Jump to content

Traženje prava nakon redovnog otkaza


paskual

Preporučene objave

Eto u maju sam dao redovan otkaz u firmi u kojoj sam radio 3 g.. Dogovorom sa poslodavcem nisam išao na izvanredni otkaz pošto mi je prijetio da mi onda neće isplatit posljednu plači pol.

Sada sam došo do saznanja da mi isto tako nije plačao doprinose za zadnjih 6 mj. koje sam tamo radio( a stime mi je vezan i povrat poreza kojeg sam u ovoj godini trebo iskoristit maksimalno).

pošto sam isto došo do saznanja da je ta ista firma pred zatvaranjem zanimaju me dvije stvari:

Kako i di mogu natjerat ili prijavit poslodavca da mi isplati doprinose.

I dali ga mogu tužit nakon što sam JA redovno otkazao ugovor o radu za neisplačene prekovremene sate kroz sve 3 godine, te eventualno sudski zatražit i otpremninu. Napominjem da imam raznu dokumentaciju o neisplačenim prekovremenim satima.

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

paskual je napisao:

Eto u maju sam dao redovan otkaz u firmi u kojoj sam radio 3 g.. Dogovorom sa poslodavcem nisam išao na izvanredni otkaz pošto mi je prijetio da mi onda neće isplatit posljednu plači pol.

Sada sam došo do saznanja da mi isto tako nije plačao doprinose za zadnjih 6 mj. koje sam tamo radio( a stime mi je vezan i povrat poreza kojeg sam u ovoj godini trebo iskoristit maksimalno).

pošto sam isto došo do saznanja da je ta ista firma pred zatvaranjem zanimaju me dvije stvari:

Kako i di mogu natjerat ili prijavit poslodavca da mi isplati doprinose.

I dali ga mogu tužit nakon što sam JA redovno otkazao ugovor o radu za neisplačene prekovremene sate kroz sve 3 godine, te eventualno sudski zatražit i otpremninu. Napominjem da imam raznu dokumentaciju o neisplačenim prekovremenim satima.

HVALA

 

Paskual,

isplatu otpremnine kao i naknade za prekovremene sate možeš tražiti ukoliko posjeduješ OBRAČUNE istih i to

-za sve plaće u kojima bi trebali biti iskazani prekovremeni sati

-za otpremninu koja bi ti trebala biti isplačena (ako si proveo kod tog poslodavca neprekodno više od dvije godine)

Sve prema ZOR-u. Odnosni dokumenti su ovršne ispreve kojima možeš putem ovršnog prijedloga (koji ti sastavlja Javni bilježnik) sjesti na račun poslodavca.

Dakle bit je svega u udgovoru na pitanje: imaš li OBRAČUNE koje sam naveo. Tvoje potraživanje ne zastarjeva tri godine od prestanka ugovora o radu kod tog poslodavca.

Po svemu sudeći ti te obračune nemaš. Ti moraš napraviti sljedeće:

Pismeno,poštom sa povratnicom poslati poslodavcu ZAHTJEV za dokumente koje sam naveo pri ćemu traži isplatu prekovremenih sati i ugovorene otoremnine (ako ona stoji u ugovoru)-ako ne stoji u ugovoru onda traži po zakonu minimalnu.

Prilikom prekida ugovora o radu poslodavac je bio onvezan dati ti i odjeve sa mirovinskog i socijalnog (u tim ustanovama provjeri još jednom dali ti je uplačivao doprinose) a s obzirom da to nije učinio prijeti mu zapriječena kazna od 61.000 do 100.000 kn prema čl.248 st.44 ZOR-a. koja ga kazna slijedi i radi eventualnog ne izdavanja OBRAČUNA plaće ili otpremnina.

U ZAHTJEVU mu priprijeti ukoliko ne udovolji tvom zahtjevu da ćeš biti prisiljen obratiti se Državnom inspektorati RH i u konačnici sudu.

Prvo svakako nazovi poslodavca i probaj stvar dogovorno riješiti, na finjaka. Ne ide li učini kako sam te uputio.

Sretno.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"..Obveznik uplate doprinosa je poduzeće i njega se zakonski tereti, a ne radnika. Vi možete svoja prava s osnova povrata poreza iskoristiti neovisno o navedenome..."

 

Molio bih malo detaljniji odgovor, kako ostvariti svoja prava s osnova povrata poreza, jer ga jos nismo dobili, iako se približava kraj godine...

Objašnjenje računovodstva tvrtke u kojoj radimo, bilo je: "Zato jer nismo uplaćivali doprinose, pa nemamo pravo na povrat poreza...", koji i nije tako zanemariv iznos (cca.1400 kn.)

Kome se obratiti u ovom slučaju i nakoji naćin ..(pismeno...usmeno??)

Hvala unaprijed za Vaš odgovor..

P:S Forum čitam odavno, i imam samo riječi pohvale za njega u ovim grubim vremenima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bili9 je napisao:

"..Obveznik uplate doprinosa je poduzeće i njega se zakonski tereti, a ne radnika. Vi možete svoja prava s osnova povrata poreza iskoristiti neovisno o navedenome..."

 

Molio bih malo detaljniji odgovor, kako ostvariti svoja prava s osnova povrata poreza, jer ga jos nismo dobili, iako se približava kraj godine...

Objašnjenje računovodstva tvrtke u kojoj radimo, bilo je: "Zato jer nismo uplaćivali doprinose, pa nemamo pravo na povrat poreza...", koji i nije tako zanemariv iznos (cca.1400 kn.)

Kome se obratiti u ovom slučaju i nakoji naćin ..(pismeno...usmeno??)

Hvala unaprijed za Vaš odgovor..

P:S Forum čitam odavno, i imam samo riječi pohvale za njega u ovim grubim vremenima...

 

Bili 9 pozzzzz,

mislim da bi bilo bi svrsishodnije da "otvoriš ovu temu na stranici POREZNOG prava kao zasebnu. Prije ćeš dobizi odgovor. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija