Jump to content

godišnji u d.o.o.


BORISSS

Preporučene objave

Radim u d.O.o. i smatram da me poslodavac zakida za godišnji odmor.

Zanima me da li je svaka tvrtka potpisnik kolektivnog ugovora između poslodavca i radnika iz 2002 ili to nije obavezno?

Poslodavac mi daje minimum 18 dana godišnjeg, a imam preko 20g staža i preko 40g. starosti.Po tom ugovoru trebao bi imati više dana godišnjeg jer se zbrajaju godine i staž.

Jesam li u pravu ili je i tu poslodavac u položaju da radniku da samo ono najminimalnije?

Znate li gdje to mogu provjeriti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BORISSS je napisao:

Radim u d.O.o. i smatram da me poslodavac zakida za godišnji odmor.

Zanima me da li je svaka tvrtka potpisnik kolektivnog ugovora između poslodavca i radnika iz 2002 ili to nije obavezno?

Poslodavac mi daje minimum 18 dana godišnjeg, a imam preko 20g staža i preko 40g. starosti.Po tom ugovoru trebao bi imati više dana godišnjeg jer se zbrajaju godine i staž.

Jesam li u pravu ili je i tu poslodavac u položaju da radniku da samo ono najminimalnije?

Znate li gdje to mogu provjeriti?

 

Borisss pozzzzzz,

svaka tvrtka nije i ne mora biti potpisnik kolektivnog ugovora. To ne znaći da tvoja nije. Provjeri. Inaće ako i nije potpisnik kolektivnog ugovora tvoj bi poslodavac ako zapošljava više od 20 djeletnika morao imati donesen PRAVILNIK o radu kojim bi trebala biti regulirana i dužina trajanja tvog godišnjeg odmaora. Taj ti je pravilnik poslodavac dužan dati na uvid pod prijetnjom zapriječene novčane kazne prema Zakonu o radu.

Isti zakon u svom čl.47,st.1 propisuje minimalno trajanje plačenog go od 18 dana godišnje(pročitaj nn 137/04 Zakon o radu).Nadalje određuje i neke beneficije za maloljetnike kao i po uvijetima rada.

Dakle ako je pvoj poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora ili ako ima pravilnik o radu moguće je da u istim dokumentima postoje kakovi "dodaci" na dodine staža,stručnu spremu itd.To provjeri,pa ako postoje onda se prema propisima obveznog prava u tvom slučaju primjenjuje onaj izvor prava (kol.ugili pravil.) koje je za tebe povolniji.

Kako bismo mogli znati o svojim pravima i obvezama moramo se informirati i u tome nas nitko ne smije sprečavati.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, tražit ću ponovo pravilnik o radu jer mi ga nisu htjeli prvi puta pokazati i pitati ću da li su potpisnik kolektivnog ugovora.

Tvrtka zapošljava 5 ljudi i čisto sumnjam da je išta potpisivano jer je vlasnik šuga od čovjeka i daje ono najminimalnije, ali želim se u svakom slučaju više informirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BORISSS je napisao:

Hvala na savjetu, tražit ću ponovo pravilnik o radu jer mi ga nisu htjeli prvi puta pokazati i pitati ću da li su potpisnik kolektivnog ugovora.

Tvrtka zapošljava 5 ljudi i čisto sumnjam da je išta potpisivano jer je vlasnik šuga od čovjeka i daje ono najminimalnije, ali želim se u svakom slučaju više informirati.

 

borisss,

napisao sam:poslodavac je dužan donijeti pravilnik ukoliko zapošljava više od 20 radnika. To će reći da tvoj to nije dužan. Za tvoj slučaj vrijedi zakon o radu i čl.47 istog. Dakle teško da ćeš ostvariti pravo na veći GO od tih 18 dana koliko je Zakonom propisano.

Uzgred, mislim da će se uskoro taj čl. Zakona morati uskladiti sa EU i minimum će biti 21 radni dan.

Ti pripazi,ako je poslodavac zadrt da ti uredno isplačuje plaće,uručuje OBRAČUNE plaća,pazi na svoje obveze i sve bu OK.Zakon o radu je dobar za djelatnu radnu snagu pa se informiraj,čitaj i to bu to. Godišnji će doći na svoje.Sad su za sve teška vrmena pa je uputbije razmišljati o svojim obvezama. I poslodavcima i radnicima. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija