Jump to content

Pomoć oko stana i zabe


henke2411

Preporučene objave

Da počnem... Roditelji su vlasnici svaki po jedne polovice stana veličine 100 m2 u ulici grada Vukovara u Zagrebu. Otac je 1995. godine podigao kredit (bez majčinog znanja i potpisa) u vrijednosti 100.000 DEM na rok otplate od 10 godina uz godišnju kamatnu stopu od 10% i banka je upisala teret od 100.000 DEM na vlasnički list. Kako otac nije vraćao rate kredita, Zaba 2000. godine otkazuje ugovor o kreditu i slijedi status quo. Otac je majci rekao za taj kredit 2005. godine i dogovorili su se da banci vrate dug kako bi sa stana skinuli teret. 2005. krenuli su dogovori i u banci su pismeno zatražili da im se isplati 100.000 EUR što otac i majka prihvaćaju. Kako takav novac treba prikupiti oni su to i počeli činiti i u 6. mjesecu 2006. godine ponudili banci 100.000 EUR, da bi iz banke dobili pismo gdje ih obavještavaju da oni prihvaćaju gore navedenu svotu ali bi htjeli da ukupni iznos bude 146.000 EUR. Tu sve staje i takvo je stanje i danas, osim što je otac umro, a ostavinska rasprava na savjet odvjetnika (nasljednici su supruga i dva sina) nije održana. Koliko smo stvarno dužni banci i kako najbolje riješiti ovu zavrzlamu? S obzirom na veličinu stana naš je plan prodaja istog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

henke2411 je napisao:

Da počnem... Roditelji su vlasnici svaki po jedne polovice stana veličine 100 m2 u ulici grada Vukovara u Zagrebu. Otac je 1995. godine podigao kredit (bez majčinog znanja i potpisa) u vrijednosti 100.000 DEM na rok otplate od 10 godina uz godišnju kamatnu stopu od 10% i banka je upisala teret od 100.000 DEM na vlasnički list. Kako otac nije vraćao rate kredita, Zaba 2000. godine otkazuje ugovor o kreditu i slijedi status quo. Otac je majci rekao za taj kredit 2005. godine i dogovorili su se da banci vrate dug kako bi sa stana skinuli teret. 2005. krenuli su dogovori i u banci su pismeno zatražili da im se isplati 100.000 EUR što otac i majka prihvaćaju. Kako takav novac treba prikupiti oni su to i počeli činiti i u 6. mjesecu 2006. godine ponudili banci 100.000 EUR, da bi iz banke dobili pismo gdje ih obavještavaju da oni prihvaćaju gore navedenu svotu ali bi htjeli da ukupni iznos bude 146.000 EUR. Tu sve staje i takvo je stanje i danas, osim što je otac umro, a ostavinska rasprava na savjet odvjetnika (nasljednici su supruga i dva sina) nije održana. Koliko smo stvarno dužni banci i kako najbolje riješiti ovu zavrzlamu? S obzirom na veličinu stana naš je plan prodaja istog.

 

Poštovani,

 

prvo pitanje - koliko ste dužni banci - niste naveli da li su Vaš otac i majka potpisali bilo kakav dokument "kojim prihvaćaju plaćanje 100.000 eura"? Jer ako su potpisali ikakvu nagodbu onda podatak koliko dugujete nađite u njemu. Ako nisu potpisali dugujete glavnicu od 100.000 eura+kamate od 1995.godine.

 

Kako riješiti zavrzlamu? Ne razumijem na što ciljate jer zavrzlame nema. Banka ima teret na stanu i može ga prodati i namiriti se iz njegove vrijednosti. Vaša namjera da stan prodate je malo nerealna- teško da ćete ikad prodati stan s upisanim teretom od 100.000 eura a pogotovo danas kada se niti papirnato čisti stanovi ne prodaju.

 

Napominjem da je ovo generalni odgovor, a za konkretan treba pregledati sve papire i relevantne činjenice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam naveo koliko smo dužni jer to u stvari ne znam. Ja sam inače za čitavu situaciju saznao nakon očeve smrti (08. mjesec 2009.). Otac je digao kredit od 100.000 maraka (DEM) i nekako mi se kao laiku čini nerealno da banci nakon 15 godina dajem 300.000 maraka (DEM). Inače, kada je on započeo dogovore o povratu duga (2005.) tražili su 100.000 eura(EUR), da bi kada je on to skupio rekli u redu ali mi bi ipak 146.300 eura (EUR). Imam dokument Općinskoga suda iz 7.2.2009. gdje mu pokušavaju ovršiti pokretnine u vrijednosti od 200.000 maraka (DEM) plus pripadajuće kamate i troškovi. Dvije me stvari zanimaju: zašto ne izvršavanju ovrhu nad nekretninom (fali mamin potpis???) i koliko je onda tatin dug, koliko je 200.000 maraka plus kamate plus troškovi, i koje se kamate spominju? Hvala vam na pomoći, malo mi je ovo sve iz vedra neba... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija