Jump to content

Internet trgovina- webshop i obrt


mariucci

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Imam uslužni obrt ali bih registrirao i prodaju. Robu bih naručivao iz inozemstva a prodavao putem internet trgovine. Zanima me trebaju li mi MTU. Negdje sam pročitao sljedeće:

 

Prilikom otvaranja obrta možete registrirati više djelatnosti odjednom, pa odmah unesite i djelatnost:

47.91.-Trgovina na malo preko pošte i interneta

Ovaj razred uključuje:

-trgovinu na malo bilo kojom vrstom proizvoda preko pošte

-trgovinu na malo bilo kojom vrstom robe preko interneta

-izravnu prodaju preko televizije,radija i telefona

-dražbe preko interneta u vezi s trgovinom na malo

 

Djelatnost dozvoljena za obavljanje u stambenim prostorijama, nije potreban MTU.

 

Međutim pronašao sam da mi i za webshop u nekim slučajevima trebaju MTU. Zna li netko pobliže o tomr, na netu se ne može naći puno podataka......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi o kakvoj vrsti robe je riječ.Ako npr.trgujete softverom,nije potrebno skladište, ako prodajete robu široke potrošnje,jest.

 

U svakom slučaju,budući da se i mišljenja Ureda državne uprave (odjela za gospodarstvo)razlikuju od županije do županije, otiđite u Ured u Vašem mjestu,pojasnite specifičnost Vaše djelatnosti i tražite njihovo očitovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovao bih djelovima i opremom za muzičke instrumente. S time da bi kod većih narudžbi naručivao robu iz inozemstva koju bih odmah prosljeđivao kupcu. Dakle, netko nešto naruči, ja tek po uplati avansa idem u narudžbu i kroz 10ak dana isporučujem robu. Kako se radi o sitnoj robi (žice, piskovi i sl.) zapravo mi i ne treba skladište. Jasno da bih nešto od tih sitnica koje "dobro idu" uvijek imao doma, ali to je sve veličine jednog paketa. Je li moguće da ja fiktivno prijavim skladište kod svog oca kod kojeg zapravo nikad ništa neću uskladištiti?

Također me zanima jedna stvar, ja nisam u PDV-u. Kod carinjenja ja plaćam PDV na uvezenu robu, ako tu robu prodam, PDV ne moram izraziti na računu zar ne? A plaćeni PDV mi se prizna kao trošak?

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi ste izbjegli muke po skladištu, stavite kao osnovnu djelatnost: trgovinu u tranzitu (kupujete robu,prodajete dalje,bez skladištenja).

 

Kada platite PDV pri uvozu robe, budući da niste u sustavu PDV-a, tražite povrat uplaćenog PDV-a od porezne uprave.

 

PDV nije trošak, ne knjižite ga u KPI niti iskazujete na svojim računima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovna djelatnost mi je servis instrumenata, koliko znam nije moguće imati dvije osnovne djelatnosti. Zbunjuje me ovo s PDV-om. Moj knjigovođa je do sada za repro materijal i ostalo pdv računao u troškove, zar je kod trgovine drugačije? Koliko sam shvatio ja nešto kupim u inozemstvu platim pdv, prodam to za cijenu bez pdv-a a već plaćeni pdv si vratim od porezne. Znači moja roba je automatski 23 posto jeftinija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovna djelatnost Vam je ona po kojoj imate više od 50% primitaka u sveukupnim djelatnostima.

 

Vaš knjigovođa nije računao pdv u troškove već sveukupan račun s pdv-om, s tim da nije iskazivao pretporez jer niste u sustavu.

Sam plaćeni pdv pri uvozu nije trošak niti se knjiži.

 

Vi pri uvozu platite pdv koji Vam se vrati jer niste u sustavu, imate nabavnu cijenu nižu jer ne prodajete robu na koju dodajete pdv, ali obzirom na mogućnost slobodnog formiranja cijena (kad na primku dodate zavisne troškove i maržu) možete imati prodajnu cijenu koju Vi želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Osnovna djelatnost Vam je ona po kojoj imate više od 50% primitaka u sveukupnim djelatnostima.

 

Vaš knjigovođa nije računao pdv u troškove već sveukupan račun s pdv-om, s tim da nije iskazivao pretporez jer niste u sustavu.

Sam plaćeni pdv pri uvozu nije trošak niti se knjiži.

 

Vi pri uvozu platite pdv koji Vam se vrati jer niste u sustavu, imate nabavnu cijenu nižu jer ne prodajete robu na koju dodajete pdv, ali obzirom na mogućnost slobodnog formiranja cijena (kad na primku dodate zavisne troškove i maržu) možete imati prodajnu cijenu koju Vi želite.

Točno, knjigovođa mi je objasnio da mi je čitav iznos računa s pdv-om trošak. Ali ne razumijem, zar ja mogu tražiti povrat pdv-a za plaćeni materijal i alate? To me knjigovođa nije upozorio. Ili to vrijedi samo za one artikle koje bih prodavao? On mi je objašnjavao kako to funkcionira s pdv-om, ali kako je sve to na brzinu obično ne razumijem uvijek sve te pojmove.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući niste u sustavu pdv-a, ne možete tražiti povrat pdv-a po ulaznim računima dobavljača, niti za materijal i alate,niti za robu koju prodajete.

 

Možete tražiti isključivo povrat uplaćenog pdv-a PRI UVOZU robe.

Za bilo kakav povrat pdv-a od robe kupljene od domaćih poduzetnika, iz RH,morate biti u sustavu pdv-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovina u tranzitu uključuje trgovinu na veliko uz naplatu ili na osnovi ugovora i ne treba MTU.Trgovina u tranzitu se odnosi na kupnju robe koju dalje preprodajete,dakle nema skladištenja.

Trgovina u tranzitu po NKD 2007,uključuje sve razrede iz skupine 46.1

46.11 Posredovanje u trgovini polj.sirovinama,stokom...

46.12 Posredovanje u trgovini gorivom,rudama...

.... sve do 46.19 Posredovanje u trgovini raznovrsnim proizvodima (sve i svašta)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam danas knjigovođu - zapravo knjigovotkinju, da ne diskriminiram :-) Dakle ona tvrdi da je nemoguće tražiti povrat pdv-a za robu koju kupujem u inozemstvu i za koju prilikom uvoza platim osim špeditera i PDV. iako sam izvan sustava. Je li to doista tako? Ako nije, ode barem 5 000 kuna u vjetar.... Ovaj tjedan namjeravam do Ureda za gospodarstvo. Pokušat ću registrirati trgovinu u tranzitu ali i trgovinu putem pošte i interneta, nadam se da mi neće uvjetovati skladište?... Hvala na odgovorima!!!Ultra :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, otvorio trgovinu u tranzitu i trgovinu internetom i preko pošte. U Uredu je dovoljno potpisati izjavu da je skladište robe kod dobavljača i to pokriva pitanje skladišta za webshop. Nego Ultra, molim te odgovori mi na pitanje o PDV-u, što da kažem knjigovođi, ona tvrdi da bez obzira što je roba uvezena iz inozemstva moram platiti pdv koji mi se ne može vratiti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nadam se da neću ući u offtopic ali imam pitanje u vezi oporezivanja i carinjenja. Dakle također nakon otvorenja web-shopa, kako urediti da krajnji korisnik nema problema sa carinom, pošto bi poslovao prema konceptu drop-shippinga? Dakle moj obrt daje oglas, kupac naručuje a moj distributer koji je primjerice iz Kine šalje produkt kupcu, u ime moga obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija