršaj?

 

E to na žalost ne znam! :-?

Mislio sam se vratiti na lice mjesta i čak donijeti digitalni fotoaparat te sve poslikati ali sam ipak odustao... jedino da ih probam uloviti drugom prilikom ali onda nije skroz autentično...

 

Uglavnom, hvala ti Xsara još jednom....

 

Pozdrav,

S.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li vi kad se žuto svijetlo upali snažno nagazite kočnicu (bez obzira na sve)?

 

ma da, kao i debela vecina...

 

Zar po vama nije logično da ako je sklizak kolnik da se ipak probate "ugurati" u žuto jer u protivnom bi proklizali na pješački prelaz a možda i dalje...?

 

ma i to je logicno dok te ne uhvate, a kad te uhvate onda ti vrijedi sve sto ti je xsara napisala dva replya vise: sklizavo? prilagodi brzinu uvjetima na kolniku. kolona? drzi uzduzni razmak... zuto? nije zuto jer taj koji te je prijavio tvrdi da je crveno. i kad dodje obaviti tu formalnost, nece reci "mozda", ni "moze biti" "ni meni se cinilo" nego ce biti izricit i reci kako je apsolutno siguran da si prosao na crveno (jer da nije tako siguran ne bi te smio ni prijaviti...)

i manje vise, to ti je sve od prekrsajnog postupka bez obzira na teoriju koja doista glasi tako kako ti je xsara objasnila....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Smatram da izjava OSO nije ispred izjave ostalih svjedoka jer se i OSO u postupku poziva ka svjedok.

 

Prolaz kroz žuto nije prekršaj ukoliko se niste na siguran način mogli zaustaviti prije ulaska u križanje. Svakako da ste svoju vožnju prilagodili usvjetima i stanju nacesti.

 

Isto tako da ste naglo zakočili vjerojatno da biste ugrozili druge sudionike prometa a ukoliko biste se zaustavili nasred križanja...ITD.

 

Nemaju šanse da vam dokažu prolaz kroz crveno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemaju šanse da vam dokažu prolaz kroz crveno!!

 

ne znam da li ti namjerno navodis okrivljenike da se neprikladno brane i time uskrate sudu mogucnost da im kao olakotno cijeni eventualno priznanje ili nikada nisi vidio niti jedno rjesenje prek suda, no ne samo da cu ti predloziti da proresetas legalisovo prometno&prekrsajno i vidis konkretne primjere u kojima se bez ikakvih problema i temeljem iskljucivo svjedocenja ovl sl osobe donose osudjujca rjesenja ne samo za crvena svjetla nego za sve druge prometne prekrsaje, i jos javno pozvati ili tebe ili bilo koga drugoga da skenira i objavi slovom i brojkom jedno jedino rjesenje bilo kojeg prek suda u kojem vjera nije poklonjena ovl sl osobi, ako je ista svjedocila i teretila.

i predlazem svim zainteresiranima da jednostavno zanemare post ovog autora sve do trenutka dok ne vidimo samo jedno rjesenje u kojem bi pisalo drugacije..../

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija