Jump to content

Roditeljsko-bratsko (ne)nasljedje


bonbakboo

Preporučene objave

Od oca (vlasnik) i majke bih trebao naslijediti polovinu njihovog stana. Druga polovina pripala bi mom bratu.

Moj brat s obitelji u vlasnistvu je svog stana koji je nesto manji od polovine stana roditelja.

 

Nasi roditelji zele da smo nakon njihove smrti oboje stambeno zbrinuti te bi želili da se s bratom mijenjam za njegov stan a ja mu prepustim moju polovinu roditeljskog stana. S ovim rjesenjem svi smo suglasni.

(Polovina vrijednosti roditeljskog stana nebi mi bila dostatna za kupnju dostatnog stana)

 

Roditelji i ja zelili bi to pravno regulirati jos za vrijeme njihovog zivota (vec su u poznim godinama).

Posto roditelji ne zele da se za njihovog zivota odrecu prava vlasnistva nad svojim stanom a niti moj brat do njihove smrti ne zeli prepustiti (darovati) svoj stan meni ni roditeljima ne preostaje mi nikakva inicijativa po tom pitanju.

 

Sumnjam da bi brat bi nakon njihove smrti mogao odustati od dogovora i ponududiti mi otkup polovine roditeljskog stana, mogao bi staviti svoj stan pod hipoteku, ili ga u medjuvremenu prodati ga ili prenjeti vlasnistvo na nekog drugog i sl..Njegovo dvoje djece vec nekoliko godina noce kod nasih roditelja. Mozda bi i to bila prepreka oko ostvarivanja mojih prava.

 

Meni iskljucivo odgovara da ja dobijem njegov stan ili dovoljno novca od prodaje roditeljskog stana da za to mogu kupiti dostatan stan?

 

Sto nam predlazete da napravimo?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

S kojim i kolikim troskovima bi pritome mogli racunati?

 

- Dali bi jednostavnije i ispravno rjesenje bilo, da otac i majka zajedno sastave oporuku u kojoj mom bratu uvjetuju ovaku diobu stanova?

 

- Koliko bi takva oporuka bila oboriva?

 

- Dali svatko od roditelja treba sastaviti vlastitu oporuku?

 

Tako bi evt. ustedjeli suvisne izdatke za advokata i biljeznika.

 

(Kada bi brat ipak zahtjevao prodaju roditeljskog stana uz navedenu roditeljsku oporuku, predpostavljam da nebi dobio polovinu vrijednosti stana vec onoliko koliko roditelji to u oporuci uvjetuju. U krajnjem slucaju bi imao pravo na nuzni dio koji bi mu zakonski pripao (1/4) a on nebi trebao utjcati na mogucnost kupnje mog stana obzirom da bi u tom slucaju ja raspolagao s 3/4 novca.)

 

U slucaju kada bi mi brat darovao svoj stan, pretpostavljam da na njega nebih trebao placati porez obzirom da je taj stan velicine cca. 37 m2 i bio bi prva nekretnina koju bi dobio u vlasnistvo. Moje prebivaliste glasilo bi na tu adresu.

- Dali je to tako?

 

Unaprjed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija