Jump to content

što smatrati darom - nužni dio


precario

Preporučene objave

Molim za pomoč u sledečoj situaciji:

 

Otac je 2/3 svojih nekretnina darovao mom bratu,dok je meni dao mogučnost da umjesto njega otkupim društveni stan (prilikom privatizacije stanova).

 

Zanima me da li se to, da mi je otac dao pisnu suglasnost za otkup stana, smatra darom u pogledu npr. traženja nužnog djela.

 

Poslije smrti oca saznajemo, da postoji još jedan darovni ugovor s kojim je i ostalu trečinu nekretnina darovao mom bratu, iako sam s njim u zajednici ulagao u tu trečinu (bez mog i ulaganja moje supruge ta trečina, koja prestavlja fizički odvojen dio zgrade i ne bi bio izgrađen). Zanima me kako postupati prilikom ostavinske razprave, jer pokojni otac u stvari prilikom smrti nije bio vlasnik ničega.

 

Hvala na pomoči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Pisana suglasnost da Vi otkupite stan ne može se smatrati darom .U ostavinskom postupku Vi imate pravo prije utvrđivanja ostavinske mase postaviti zahtjev da se utvrdi vrijednost Vaših ulaganja , imate pravo tražiti sve što je Vaš brat primio od oca da se smatra darom iz kojeg treba vratiti Vaše uloženo u novoizgrađeni dio nekretnine , a potom i u ostavinskom postupku imate pravo tražiti svoj nužni dio.Nužnim dijelom ne može raspolagati Vaš otac .Opasnost da zakoniti nasljednik ostane bez nužnog dijela jesu ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U-III/3041/ 2003 Odluka o odbijanju ustavne tužbe

10.ožujka 2004.

 

 

t.7. Po ocjeni Ustavnog suda , ispravan je zaključak Vrhovnog suda Republike Hrvatske da je pravo na otkup stana koje pripada stanaru, temeljem odredaba Zakona o prodaji stanova osobno pravo stanara koje ne prelazi na nasljednike .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

 

U-III/3041/ 2003 Odluka o odbijanju ustavne tužbe

10.ožujka 2004.

 

 

t.7. Po ocjeni Ustavnog suda , ispravan je zaključak Vrhovnog suda Republike Hrvatske da je pravo na otkup stana koje pripada stanaru, temeljem odredaba Zakona o prodaji stanova osobno pravo stanara koje ne prelazi na nasljednike .

 

Pozdrav!

 

Praksa ne vrijedi za stanove za koje je već zaključen Ugovor o otkupu ili nešto propuštam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

precario je napisao:

 

Poslije smrti oca saznajemo, da postoji još jedan darovni ugovor s kojim je i ostalu trečinu nekretnina darovao mom bratu, iako sam s njim u zajednici ulagao u tu trečinu (bez mog i ulaganja moje supruge ta trečina, koja prestavlja fizički odvojen dio zgrade i ne bi bio izgrađen). Zanima me kako postupati prilikom ostavinske razprave, jer pokojni otac u stvari prilikom smrti nije bio vlasnik ničega.

 

Ako prilikom smrti nije bio vlasnik ničega, ima li onda uopće ostavinske rasprave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija