Jump to content

Retroaktivno ukidanje benificiranog staža


Forrester

Preporučene objave

Radio sam kao sjekač motornom pilom u HŠ, i 1999g. sam obolio od profesionalne vibracione bolesti. Negdje sredinom godine sam prebačen na lakše radno mjesto (bez beneficija). Greškom administracije u firmi ta mi je cijela godina vođena 12/15 mjeseci (3 mj.beneficija), a od 2000g. sjekačima je uvećana beneficija na 4 mj. i meni se još 4 ili 5 godina vodilo 12/16 (4 mj.beneficija na godinu). Ja to uopće nisam znao donedavno, kada sam kupio (proljetos) kompjuter i registrirao se na korisničke stranice HZMO-. I to je tako lijepo stajalo sve do neki dan, kad paf; pod rubrikom prijavno-odjavni podaci beneficirani staž mi retroaktivno ukinut (izbrisan s stranica prijavno-odjavni podaci) do sredine 1999g. Dakle poslodavac je greškom uplaćivao za mene mirovinskom uvećani iznos za radno mjesto koj nosi beneficije, a nije trebao; međutim ja tu ništa nisam kriv! Smije li zakonski poslodavac, nakon proteka 4-5 godina, povući iz HZMO-a višak uplaćenih sredstava (njihovom greškom) za tih nekoliko godina x 4 mjeseca ?

Možda djeluje amoralno, ali ja nisam nimalo kriv zbog njihove pogreške, i ovim mi je putem kao radniku koji ide u invalidsku mirovinu po ZOPHBDR-a, ukupan staž umanjen za cca 2 godine. Smije li poslodavac, i je li to uopće moguće (u kooperaciji s HZMO-om) da retroaktivno na ovaj način ispravlja svoje greške??? :misli::-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li ikoga, molim vas da se razumije u ovu problematiku i da mi odgovori. Znači, do prije desetak dana na korisničkim stranicama HZMO-a, mi se pod rubrikom prijavno-odjavni podaci (trajanje povećanog staža) vodilo 12/16 (4mj.beneficija) do sredine 2005 godine. A onda, iznenađenje; na istim tim stranicama pod rubrikom trajanje povećanog staža datum s kojim završava je 31.7.1999g. Napominjem da sam prestao raditi s motornom pilom tqamo negdje ožujak-travanj 2000g. Na platnim listićim (tzv. mol) mi se vodilo radno mjesto šumski radnik-sjekač do rujna 2002g., a od listopada 2002g. samo šumski radnik.

Što je najapsurdnije, a mislim i vrlo bitno, s poslodavcem sam potpisao ANEKS ugovora o radu na neodređeno vrijeme 26.08.2005.,gdje pod člankom 2. stoji :"Radnik će poslove iz članka 1. (šumski radnik) ovog Aneksa obavljati počev od 1.9.2005. godine.

S obzirom na sve gore navedeno, je li moguće, i pravno održivo da mi HZMO sada vodi novi izračun mirovine na temelju "podatka", da mi trajanje povećanog staža prestaje 31.7.1999g.

Jer, u biti, ja nisam ništa kriv, ako mi je poslodavac uplaćivao uvećani iznos u Mirovinski fond do 2005g.

Moram napomenuti da sam tužio firmu prije par tjedana u svezi jednog drugog prava (problema) i da je to možda utjecalo na ovu "iznenadnu promjenu u podacima HZMO-a!

U svakom slučaju, mislim da će odvjetnik imati pune ruke posla.

Ovim putem, ipak molim za sugestiju i savjet kompetentnih forumaša. Hvala unaprijed!!! :misli::moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Forrester je napisao:

Ima li ikoga, molim vas da se razumije u ovu problematiku i da mi odgovori. Znači, do prije desetak dana na korisničkim stranicama HZMO-a, mi se pod rubrikom prijavno-odjavni podaci (trajanje povećanog staža) vodilo 12/16 (4mj.beneficija) do sredine 2005 godine. A onda, iznenađenje; na istim tim stranicama pod rubrikom trajanje povećanog staža datum s kojim završava je 31.7.1999g. Napominjem da sam prestao raditi s motornom pilom tqamo negdje ožujak-travanj 2000g. Na platnim listićim (tzv. mol) mi se vodilo radno mjesto šumski radnik-sjekač do rujna 2002g., a od listopada 2002g. samo šumski radnik.

Što je najapsurdnije, a mislim i vrlo bitno, s poslodavcem sam potpisao ANEKS ugovora o radu na neodređeno vrijeme 26.08.2005.,gdje pod člankom 2. stoji :"Radnik će poslove iz članka 1. (šumski radnik) ovog Aneksa obavljati počev od 1.9.2005. godine.

S obzirom na sve gore navedeno, je li moguće, i pravno održivo da mi HZMO sada vodi novi izračun mirovine na temelju "podatka", da mi trajanje povećanog staža prestaje 31.7.1999g.

Jer, u biti, ja nisam ništa kriv, ako mi je poslodavac uplaćivao uvećani iznos u Mirovinski fond do 2005g.

Moram napomenuti da sam tužio firmu prije par tjedana u svezi jednog drugog prava (problema) i da je to možda utjecalo na ovu "iznenadnu promjenu u podacima HZMO-a!

U svakom slučaju, mislim da će odvjetnik imati pune ruke posla.

Ovim putem, ipak molim za sugestiju i savjet kompetentnih forumaša. Hvala unaprijed!!! :misli::moli:

Pa, zar nema baš nitko??? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija