Jump to content

Privatni auto u temeljni kapital


ferdy

Preporučene objave

Prema odredbama Zakona o posebnom porezu na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove unos osobnog automobila u d.O.o. od strane člana društva oporezuje se posebnim porezom na rabljena vozila. Porezni obveznik je d.O.o.

 

Dopuna: (čl. 390 ZTD-a)

 

(2) Prije upisa društva u sudski registar svaki osnivač mora uplatiti najmanje četvrtinu temeljenoga uloga kojega uplaćuje u novcu, s tim da ukupni iznos svih uplata u novcu ne može biti manji od 10.000,00 kuna.

 

(3) Temeljni ulog može se unijeti ulaganjem stvari i prava. Ulog unošenjem u društvo stvari i prava mora se u cjelini unijeti prije upisa društva u trgovački registar. Ako je vrijednost uloga u stvarima i u pravima u vrijeme podnošenja prijave za upis društva u trgovački registar manja od vrijednosti temeljnoga uloga koji se time ulaže, razlika do visine tako izraženoga temeljnoga uloga mora se uplatiti u novcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ferdy je napisao:

Poštovani,

 

znači ja napravim službenu procjenu vozila i upisem kao temeljni kapital kod otvaranje firme u uredima hitro.hr-a. I znači da ne moram uplaćivati 20.000,00 kn tem. kapitala, osim tog poreza na vozilo ?

 

Zahvaljujem

 

Morate obavezno uplatiti 10.000 kuna a ostatak temeljnog kapitala može biti u stvarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Vjerovatno kasno odgovaram ali ovo je sve krivo što naprijed piše. Unos stvari u temeljni kapital znači da nadležni Trgovački sud na vaš zahtjev imenuje revizora sa svog popisa koji daje svoje izvješće a potom idete bilježniku radi sastavljanja ostatka papira. To Vam poskupljuje troškove osnivanja, ali ne morate niti kune uplatiti u temeljni kapital društva (ovo za 10.000 kn je bilo prije)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Deea je napisao:

Vjerovatno kasno odgovaram ali ovo je sve krivo što naprijed piše. Unos stvari u temeljni kapital znači da nadležni Trgovački sud na vaš zahtjev imenuje revizora sa svog popisa koji daje svoje izvješće a potom idete bilježniku radi sastavljanja ostatka papira. To Vam poskupljuje troškove osnivanja, ali ne morate niti kune uplatiti u temeljni kapital društva (ovo za 10.000 kn je bilo prije)

 

Nedavno je kolega radio tvrtku i mora ići jedan dio u novcu kako je naveo fakincina (govorim za Zagrebačku županiju svašta je moguće), ali eto opreza radi ionako idem sutra na trgovački pa ću još jedanput pitati, možda grješim, makar ne vjerujem da grješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slavuj je napisao:

Evo na šibenskom trgovačkom sudu je također prošao temeljni kapital samo u stvarima. Morali su izabrati revizora, dati izjavu da je to isključivo osobna imovina osnivača i to su platili revizoru 2.000,00+pdv-za t.k.od 20.000,00 kn.

 

hmmm odličan presedan i dokaz nejednoobraznosti.....

Ali sutra ću biti pametniji, a i cijena revizije mi malo čudna ali eto svašta je moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitajte čl.390 ZTD koji nigdje ne govori da pored stvari ili prava još morate ulatiti i 10.000,00 kn u novcu.

Prije da (NN 118/03) u st.3 istog članka stajalo je "Osim u slučajevima iz stavka 7. ovog članka, najmanje polovica temeljnog kapitala mora se uplatiti u novcu." sada te odredbe više nema (NN 107/07) tako da je vrlo interesanto kako neki sudovi i nakon skoro 3 godine traže uplatu u novcu. Doduše neki su sudovi po citiranoj odredbi tražili da ako je npr. nekretnina koja se unosi u tem.kap. procjenjena na 1.000.000,00 kn osnivači uplate još 500.000,00 kn u novcu.

Tako da što se tiče prakse, presedana i rada Trgovačkih sudova to je kao da nismo ista država.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto stvarno neznam.....bio sam na trgovačkom sudu danas (bar sam se imao gdje parkirat hehehe) i eto minimum se treba uplatiti 10.000,00 kn.

Inače neke stvari koje su navedene u ZTD-u, nadležnjo tijelo daje svoja mišljenja, i način provođenja određene pravne norme a što se nemože isčitati iz ZTD-a.

 

Šteta što slavuj nije dao ime tvrtke pa bi se lako provjerila istinitost uvidom u sudski registar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja mogu potvrditi da Trgovački sud u Rijeci i Pazinu, isto kao i šibenski rješava dakle bez tih uplata dovoljno je unijeti stvar ili pravo, imam dovoljno primjera tome (ja sam pripremala svu dokumentaciju). Pa zato su i brisali tu nesretnu odredbu stavka 3. članka 390. ZTD.

Ne znači da ako ste unjeli određenu stvar u temeljni kapital da s njom ne možete raspolagati (prodati i sl.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Zozon je napisao:

Poštovani,

da ne otvaram novu temu upitat ću ovdje. Ako npr. danas uplatim temeljni kapital u iznosu od 20.000 kuna, postji li mogućnost da nakon nekoliko dana te novce podignem s računa?

Hvala

 

Da. temeljem odluke člana društva isplaćujete si predujam udjela u dobiti i priznajete tražbinu (potraživanje) vašeg društva od vas za isplaćeni iznos.

 

Problem, nakon 01.07.2010. godine, postoji kod primjene odredbe članka 10.a Zakona o porezu na dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krester je napisao:

Zozon je napisao:

Poštovani,

da ne otvaram novu temu upitat ću ovdje. Ako npr. danas uplatim temeljni kapital u iznosu od 20.000 kuna, postji li mogućnost da nakon nekoliko dana te novce podignem s računa?

Hvala

 

Da. temeljem odluke člana društva isplaćujete si predujam udjela u dobiti i priznajete tražbinu (potraživanje) vašeg društva od vas za isplaćeni iznos.

 

Problem, nakon 01.07.2010. godine, postoji kod primjene odredbe članka 10.a Zakona o porezu na dobit.

 

Puno hvala na odgovoru, međutim nisam shvatio drugi dio odgovora. Kako se manifestira taj problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija