Jump to content

d.o.o. bez zaposlenih - dodatna pitanja


fiorano

Preporučene objave

Poštovani.

 

Potrudio sam se prelistati cijeli forum i naišao sam na dosta pitanja i odgovora na ovu temu, ali moram priznati da sam na kraju svega ostao zbunjen.

 

Naišao sam na odgovore da d.O.o. može funkcionirati bez ijednog zaposlenog, zatim da može tako funkcionirati samo ako je osnivač zaposlen u drugoj firmi, pa onda da ni ne mora biti nigdje zaposlen, ali mora uplaćivati za doprinose, da se može zaposliti na pola radnog vremena, da se može zaposliti i prijaviti na minimalac,...

 

Sve me to jako zbunjuje pa bih ljubazno zamolio da mi pokušate sve to razjasniti.

 

Konkretno:

 

1. Ako otvaram firmu, a nisam nigdje zaposlen, moram li se zaposliti u svojoj firmi i/ili uplaćivati za zdravstveno i mirovinsko? O kojim iznosima se radi?

 

2. Ako se moram zaposliti, na koliki minimalac se mogu prijaviti (netto-brutto)? Možete li mi pojasniti pojam "prijava na pola radnog vremena"?

 

3. Ako se ne moram zaposliti, a moram uplaćivati za zdravstveno i mirovinsko, koliki su mjesečni iznosi?

 

4. Što mi Vi, kao nezaposlenoj osobi koja otvara d.O.o., preporučujete? Što da napravim, a da plaćam najmanje (ili ništa)?

 

Samo da napomenem da bih otvorio internet portal koji bi se bavio prodajom oglasa i oglasnog prostora. Da bih počeo s prodajom, treba proći određeno vrijeme dok portal "starta". Zbog toga sve ovo i pitam jer želim početne troškove svesti na minimum, dok ne počnem ostvarivati prihode.

 

Zahvaljujem na svakom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovica za plaćanje doprinosa obrtnika za 2010. godinu je 5.0515,40 kn, što znači da je mjesečni,fiksni iznos doprinosa 1.780,46 kn.

 

Ako se prijavite na paušalno oporezivanje,tada je iznos za 2010., na osnovicu 3.086,40 kn, mjesečno 1.095,67 kn.

 

Osnovice za obračun doprinosa obrtnika mjenjaju se svake godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlicno, ta varijanta pausalnog oporezivanja bi mi dosta odgovarala u pocetku. Koliko sam shvatio, ogranicenja pausalnog oporezivanja su max.primici 85000 kn i ne moze se biti u sustavu PDV. Da li je to tocno ?

2. Da li se min.iznos pausalnog poreza placa bez obrira ako nema primitaka ili u slucaju da ih se nema se moze traziti povrat ?

3. kada se to definira da se zeli placati pausalni porez ? kod prijave na poreznu ili kod otvaranja obrta ?

4. da li je moguce kasnije ako se prijede u porez na dohodak ponovno se vratiti na pausalno op. (ako se primici smanje) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenjem utvrđeni godišnji paušalni porez je konačan pa po toj osnovi ne možete podnijeti godišnju poreznu prijavu.

 

Ukoliko premašite limit od 85.000, Porezna uprava ukinut će rješenje o godišnjem dohotku i porezu na dohodak u paušalnom iznosu i donijeti rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak temeljem propisanih poslovnih knjiga.

 

Rješenje se izdaje najkasnije do kraja mjeseca koji slijedi iza mjeseca u kojem ste premašili limit.

 

Ukoliko imate još upita u svezi s navedenim, molim da iste iznesete u podforumu "Obrti".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija