Jump to content

Uvjeti za braniteljsku mirovinu


NickCave

Preporučene objave

Za početak, ispričavam se ako je ovo pitanje već postavljeno.

 

Radi se o mom tati koji ima 60 godina, u radnom je odnosu i ima 30 godina radnog staža + nekoliko mjeseci.

U ratu je sudjelovao kao dragovoljac (više od 100 dana) i ima status branitelja.

Zanima ga ima li pravo na braniteljsku mirovinu.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NickCave je napisao:

Za početak, ispričavam se ako je ovo pitanje već postavljeno.

 

Radi se o mom tati koji ima 60 godina, u radnom je odnosu i ima 30 godina radnog staža + nekoliko mjeseci.

U ratu je sudjelovao kao dragovoljac (više od 100 dana) i ima status branitelja.

Zanima ga ima li pravo na braniteljsku mirovinu.

Unaprijed hvala.

 

Ako će ići po novom Zakonu,a hoće,jer je zakasnio po starom Zakonu,nedostaje mu 5 godina života.Dali je 100 dana bilo u borbenom sektoru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NickCave,

ako ste pod braniteljskom mirovinom mislili na najnižu braniteljsku mirovinu tada:

- po podacima koje ste naveli vaš otac ne ispunjava uvjete da bi ostvario pravo na prijevremenu ili starosnu mirovinu ( za prijevremenu nedostaje staža, a za starosnu nedostaje godina...) tako da ne može ostavriti niti tu najnižu po ZOPHDR

- ako bi ostvario pravo na invalidsku mirovinu po općim propisu (ZOMO-u)tada bi u slučaju da mu ta invalidska mirovina bude manja od najniže braniteljske mirovine mogao ostvariti tu najnižu i osim toga što ste naveli trebao bi imati sto dana u borbenom sektoru.

Ako ste pod braniteljskom mislili na mirovinu po ZOPHDR različitu od najniže i tog zbog nesposobnosti za rad, tada je potrebito napraviti vještačenje kod HZMO i u zavisnosti od toga bi se moglo govoriti o mirovini (vrsti, iznosu,..)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svim braniteljima a narocito onima koji su zakinuti u svojim pravima. Ne bih zeljela puno odugovlaciti nego samo zelim ukazati na neke stvari koje mnogi ne znaju. Dakle ja sam jos na proljece na ovom forumu povukla pitanje pod naslovom "prava nezbrinutih a tesko bolesnih branitelja" te su se ljudi ukljucivali u raspravu o slucaju koji sam opisala :covjek star 58 godina koji je u ratu proveo vise od 900 dana - 3 godine a koga su odmah pri prvom pregledu poslali na lijecenje od alkohola. Na ovom forumu smo tada vodili diskusiju (hvala svima koji su se tada ukljucili u raspravu)o tome treba li on ili ne ici na to lijecenje posto je prestao piti prije 5 - 6 godina. Pa na kraju covjek vise nije imao izlaza i javio se na observaciju u bolnicu gdje mu je lijecnik napokon dao potvrdu da nije alkoholicar.Pa da skratim pricu stvari stoje ovako: od vise lijecnika smo saznali da su oni jos pocetkom godine dobili uputstvo da SVAKOGA salju na lijecenje od alkohola kako bi drzava ustedjela novac na braniteljskim mirovinama. A sto ce dalje biti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

 

Imam pitanje vezano uz obiteljsku mirovinu poginulog hrvatskog branitelja, odnosno moga oca. Zanima me koje je korake potrebno poduzeti da bi se mirovina uplaćivala na moj račun, a ne račun moje majke. Problem je u tome što nemam pristup rješenju o pravu na tu mirovinu i nažalost ono mi je trenutno nedostupno. Isto tako, zadnji put kada sam pokušavala sama srediti stvar preko mirovinskog, gospođa na šalteru si je nekako dala za pravo kontaktirati moju majku i obustaviti isplatu koja mi po zakonu pripada još godinu dana. Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija