Jump to content

Pravo na radnu knjigu


Korisnica2

Preporučene objave

Trebala bih savjet o svom statusu koji mi se čini potpuno neosnovan.

Naime, tvrtka u kojoj radim ne isplaćuje plaće već 5 mjeseci. Uz to, došao je novi vlasnik koji nije napravio nikakve promjene. Ja sam trenutno "na čekanju" međutim, nitko mi ne zna reći koliko će to čekanje trajati. Ne dobivam plaću, nemam nikakvih primanja, a ne žele mi dati niti radnu knjigu kako bih se mogla zaposliti negdje drugdje ili barem prijaviti na burzu. Kakva su moja prava..???

Hvala na odgovoru!

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnica2 je napisao:

Trebala bih savjet o svom statusu koji mi se čini potpuno neosnovan.

Naime, tvrtka u kojoj radim ne isplaćuje plaće već 5 mjeseci. Uz to, došao je novi vlasnik koji nije napravio nikakve promjene. Ja sam trenutno "na čekanju" međutim, nitko mi ne zna reći koliko će to čekanje trajati. Ne dobivam plaću, nemam nikakvih primanja, a ne žele mi dati niti radnu knjigu kako bih se mogla zaposliti negdje drugdje ili barem prijaviti na burzu. Kakva su moja prava..???

Hvala na odgovoru!

Lijepi pozdrav

 

K-2 pozzzzzz,

imam sljedeća pitanja:

1. nisi dobila plaću pet mjeseci. Jesi li dobila obraćune za te ne isplaćene plaće?

2. ZOR ne posnaje nikakav propis koji se zove "na čekanju". Dakle kakav je tvoj status da nisi na neplačćenom dopustu. Ako jesi isti si morala ti TRAŽITI i potpisati.

3. Na tvoj zahtijev Poslodavac (pismeni) ti mora izdati radnu knjižicu prema čl.243 st.3.koji govoru da je to dužan učiniti dko prestane ugovor o radu st.4. govori da je to dužan učiniti na tvoj pismeni zahtijev i ako ugovor o radu nije prestao.Zapriječena kazna za poslodavca je prema čl.248. istog zakona od 61.000 do100.000 kn.

Prema gornjem znaći da je tvoj poslodavac u debelim prekršajima. Važno je za tebe ŠTO TI ŽELIŠ i ŠTO si do sad učinila? Čekam odgovore :ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, stvar je ovakva:

1 imam obračune za neisplaćene plaće do 9 mj

2 ja nisam potpisivala ništa, niti sam tražila neplaćeni dopust, a njihov odgovor je da sam "na čekanju" i ne zna se do kada, tako da ni ja sama ne znam u kakvom sam statusu pa zato i molim pomoć

3 ugovor o radu nije prestao niti su mi dali otkaz, a meni niti nije u interesu da dobijem otkaz ali nemam niti koga pitati što dalje jer je već 3 vlasnik preuzeo firmu u kratkom roku, a ja bih voljela raditi ali ne dobivam nikakav odgovor niti plaću

 

Imate li Vi kakav prijedlog..??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnica2 je napisao:

Hvala na odgovoru, stvar je ovakva:

1 imam obračune za neisplaćene plaće do 9 mj

2 ja nisam potpisivala ništa, niti sam tražila neplaćeni dopust, a njihov odgovor je da sam "na čekanju" i ne zna se do kada, tako da ni ja sama ne znam u kakvom sam statusu pa zato i molim pomoć

3 ugovor o radu nije prestao niti su mi dali otkaz, a meni niti nije u interesu da dobijem otkaz ali nemam niti koga pitati što dalje jer je već 3 vlasnik preuzeo firmu u kratkom roku, a ja bih voljela raditi ali ne dobivam nikakav odgovor niti plaću

 

Imate li Vi kakav prijedlog..??

 

Draga K-2,

naravno da imam.

Ti moraš postupiti na sljedeći način:

1. otići u svoje "preduzeće" o kakvu službu(kadrovsku računovodstvenu, pravnu ili drito "ne znam kojem poslodavcu po redu" i:

Objasniti im da je poslodavac prekršio čl 90. Zakona o radu (pročitaj NN137/04) koji govori o obvezi poslodavca da ti isplati plaću najklasnije do zadnjeg u mjesecu za protekli mjesec. Ukoliko on to nije u mogućnosti da ćeš biti primorana otići sa obraćunima plaća javnom bilježniku koji će ti sastaviti ovršni prijedlog na temelju istih te ga urućiti poslodavcu. Obraćuni plaća su OVRŠNE isprave.

Ne sasluša li te nitko ili počne :blabla: , sve isto im ponovi u pisanom obliku. Ne odgovore li ti u roku od nekoliko dana (traži hitan odgovor) učini kako sam rekao.

 

Ne razumijem tvoj stav ti bi željela ostati raditi u firmi koj ti 5 (PET)mjeseci nije dala plaću???. Mislim da je bolje i financijski isplativije sjediti doma. Mislim i da nemaš što tražiti u takvoj firmi koja se prema radnicima ponaša na naćin kako se ponaša tvoja. To je čista muljaža.

 

Želiš li dati otkaz možeš odmah nakon što s njima razgovaraš i kad vidiš hoće li ti isplatiti plaće. O otkazu možemo poslije kad obaviš što sam ti rekao.

Zanima me još ima li tvoje "preduzeće sindikat, ima li više od 20 zaposlenih radnika i nije li poslodavac potpisnik Kolektivnog ugovora? O r. knjižici sam ti sve rekao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, samo sad imam još neka pitanja:

1 koliko će me koštati taj posjet bilježniku i ovršni postupak? ja nemam nikakvih primanja i ne mogu si to priuštiti

2 ja znam da je bilo puno muljaže ali ne usudim se dati otkaz jer mislim da mi uplaćuju staž pa mi je možda bolje i to nego da sam na burzi, samo što to moram provjeriti a nemam niti isplatne liste nakon 9 mj

3 imamo sindikat ali ja ne znam ništa jer su u nekakvim pregovorima sa poslodavcem i burzom, a nikome ništa ne govore, pa znam samo da firma još neće u stečaj, a nadam se da bi možda i kod ovog novog poslodavca mogla dobiti nekakav posao

4 što se tiče radne knjige, na burzi su mi rekli da ja moram dati zahtjev za raskid radnog odnosa zbog neisplaćenih plaća i da ovi u firmi to moraju potpisati pa da ću onda dobiti radnu knjigu i naknadu na burzi - ali ako sam dobro shvatila, Vi kažete da ja mogu dobiti radnu knjigu čak i ako radni odnos nije prekinut?

5 nisam dobila povrat poreza jer mi nisu uplatili porez, što s tim?

 

Iskreno hvala na trudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnica2 je napisao:

Hvala puno, samo sad imam još neka pitanja:

1 koliko će me koštati taj posjet bilježniku i ovršni postupak? ja nemam nikakvih primanja i ne mogu si to priuštiti

2 ja znam da je bilo puno muljaže ali ne usudim se dati otkaz jer mislim da mi uplaćuju staž pa mi je možda bolje i to nego da sam na burzi, samo što to moram provjeriti a nemam niti isplatne liste nakon 9 mj

3 imamo sindikat ali ja ne znam ništa jer su u nekakvim pregovorima sa poslodavcem i burzom, a nikome ništa ne govore, pa znam samo da firma još neće u stečaj, a nadam se da bi možda i kod ovog novog poslodavca mogla dobiti nekakav posao

4 što se tiče radne knjige, na burzi su mi rekli da ja moram dati zahtjev za raskid radnog odnosa zbog neisplaćenih plaća i da ovi u firmi to moraju potpisati pa da ću onda dobiti radnu knjigu i naknadu na burzi - ali ako sam dobro shvatila, Vi kažete da ja mogu dobiti radnu knjigu čak i ako radni odnos nije prekinut?

5 nisam dobila povrat poreza jer mi nisu uplatili porez, što s tim?

 

Iskreno hvala na trudu

 

1.Posjet javnom bilježnoiku koštat će od 500-1000kn. cca.

2. ja ni itko odnas ne može ti savjetovati što da učiniš. Da bi nešto učinila TI moraš odlućiti ŠTO želiš.Dakle ako nisi odlučola da odeš bolje da nisi započinjala temu jer se vrtimo u krug. Štoako i ako što i kako. To je bez veze . I od ćega živiš ako ne dobivaš plaću? Ak možeš živjeti bez plaće onda nemoj raditi. To je bolje.

3. Sindikat ne može da nišpta ne zna . Sundikat je vjerijatno na strani poslodavca pa zato "Ništa mne zna i drži vas sve na ledu".

4. ALI TI MORAŠ ono pods 2. oDLUČITI a nisi.Rekao sam koja prava imaš ako daš izv.otkaz. Što sam ti rekao o radnoj knizi to nisam rekao ja nego ZOR.

5 Kaj je sa povratom poreza, to pitaj u poreznoj upravi.

 

Dakle draga nemreš imati ovce i novce. Sve će biti jednostavno kad TI odlućiš kaj želiš a ti to još nisi odlučila. Kad odlučiš tu smo.Idem :hrk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem...

raspitat ću se prvo za plaće jer ih svi u firmi trebaju dobiti, pa ću onda odlučiti isplati li mi se još "čekati" ili ću odmah dati otkaz. Sad barem znam koja su mi prava.

 

Usput, tko je pokrenuo ovaj portal? I jeste Vi ovdje samo volonteri ili vas plaćaju?

U svakom slučaju, svaka Vam čast!

:hvala: :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnica2 je napisao:

Razumijem...

raspitat ću se prvo za plaće jer ih svi u firmi trebaju dobiti, pa ću onda odlučiti isplati li mi se još "čekati" ili ću odmah dati otkaz. Sad barem znam koja su mi prava.

 

Usput, tko je pokrenuo ovaj portal? I jeste Vi ovdje samo volonteri ili vas plaćaju?

U svakom slučaju, svaka Vam čast!

:hvala: :mase2:

 

K-2,

jedan fin gospodin iz davnina je rekao:

"dan neće biti dobar čak i ako zaradite svoju plaću,ako ne ućinite dobro onome ko vam to ne može platiti." :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija