Jump to content

Što je ispravno i pošteno??


rizibizi

Preporučene objave

Poštovani,

molim da mi odgovorite na par pitanja...

Ako tema postoji oprostite i uputite me...

 

Pokušat ću što jednostavnije objasniti situaciju...

 

U braku smo. Moj suprug je davno prije braka dobio stan od bake. Kako smo dobili dvoje djece, trebao nam je veći stan. Njegov stan od 40m2 se prodaje i kupujemo stan od 80m2. Digli smo kredit na 25 godina. Kredit je on digao, novi stan glasi isključivo na njega. Ja sam u radnom odnosu. Plaćamo kredit i živimo od naše dvije plaće, većinom od moje.. Suprug ima sina iz prijašnje veze. Plaća alimentaciju, sin živi sa majkom ali nas vrlo često posjećuje... Naša djeca su 4 i 10 godina a njegov sin 17...

 

Kako će se podijeliti stan ako ja umrem prije supruga a kako ako on umre prije mene??

 

Nažalost, moj suprug je jako bolestan i majka njegova djeteta već govori da i ona ima prava jer je živjela s njim kada mu je baka dala stan...

 

Ne moram ni napominjati da želim da svo troje djece iz ove priče imaju ista prava, svo troje su djeca svoga oca, jednaka... Samo se brinem da ja ne ostanem na ulici...

 

Treba li on pola stana prepisati na mene da bih ja imala polovicu u slučaju njegove smrti?? I kako to napraviti a izbjeći plaćanje poreza?

 

Unaprijed hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana..bivša supruga ne sudjeluje u nasljeđivanju ako bivši suprug umre.

Da vaš suprug umre, na jednake dijelove nasljeđujete vi, vaše dvoje djece te njegovo dijete iz prošloga braka-dakle, svi po jednu četvrtinu ostavine.

Što se tiče stana

 

Pram obiteljskom zakonu:

 

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita

imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na

pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje,

darovanje i sl.).

 

Dakle ako je vaš suprug stekao stan za vrijeme trajanja prethodnoga brakadarovanjem, to je samo njegova imovina, a bila bi bračna stečevina njega i bivše supruge da se prodaja stana dogodila za vrijeme trajanja prethodnoga braka, ali budući da je stan prodan za vrijeme trajanja braka s vama to je vaša bračna stečevina, a ovaj novi stan je također bračna stečevina vas dovoje te bivša supruga nema prava na taj stan nakon muževe smrti.

 

radi se o tome da će se samo polovica stana smatrati muževom ostavinom u slučaju da on umre prije vas, ali ako vi želite možete podnijeti zathjev za uknjižbu prava vlasnica u omjeru 50%. Dakle, taj stan je bračna stečevina vas i supruga i dijeli se 50-50. I to se zna.

 

U slučaju da vi umrete prije supruga, tada je ostavina vaša polovica stana, a to nasljeđuju u jednakim dijelovima vaš suprug i djeca-dakle, svi po jednu trećinu.

 

U svakom slučaju nećete ostati na ulici,a bivša supruga nikada ne može biti zakonski nasljednik.

A svo troje djece iamju sita prava u slučaju smrti vašega supruga.

 

Nadam se da sam vam uspješno objasnila.

Ukoliko netko ima nešto za dodati, molim neka me nadopuni.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru...

 

Želite reći da i pored toga što je novi stan kupljen pola na kredit a pola novcem od prodaje njegovog stana ja imam pravo na polovicu stana?

Nema potrebe za zathjevom za uknjižbu prava vlasništva u omjeru 50% ako je to tako...

 

Ja sam imala informaciju da ne mogu imati 50% upravo zbog toga što je novi stan djelom kupljen novcem od prodaje njegovog stana.

 

Što se tiče djece...apsolutno su jednaka prava i to nikako ne dovodim u pitanje...niti u mislima....

 

To je ono što me zanimalo...

Hvala još jednom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pogrešno

stan koji je prodan bio je osobna imovina a time je i novac od prodanog stana osobna imovina .

pošto je veči stan kupljen osobnon imovinom i taj dio stana je osobna imovina koju djele nasljednici (bivša supruga to nije ali djete je)

dio stana kupljen kreditom je bračna stečevina kao i sam kredit (neovisno o tome tko otplačuje više kredita ,na kome je stan.plaća se novcem stečenim radom)

 

na ostavinskoj traži utvrđivanje bračne stečevine.

 

ako tvoj muž za života tebi ili djeci daruje stan tada se ne plaća porez na promet nekretninama.

 

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru...

 

Imam još neke dvojbe...

Netko bi morao dokazivati da je polovica stana kupljena novcem od prodaje njegove osobne imovine?

Jer, recimo nigdje to ne piše...

Mi smo stan prodali... Što ako je npr. taj novac... prokockan?!

Npr. muž je prodao stan i prokockao novac?! Digli smo kredit u vrijednosti npr 50.000 eura i npr. teta mi poklonila još 50.000 eura...

Zanima me kako dokazati da je kupljen baš tim novcem, novcem od prodaje njegovog stana...

 

Druga dvojba...

Tiče se darovnice... Znači ako mi suprug daruje pola stana...

Jedan dio stana je bračna stečevina a drugi dio je njegova imovina jer je kupljen novcem od prodaje njegove osobne imovine...

Što on u stvari meni treba darovati...?? Polovicu stana... polovicu svoga dijela???

Samo 1/3 stana je bračna stečevina... 2/3 je plaćeno novcem od prodaje njegove imovine i što da on meni daruje da je 50% moje... ja ne želim više...

To želimo što prije napraviti ali smo zbunjeni...

Muž želi znati što je bolje za mene ..oporuka ili darovanje??

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rizibizi je napisao:

Hvala na odgovoru...

 

Imam još neke dvojbe...

Netko bi morao dokazivati da je polovica stana kupljena novcem od prodaje njegove osobne imovine?

Jer, recimo nigdje to ne piše...

Mi smo stan prodali... Što ako je npr. taj novac... prokockan?!

Npr. muž je prodao stan i prokockao novac?! Digli smo kredit u vrijednosti npr 50.000 eura i npr. teta mi poklonila još 50.000 eura...

Zanima me kako dokazati da je kupljen baš tim novcem, novcem od prodaje njegovog stana...

 

Druga dvojba...

Tiče se darovnice... Znači ako mi suprug daruje pola stana...

Jedan dio stana je bračna stečevina a drugi dio je njegova imovina jer je kupljen novcem od prodaje njegove osobne imovine...

Što on u stvari meni treba darovati...?? Polovicu stana... polovicu svoga dijela???

Samo 1/3 stana je bračna stečevina... 2/3 je plaćeno novcem od prodaje njegove imovine i što da on meni daruje da je 50% moje... ja ne želim više...

To želimo što prije napraviti ali smo zbunjeni...

Muž želi znati što je bolje za mene ..oporuka ili darovanje??

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko su vaše tvrdnje koje navodite istinite smatram da bi najbolje bilo da u nadležnom općinskom sudu tražite nagodbu a u svezi bračne stečevine ili da muž pismeno prizna tvoju bračnu stečevinu temeljem koje bi u gruntovnici upisala 1/2 vlasništva na stanu.

u tom slučaju i muž bi priznao da je stan bračna stečevina (iako je dio kupljen samo njegovim novcem ali ako on prizna bračnu stečevinu niko drugi tu čenjenicu nemože ospravati a vi možete tvrditi a i on da je svoj novac spisko)

i vama bi prepisao 1/2 stana (koju nakon vas djele samo vaša djeca)a svoju 1/2 može darovati djeci s tim da i najstarije djete obešteti što se tiće nužnog djela a to je 1/2 od djela koji bi nasljedio.

znači 1/2 stana na ostavinskoj se djeli na četiri osobe.

5/8 (vaš dio sa bračnom stečevinom),1.djete 1/8,drugo djete1/8 i muževo djete 1/8 ili 1/2 nužnog djela a to je 1/16

bivša supruga nema nikakvih nasljednih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija