Jump to content

Vrijedi li 75kw i za sluzbena vozila? Mladi vozac


du_vlaho

Preporučene objave

Pozdrav ,

 

Dakle bit cu kratak , u firmi imamo Caddy-a koji ima ispod 75kw i ide sad na prodaju te ce u firmi ostat samo kombi od 125ks , B kategorija kojeg cu bit prisiljen vozit...

 

U zakonu pise da mladi vozac nesmije upravljat osobnim vozilom jacim od 75kw , a kako je ovo sluzbeno znaci da ga smijem vozit?

 

Samo da napomenem da imam trogodisnju skolu za vozaca + 4.god prometni tehnicar i polozen drzavni. Pa da mi drzava brani posao u struci , to bi bila sramota...

 

Puno hvala :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon nhe pravi razlike u vezi stručne spreme već je decidirano odredio da se to odnosi na mlade vozače, osobe do 24 godine starosti. Nema mogućnosti da ti se omogući upravljanje pa ćeš uvijek kada upravljaš biti u prekršaju a također i odgovorna osoba i firma. Mjenjaj vozilo ili čekaj da prođeš 24 godine ako auto do tada izdrži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da napomenem da imam trogodisnju skolu za vozaca + 4.god prometni tehnicar i polozen drzavni. Pa da mi drzava brani posao u struci , to bi bila sramota...

 

a kada si položio vozački? datum/godina?

 

ako si za važenja starog ZOSPC-a, onda računaj 2 godine od dana položenog vozačkog, koliko je bilo predviđeno da traje status mladog vozača.

 

ako si po novom ZOSPC-u, onda do 24 godine života, bez obzira na sve ostalo što navodiš o svojoj kvalifikaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

Samo da napomenem da imam trogodisnju skolu za vozaca + 4.god prometni tehnicar i polozen drzavni. Pa da mi drzava brani posao u struci , to bi bila sramota...

 

a kada si položio vozački? datum/godina?

 

ako si za važenja starog ZOSPC-a, onda računaj 2 godine od dana položenog vozačkog, koliko je bilo predviđeno da traje status mladog vozača.

 

ako si po novom ZOSPC-u, onda do 24 godine života, bez obzira na sve ostalo što navodiš o svojoj kvalifikaciji.

 

21.03.08 dok je bio zakon da nesmijem vozit osobno auto jace od 75kw 2g od polozenog ispita. U zakonu pise da se ovo odnosi na osobni automobil , a kombi je od firme , i time ne spada o osobno vozilo , jeli se to racuna? :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

smijete upravljati kombi vozilom, kamionom i bilo kojom drugom vrstom vozila u čijoj prometnoj dozvoli piše nešto drugo, tj. ne piše osobno vozilo jer se zakon odnosi samo na OSOBNA VOZILA!

dakle kombi se smije voziti jer u prometnoj dozvoli piše TERETNO VOZILO što ne spada u kategoriju osobnih vozila.

 

imam istu situaciju kao i vi, a ovu informaciju sam dobio iz policijske postaje.

 

vozim kombi vec dvije godine, od 100-150ks i nemam problema s policijom i ako sam vec 1000 puta zaustavljen!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno vozilo nije "osobno" vozilo u smislu vlasništva!

Zakon je sam sebi proturječan-nema definicije : osobno vozilo, nego osobni automobil!!

 

43) »osobni automobil« je motorno vozilo namijenjeno za prijevoz osoba koje, osim sjedala za vozača, ima najviše osam sjedala

 

Možeš bez problema upravljati kombijem, ako je registriran kao:teretno motorno vozilo ndm do 3.500 kg, sa "B" kat.

 

47) »teretni automobil« je svako motorno vozilo koje je namijenjeno za prijevoz stvari,

 

Kako si završio srednju prometnu školu, vozač, sigurno imaš i kategoriju C1, a u tom slučaju, po mom mišljenju, možeš upravljati i osobnim automonilom preko 75 kw!

 

(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za B kategoriju vozila ne smije upravljati osobnim vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW

Članak 216.

(5) Ministar nadležan za unutarnje poslove u suglasnosti s ministrom nadležnim za poslove obrazo-vanja propisat će posebne uvjete glede dobnih granica za početak osposobljavanja te uvjete za up-ravljanje vozilima C1 i C kategorije za učenike srednjih prometnih i drugih strukovnih škola koji se obrazuju za zanimanje vozač motornog vozila u redovitom srednjoškolskom obrazovnom programu

 

 

Ako to nije tako, onda OA ne može upravljati ni mladi vozač koji ima "C", "C+E" , "D" kategorije?!!

Može upravljati autobusom i prevoziti 50 i više ljudi, a ne može upravljati OA snage motora preko 75 kw?!

Ako je to tako, onda ZSPC treba hitno mjenjati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EVO ŠTO KAŽE PRAVILNIK ZA UČENIKE KOJI SE OSPOSOBLJAVAJU ZA VOZAČA:

 

Članak 2.

Učenici koji se školuju za zanimanje vozač motornog vozila u srednjim školama za cestovni promet i strukovnim školama u redovitome srednjoškolskom obrazovanju, u pravilu sa 16 godina starosti, mogu započeti s osposobljavanjem za vozače motornih vozila C1 i C kategorije i upravljati vozilima tih kategorija u sklopu procesa osposobljavanja.

 

Članak 4.

Učenici koji se školuju za zanimanje vozač motornog vozila u srednjim školama za cestovni promet i strukovnim školama u redovitome srednjoškolskom obrazovanju, nakon završenog osposobljavanja iz pojedinoga nastavnog predmeta polažu vozački ispit za C kategoriju vozila.

Osobe iz stavka 1. ovoga članka nakon položenoga vozačkog ispita, završenog školovanja i navršenih 18 godina starosti, dobivaju vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom B i C1 kategorije, a nakon navršenih 19 godina starosti, dobivaju vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom C kategorije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija