Jump to content

smanjenje plaće


cedevita

Preporučene objave

Imam jedno pitanje u vezi plaća. Nakon povratka s porodiljnog dobila sam ugovor za novo radno mjesto(gore,normalno) što sam odbila potpisati dok ne dobijem otkaz postojećeg ugovora( by the way: hvala Cigo).

Pošto su vidjeli da me se ne mogu baš tako lako riješiti jer sam duže u firmi pa bi trebali i otpremninu isplatiti;sad radim, a nemam pojma na kojem radnom mjestu (uskačem kad kome treba + dio starih poslova) ni pod kojim uvjetima; malo se svi pravimo blesavi. Obračun plaće još nisam dobila, ali sam doznala da je smanjena na račun(kao i svima ostalima-ostatak na crnjaka) bez ikakvog aneksa ili izmjene ugovora. Što sad? http://www.legalis.hr/uploads/misli.gif

Ponovo se pobunit; i ovaj put stvarno dobit otkaz (koji mi ionako visi nad glavom) ili se pokrit ušima kao i ostali (što me stvarno počelo ljutiti)

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cedevita je napisao:

Imam jedno pitanje u vezi plaća. Nakon povratka s porodiljnog dobila sam ugovor za novo radno mjesto(gore,normalno) što sam odbila potpisati dok ne dobijem otkaz postojećeg ugovora( by the way: hvala Cigo).

Pošto su vidjeli da me se ne mogu baš tako lako riješiti jer sam duže u firmi pa bi trebali i otpremninu isplatiti;sad radim, a nemam pojma na kojem radnom mjestu (uskačem kad kome treba + dio starih poslova) ni pod kojim uvjetima; malo se svi pravimo blesavi. Obračun plaće još nisam dobila, ali sam doznala da je smanjena na račun(kao i svima ostalima-ostatak na crnjaka) bez ikakvog aneksa ili izmjene ugovora. Što sad? http://www.legalis.hr/uploads/misli.gif

Ponovo se pobunit; i ovaj put stvarno dobit otkaz (koji mi ionako visi nad glavom) ili se pokrit ušima kao i ostali (što me stvarno počelo ljutiti)

Unaprijed zahvaljujem!

 

cedevita,

ja bih, na tvom mjestu poslušao poštovanog felixxa. "Ponašaj se ko da će 100 godina biti mir, a spremaj ko da bu sutra rat" by Joža Broz. :smijeh: Nisam znal da bu i on pomagal na Legalisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kriza, kriza, zato se i poštovani poslodavci ponašaju tako. A je li možda znate, da li je to (smanjenje plaće) dovoljno dobar razlog za izvaredni otkaz (u slučaju da nađem bolji posao http://www.legalis.hr/uploads/icon_eek.gif)

I budući da mi na postojećem ugovoru ne stoji iznos plaće, da li je platna lista dovoljna kao dokaz; ako dođe do rata???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cedevita je napisao:

Kriza, kriza, zato se i poštovani poslodavci ponašaju tako. A je li možda znate, da li je to (smanjenje plaće) dovoljno dobar razlog za izvaredni otkaz (u slučaju da nađem bolji posao http://www.legalis.hr/uploads/icon_eek.gif)

I budući da mi na postojećem ugovoru ne stoji iznos plaće, da li je platna lista dovoljna kao dokaz; ako dođe do rata???

 

Cedevita draga,

ugovor o radu je dvostrani akt prema propisima obveznog prava,što govori da poslodavac bez tvog iskaza volje(potpisa)ništa u njemu nemože samovoljno mijenjati. Dakle ti imaš stari ugovor o radu po kojem si dobivala plaće iako u njemu ne piše iznos iste (a trebao bi pisati ako ne u njemu a onda u kakvom pravilniku ili kolektivnom ugovoru ako poslodavac zapošljava više od 20 djelatnika=donošenje i davanje na uvid pravilnika njegova je obveza prema ZOR-u). U tom ugovoru preema ZOR mora biti opis i kratak popis poslova koje si ti dužna obavljati.

Isplatne liste-OBRAČUNI plaća su svakako dokaz koliku si ti palću iamla na svom radnom mjestu kao što su i nove promjenjene liste sa umanjenom plaćom dokaz da ti je plaća smanjena.

Dakle ako si ti odlučila dati izvanredni otkaz ugovora o radu njega moraš i obrazložiti opravdanim razlozima a umanjenje plaće bez tvog pristanka i preseljenje i često mjenjanje radnog mjesta to ijest s obzirom da si odbila ponuđeni novi ugovot sa izmjenjenim uvijetima. taj novi ugovor ili sporazum koji ti je poslodavac nudio na potpis a koji nisi prihvatila te činjenica da te je on ipak poslje tvog ne pristanka premjesti na druga radna mjesta dokaz je da je postupio suprotno Zakonu o radu te će i to biti opravdani razlog zbog kojeg će tvoj otkaz biti utemeljen.

Prema gornjem svo ćeš to u otkazu(a i druge nepravilnosti koje si primjetila)navesti, zatražit ćeš razliku isplate plaća po između starih i novih obraćuna,obračun otpremnine ukoliko si radila duže od dvije godine kod tog poslodavca.

Navest ćeš u otkazu da ukoliko ti ne isplati te razlike i ukoliko ti ne izda OBRAČUN otpremnine i isplati istu da ćeš biti prisiljena obratiti se inspekciji rada.

Kod ovog otkaza nema obveze poštivanja otkaznog roka, pa on nastupa odmah. Dakle potrebno je da nađeš novi posao. U otkazu zatraži i sve dokumente (odjava sa mir. i soc. te radna knjižica ) koje ti poslodavac mora prema zakonu o radu uručiti 8 dana po otkazu.

U slučaju da ideš na zavod za zapošljavanje ti bi trebala imati pravo na naknadu za nezaposlene no međutim s obzirom da si ti ipak dobivala kakvu-takvu plaće mislim da ostvarenje tog prava neće biti moguće.

Jedan je način, da daš REDOVITI otkaz za koji ne moraš navoditi razlog. Tada bi morala odraditi otkazni rok. Ovaj način bio bi najbolji pod pretpostavkom da porazgovaraš sa poslodavcem te da ti on isplati razlike plaća i otpremninu,"dobrovoljno" u što čisto sumnjam.

Eto toliko i sretnoi. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru; "dobrovoljno" i "isplate" u jednoj rečenici - no way kod mog poslodavca(nažalost), zato se i raspitujem da se mogu pripremiti za sljedeći korak.

A ovo se već malo razdužilo, izgleda da trebamo svi biti pravnici da bi znali kako se postaviti.

Sve postoji u ZOR-u, ali od mojih kolega nitko nije potpisao nikakav aneks ili novi ugovor, a plaće (na bijelo) su ipak smanjene -SVIMA! :palacdolje:

Šugavo mi je jedino što nije baš dobro vrijeme za izgubiti posao; tako da možda pričekam dok ne nađem novi posao pa ih onda naknadno tužim za razliku plaće (jer mislim 99,9% da će meni i ukupnu plaću smannjiti, a ne samo na račun- zbog cijele situacije)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cedevita je napisao:

Hvala na iscrpnom odgovoru; "dobrovoljno" i "isplate" u jednoj rečenici - no way kod mog poslodavca(nažalost), zato se i raspitujem da se mogu pripremiti za sljedeći korak.

A ovo se već malo razdužilo, izgleda da trebamo svi biti pravnici da bi znali kako se postaviti.

Sve postoji u ZOR-u, ali od mojih kolega nitko nije potpisao nikakav aneks ili novi ugovor, a plaće (na bijelo) su ipak smanjene -SVIMA! :palacdolje:

Šugavo mi je jedino što nije baš dobro vrijeme za izgubiti posao; tako da možda pričekam dok ne nađem novi posao pa ih onda naknadno tužim za razliku plaće (jer mislim 99,9% da će meni i ukupnu plaću smannjiti, a ne samo na račun- zbog cijele situacije)

 

cedevita,

u pravu si. Vremena nisu dobra ni za koga. Ni za poslodavce,ni za posloprimce. Firme se zatvaraju. Ljudi se otpuštaju. Država je slaba. Tko će sve to plaćati? Potrebno je biti razborit,realan i razuman i ne ići na nož ak su postupci poslodavca podnošljivi. Svesti se u nekakav "preživljavajući" okvir i pričekati bolja vremena a ona bi trebala doće krajem sljedeće godine.Svaka kriza iznjedri i pozitivna kretanja u društvu pa će i ova. Dakle samo strpljivo,štedljivo i oprezno: Bit će sve O.K. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nezo je napisao:

svi radnici u firmi su dobili smanjenje plaće 20%, a meni jedinoj su je smanjili 30%.(svi smo potpisali anex ugovora do 30% smanjenja. je li imam pravo na kakvu tužbu, s obirom da su samo meni smanjili 30%

 

nezo poooz,

ako si potpisala anex do 30% smanjenja ne vidim kako te je poslodavac oštetio, jer tako i piše u tom anex-u. Isto tako ne vidim kako ćeš se žaliti jer piše do 30% to znaći da nekima možre i 20 ili 10 ili 0%. Tako ste svi potpisali.

E sad druga je stvar što ti misliš da si oštečena jer ti se to čini nepravednim. Nitko od nas ne može znati na temelju čega i dali uopće ima(a valjda ima) način na koji je tvoj poslodavac ocijenio druge uspješnijima u radu od tebe,jer neznamo čime se baviš i što je u opisu onog što radiš i što trebaš radditi da bi "zaradila manje smanjenje".

Kad bi mi znali sve činjenice oko tvog rada i događanja onda bi možda i bilo temelja za tvrdnju da te poslodavac diskriminira,a što je po Zakonu o radu nedopustivo. Ovako,kako to neznamo memožemo te ni savjetovati drugačije,nego reći:poslodavac je postupio shodno anex-u tvog ugovora o radu.

Na žalost.

 

:palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija