Jump to content

otpremnina i stimulacija - pomoć molim


contral

Preporučene objave

moja majka je prije mjesec dana dobila otkaz. ima 53 godine i radila je u firmi 33 godine. ima pravo na otpremninu. otkazni rok joj je 3 mjeseca i dva tjedna, ali njezin poslodavac nije želio da ona odradi taj otkazni rok, već ju je poslao doma. sada je doma, a otkazni rok teče.

u tom otkaznom roku smanjena joj je plaća na način da joj se ne računa stimulacija. na taj način joj je plaća umanjena za nekih 30-40%. ono što me zanima jest kako se sada računa otpremnina? da li u njezin izračun ulazi ova umanjena plaća koju će dobivati iduća 3 mjeseca, ili se računa ona normalna plaća koju je imala u tri mjeseca prije nego li je saznala da ju se otpušta i šalje doma da čeka istek otkaznog roka?

nije mi jasno kako je dopušteno da se na tako očit način radniku smanji otpremnina, ako to nije dopušteno, kome da se obrati - odvjetnicima, sindikatu...?

hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Nesumnjivo da je otkazni rok kod poslovno uvjetovanog otkaza u Zakonu o radu ustanovljen radi i u korist radnika. Poslodavac otkazuje ugovor o radu upravo zato što mu radnik ne treba pa je otkazni rok određen sa svrhom da se radniku omogući rok u kojem može pronaći novi posao.

 

Poslodavac može za vrijeme otkaznog roka tražiti da radnik ne radi, tj. da je kod kuće, a da mu poslodavac samo isplaćuje plaću. Dakle, očito je da otkazni rok u ovom slučaju nije u funkciji poslodavca, već isključivo u funkciji omogućavanja radniku da u tom roku nađe drugi posao, odnosno da si osigura egzistenciju.

 

Prema tome, prestane li radnik raditi kod poslodavca prije isteka otkaznog roka, on time u pravilu poslodavcu ne šteti nego mu u stvari smanjuje troškove, jer mu poslodavac za preostalo vrijeme neće morati davati plaću. Kada bi taj radnik bio nužan poslodavcu, onda je pitanje po čemu bi takav otkaz bio opravdan.

 

Osim toga, prema stajalištu Vrhovnog suda Hrvatske (Rev. 977/98 od 24.6.1998. Izbor 2/98-86), otpremnina iz članka 125. Zakona o radu dospjeva, dakle pripada radniku, u trenutku dostave otkaza. Dakle, radnik ne mora čekati do kraja otkaznog roka da bi dobio otpremninu. Prema tome, ako mu je otpremnina dospjela u trenutku dostave otkaza, onda ona više nije vezana ni za kakve naknadne uvjete, pa niti za odradu otkaznog roka.

 

Odgovor preuzet sa Obrtnici Rijeka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

contral je napisao:

moja majka je prije mjesec dana dobila otkaz. ima 53 godine i radila je u firmi 33 godine. ima pravo na otpremninu. otkazni rok joj je 3 mjeseca i dva tjedna, ali njezin poslodavac nije želio da ona odradi taj otkazni rok, već ju je poslao doma. sada je doma, a otkazni rok teče.

u tom otkaznom roku smanjena joj je plaća na način da joj se ne računa stimulacija. na taj način joj je plaća umanjena za nekih 30-40%. ono što me zanima jest kako se sada računa otpremnina? da li u njezin izračun ulazi ova umanjena plaća koju će dobivati iduća 3 mjeseca, ili se računa ona normalna plaća koju je imala u tri mjeseca prije nego li je saznala da ju se otpušta i šalje doma da čeka istek otkaznog roka?

nije mi jasno kako je dopušteno da se na tako očit način radniku smanji otpremnina, ako to nije dopušteno, kome da se obrati - odvjetnicima, sindikatu...?

hvala na odgovoru

 

contral,

pročitaj za svoju gospođu mamu čl.93 st.3 i 4.; Čl.120.st4. čl.125st.2. naročito čl.120st.4 ZOR-a (NN137/04). Bilo bi dobro da se obratiš g Flokiju sa našeg foruma PM-om, on je oravi i zasigurno će ti pomoći više nego mi "amateri" a ako neće moći uputit će te kome da se profesionalno obratiš. :palac: Sretno tvojoj mami i tebi koji se za nju brineš.

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija