Jump to content

možete li komentirati novu dopunu zakona o braniteljima


grom74

Preporučene objave

članak 16.revizijski postupak i postupci za priznavanje prava na invalidsku mirovinu , najnižu mirovinu ,statusa hrvi iz domovinskog rata i prava na opskrbninu koji su započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog zakona , a nisu završeni konačnim riješenjem dovršit će se po odredbama ovoga zakona .molim sve koji su upućeni neka komentiraju.

ako nekog zanima detaljnije neka upiše "prijedlog dopune zakona o branitelima" druga stavka kad se otvori stranica klikni.

 

 

 

??? zar nitko nezna hoće li svi oni koji su podnijeli zahtjev u zakonskom roku za priznavanje statusa hrvi a,nisu dobili 20% te onih u postupku koji su dobili privremeno 20% i < ,po novom prijedlogu zakona će nam onemogućiti daljnje ishođenje svojih prava pa zar ustav ne jamči jednakos svim građanima za koju smo se mi državu borili pa ovo je lakrdija,omalovažavanje , nepravda ????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti.Čitajući prijedlog vlade nisam to mogao dokučiti. Papiri od lječnika opće prakse su poslani n u Tvrtkovu i tek očekujem poziv za komisiju. Znači da sam očigledno spušio dodatak...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

martiny je napisao:

Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti.Čitajući prijedlog vlade nisam to mogao dokučiti. Papiri od lječnika opće prakse su poslani n u Tvrtkovu i tek očekujem poziv za komisiju. Znači da sam očigledno spušio dodatak...

 

Na žalost je tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juante je napisao:

martiny je napisao:

Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti.Čitajući prijedlog vlade nisam to mogao dokučiti. Papiri od lječnika opće prakse su poslani n u Tvrtkovu i tek očekujem poziv za komisiju. Znači da sam očigledno spušio dodatak...

 

Na žalost je tako.

 

Na sreću nije tako... Molim pozornije pročitati članak 31. ZOPHBDR a posebno stavke 2,4 i 7-i.... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelj9i slažem se sa svima... ALI MOJE OSOBNO MIŠLJENEJ JE DA JE PROBLEM U NANA SAMIMA ... E OVAKO MISLIM DA SE TRIBAMO DRŽAT SVI ZAJEDNO POD GESLOM( ZAJEDNO U RATU ZAJEDNO U MIRU) a ne bit razijedinjeni eeee onda bi gospoda u vladi malo drugačije razmišljala... npr : KAD BI SE ISPRED ZGRADE VLADE SKUPILO PAR DESETINA TISUČA BRANITELJA U SVOJIM RATNIM ODORAMA E ONDA BI GOSPODA DRUGAČIJE RAZMIŠLJALA... TE KAD BI ZATRAŽILI SVIOJA PRAVA ALI SAMO ONO ŠTO SMO ZASLUŽILI . JER MASA JE NAŠI SUBORACA DALA ONO NAJ DRAGOCIJENIJE A TO JE ŽIVOT... nezna kako vi ali ovo je moje mišljenej... e još ovo NPR:70%CIVILNO 30% VOJNO OPČA NESPOSOBNOST... ZBOG ČEGA GOSPODA NE OBRAZLOŽI ONI 70%CIVILNO... PO TOME ISPADA DA JE MASA NAS CIVILNI INVALIDI RATA... 8-)8-)8-):zao::zao::zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

juante je napisao:

martiny je napisao:

Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti.Čitajući prijedlog vlade nisam to mogao dokučiti. Papiri od lječnika opće prakse su poslani n u Tvrtkovu i tek očekujem poziv za komisiju. Znači da sam očigledno spušio dodatak...

 

Na žalost je tako.

 

Na sreću nije tako... Molim pozornije pročitati članak 31. ZOPHBDR a posebno stavke 2,4 i 7-i.... :kavica:

 

Evo članka 31,od stavka 2 do stavka 7

:palac:

Članak 31

 

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata

kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je

ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će

se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka Zakona.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac) odnosno 60 godina starosti(žena),a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za

stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka.

 

(4) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih

zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema

podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

(5) Najniža mirovina određena prema stavku 1. ovog članka korisnika invalidske mirovine

zbog profesionalne nesposobnosti priznate prema članku 15. ovoga Zakona određuje se uz

primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

(6) Najniža mirovina određena prema stavku 2. ovog članka određuje se uz primjenu

polaznog faktora iz članka 78. i mirovinskog faktora iz članka 80. Zakona o mirovinskom osiguranju

 

(7) Najniža mirovina određena prema stavku 1. i 2. ovoga članka kao i mirovina priznata

prema stavku 3. ovoga članka ne pripada korisniku mirovine za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro,moj post se odnosi na martiny-a koji nije naveo dali ima status RVI,stoga sam napisao kao da ga nema,pozorno pročitaj stavak 3. iz članka 31 koji si naveo,citiram:"Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac) odnosno 60 godina starosti(žena),a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za

stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka."

 

Znači koji je navršio 65 godina!!!

 

martiny navodi ovako:"Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti."

 

Čitaj PRIJE 65 GODINA STAROSTI

 

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juante je napisao:

Duro,moj post se odnosi na martiny-a koji nije naveo dali ima status RVI,stoga sam napisao kao da ga nema,pozorno pročitaj stavak 3. iz članka 31 koji si naveo,citiram:"Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac) odnosno 60 godina starosti(žena),a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za

stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka."

 

Znači koji je navršio 65 godina!!!

 

martiny navodi ovako:"Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti."

 

Čitaj PRIJE 65 GODINA STAROSTI

 

 

:namiguje:

Upravo tako @juante i ja taj novi prijedlog zakona imam kod sebe desetak dana, ali sam se nadao da bi po stavku 2. iz članka 31. ipak imao pravo na dodatak, ali očito nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juante,

 

...

martiny je napisao:

Znači li to da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine od nekih 1700-1800 kn i sa više od sto dana borbenog sektora (dosad je bio dovoljan jedan dan) za profesionalu nesposobnost za rad prije 65 godina starosti...

 

Iz ovoga se može zaključiti da je čovjek upitao: je li točno da osoba x, po novom zakonu, neće moći ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad iako ima 100 dana borbenog sektora iz razloga jer nema 65 godina starosti ?

 

Na taj njegov, citirani, upit vi ste odgovorili da je po vama točno da po novom zakonu nema više najniže braniteljske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad prije 65 godine života.

Ja tvrdim da vi niste u pravu i pozvao sam se na čl. 31 ZOPHBDR i preporučio pozorno čitanje...

Kako bi vi odgovorli na upit temeljem čega odbiti osobi x koja je branitelj, nema status HRVI-a, ima 48 godina starosti, ima 109 dana borbenog sektora i priznato pravo na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, pravo na najnižu braniteljsku mirovinu - zbog toga jer nema 65 godina starosti? Da budem slikovit takvo rješenje koje se temelji na razlogu nema 65 godina života ne bi smjelo doći ni do prijepisa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je,slažem se Duro,ali članak 31. novog Zakona jasno piše:

 

"Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac) odnosno 60 godina starosti(žena),a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za

stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka"

 

Znači,koji je navršio 65 godina starosti,a martiny je napisao "prije 65 godina starosti"

 

što tu nije jasno u članku 31.stavak 3? istina da zbunjuje stavak 1,ali tamo se navodi ovako:

 

"Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata

kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je

ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će

se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka Zakona."

 

Znači korisniku koji OSTVARUJE odnosno koji je već u mirovini prema OPĆEM PROPISU"

 

Jasno je svima da to nije korektno i na štetu krajnjih korisnika (branitelja),isto tako me interesira koji su to ljudi iz struke koji su "blagoslovili" novi Zakon,koje su to udruge branitelja koje su stale na stranu novog Zakona,zašto je ministarstvo mudro "skrivalo" prijedlog zakona do zadnjeg trena? Zašto se nije obznanio ranije da se branitelji upoznaju sa tim prijedlogom,iako možda nebi prošlo (a svi smo znali da će proći i zašto će proći).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije stvar u visini mirovine.Da me se krivo ne shvati ali ipak,dragovoljac je onaj koji je stvorio prvu crtu a branitelj stao na nju.Bolesti psihičke i fizičke su priznato nastale u DR-u.

I sad osim moralnog i emotivnog zlostavljanja ja kao ludi PTSP-ovac s civilnom mirovinom svojoj djeci ni krepan ne vrijedim, a trebali bi biti ponosni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako uz to imaš ishođenje HRVI u postupku, onda imaš šanse. Po prijedlogu novog zakona(čl. 16) nije određeno(još uvijek)da li će zaustaviti sve, ili dozvoliti završetak postupaka. To je još nedorečeno.

Za sada više nije moguće podnijeti zahtjev za priznavanje statusa branitelja, statusa dragovoljca, i statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja čl. 15. Što znači da se obustavljaju svi postupci koji do dana stupanja na snagu nisu okončana pravomoćnim rješenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darante je napisao:

Može li konkretan odgovor na moj primjer,

priznato 100% bolovanje DR

dragovoljac s više od 100 dana prve linije

bez HRVI.

Dakle ako sam shvatio meni sljedi civilna u svakom slućaju,bilo opča ili profesionalna.

Ni najmanja braniteljska prije 65god.?

Ukoliko nemate priznat status HRVI tada ne možete po (novom) ZOPHBDR-a ostavriti pravo na invalidsku mirovinu po elementima (čl. 20...) iz ZOPHBDR već isključivo ili po ZOMO ili po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO ( u zavisnosti tko vam je zadnji poslodavac). Ako vam je, po toj regulativi, određena invalidska mirovina manja od najniže braniteljske mirovine a vi imate status branitelja i 100 borbenog sektora tada imate pravo na najnižu braniteljsku mirovinu po ZOPHBDR-a bez obzira na godine života. Svi koji tvrde da je i u slučaju invalidske mirovine potrebno 65 godina života nisu u pravu... Napominjem: ako ste u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti i radite tada vam se ne može odrediti pravo i isplaćivati najniža braniteljska (čl. 31. ZOPHBDR).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

darante je napisao:

Može li konkretan odgovor na moj primjer,

priznato 100% bolovanje DR

dragovoljac s više od 100 dana prve linije

bez HRVI.

Dakle ako sam shvatio meni sljedi civilna u svakom slućaju,bilo opča ili profesionalna.

Ni najmanja braniteljska prije 65god.?

Ukoliko nemate priznat status HRVI tada ne možete po (novom) ZOPHBDR-a ostavriti pravo na invalidsku mirovinu po elementima (čl. 20...) iz ZOPHBDR već isključivo ili po ZOMO ili po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO ( u zavisnosti tko vam je zadnji poslodavac). Ako vam je, po toj regulativi, određena invalidska mirovina manja od najniže braniteljske mirovine a vi imate status branitelja i 100 borbenog sektora tada imate pravo na najnižu braniteljsku mirovinu po ZOPHBDR-a bez obzira na godine života. Svi koji tvrde da je i u slučaju invalidske mirovine potrebno 65 godina života nisu u pravu... Napominjem: ako ste u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti i radite tada vam se ne može odrediti pravo i isplaćivati najniža braniteljska (čl. 31. ZOPHBDR).

Nadam se da ste u pravu @Duro jer kako je pisan ovaj novi zakon teško je tu stavku dokučiti, odnosno nije jasno navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

martiny je napisao:

Nadam se da ste u pravu @Duro jer kako je pisan ovaj novi zakon teško je tu stavku dokučiti, odnosno nije jasno navedeno.

Navedeno je i to jasno i "glasno", stavci 1. i 2.-gi tog članka:

 

"Članak 31.

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji je dijelom ili u cijelosti ostvario mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka. "

 

Korisniku invalidske mirovine ... dileme nema !

Pravo "izvire" iz tih stavaka a ostali stavci "udaraju glazuru" (ostali uvjeti, isplata...)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav dečki!

Dragovoljac sam,12.7.91. sa stažem od dvije i pol godine rata ukupno, prva linija.Sada mi je skoro 50 godina,na bolovanju sam, još uvijek na platnom spisku u jednoj poznatoj KA PI firmi.Prije godinu i pol puko sam. Nisam se više mogao nositi sa svim šta život nosi.Posal,žena djeca, lova,promet ,čekanje u redu ...problemi,konflikti,ludilo. Odlučio sam,idem se maknut prije nego si sam priuštim otkaz. Dakle ,bolovanje,psihički problemi - PTSP, pa šta bude. Nadao sam se, ma ne nadao,bio sam uvjeren ,mirovina.Nisam baš ni bio oduševljen time, ali mislio sam,sve je bolje od ovoga.

Od tada je prošlo 14 mjeseci. Sada vidim da sam na sve debelo zakasnio. Potrošilo se što se mislilo potrošiti na brze, ne i u pravilu zaslužne branitelje.Banana!

32 godine plaćam zdravstveno i mirovinsko, ali kad sam došao na karlovačko lječničko povjerenstvo radi produljenja bolovanja, doktorica me pogledala ko drek na cesti. Ne moram opisivati taj pogled doktorice a ni poglede raznoraznih činovnika koji vas trebaju riješiti ili odgovoriti na neko vaše pitanje.Znate o čemu govorim.

Ljudi moji, ma tek ovo je ludilo. Zakoni,dopune,dopune dopuna,promjene zakona ... Ma to ni zdrav ne može savladati.

Siguran sam da ima dostojanstvenijih načina da si čovjek osigura egzistenciju, a i siguran sam da ovo nije jedan od njih. Hvala hrvatskoj državi kao instituciji što je omogućila onima koji su je obranili i oslobodili da žive tako lagodnim životom. Veliki pozdrav svim istinskim hrvatskim braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

martiny je napisao:

Nadam se da ste u pravu @Duro jer kako je pisan ovaj novi zakon teško je tu stavku dokučiti, odnosno nije jasno navedeno.

Navedeno je i to jasno i "glasno", stavci 1. i 2.-gi tog članka:

 

"Članak 31.

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji je dijelom ili u cijelosti ostvario mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka. "

 

Korisniku invalidske mirovine ... dileme nema !

Pravo "izvire" iz tih stavaka a ostali stavci "udaraju glazuru" (ostali uvjeti, isplata...)...

 

Isprika Duri na neprimjerenoj reakciji u prijašnjem postu br.#366 ( promjena zakona o braniteljima)

 

Ako bi mogao nešto nadodati:

 

Članak 31.

 

"(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka,osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3.

ovoga članka ako oni, odnosno osobe temeljem kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana,aodređuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku."

 

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija