Jump to content

Pravo na plaćeni praznik


Pinkara

Preporučene objave

Radim kao spremaćica u bolnici puno radno vrijeme.Rad je smjenski.Zanima me dali imam pravo na plaćeni praznik ako ga ne odradim?Do sada bi mi platili ako ga odradim ,a ako ne nije mi plaćen.Dali imam pravo na slobodan dan zbog praznika.Možete mi reći kako je moguće da neke moje kolegice koje su isto spremaćece i rade od poned-petka bez vikenda imaju pravo na plaćeni praznik ijako ga ne rade?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pinkara je napisao:

Radim kao spremaćica u bolnici puno radno vrijeme.Rad je smjenski.Zanima me dali imam pravo na plaćeni praznik ako ga ne odradim?Do sada bi mi platili ako ga odradim ,a ako ne nije mi plaćen.Dali imam pravo na slobodan dan zbog praznika.Možete mi reći kako je moguće da neke moje kolegice koje su isto spremaćece i rade od poned-petka bez vikenda imaju pravo na plaćeni praznik ijako ga ne rade?

Pinkara,

pravo na plaćeni praznik ili ostele dane koje je Zakon odredio neradnima, ima svaki radnik po preme svojoj osnovnoj plaći (satnici) no međutim ako ste vi za vrijeme praznika radili onda Vam poslodavac taj rad MORA platiti po UVEČANOJ satnici. Koliko uvečanoj ovisi od Vašeg kolektivnog ugovora ili pravilnika kojim to mora biti uređeno(obično je to 150% više u odnosnu na redovnu satnicu). :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

DAJA007 je napisao:

ženo Božja...G.Cigo ti je sve lijepo objasnio...Prijavi ga inspekciji rada...

 

DAJA007,

ti si ista ko i ja.Odmah bi inspekciju. Nemoj odmah. Pinkara radi kod Milinovića. Pinkara ima sindikat i pravnu službu pa nek se prvo njima obrati usmeno... pa ako se na to ogluše(nek isperu uši, oni valjda imaju čime)onda i pismeno. Pa kad i to ne uspije, Milinoviću. Pa ako i to ne uspije onda Inspektoratu RH. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć da mi netko kaže gdje je u starom ZOR-u,( po kojem čl.) određen rad blagdanom i/ili praznikom, odnosno nedjeljom. Naime, zanima me kako se ti dani obračunavaju u plaći? Ako nisu odrađeni ili ako su bili u sklopu kolektivnog godišnjeg, točnije kolektivni u trajanju od 24.12.2009.-10.01.2010.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sifrazd je napisao:

Molim pomoć da mi netko kaže gdje je u starom ZOR-u,( po kojem čl.) određen rad blagdanom i/ili praznikom, odnosno nedjeljom. Naime, zanima me kako se ti dani obračunavaju u plaći? Ako nisu odrađeni ili ako su bili u sklopu kolektivnog godišnjeg, točnije kolektivni u trajanju od 24.12.2009.-10.01.2010.

 

sifrazd,

blagdan ni po starom a ni po novom Zakonu o radu nije određen radnim dano. Radnim dani su određeni kao 40 satni radni tjedan odnosno 5 danih dana u tjednu. Ako poslodavac radi potrebe posla mora raditi blagdanima ili državnim praznicima,onda on to mora urediti pravilnikom o radu ili je to uređeno kolektivnim ugovorom. Tim aktima mora biti uređeno i plaćanje sati za rad na neradne dane koji mora biti plaćen VIŠE nego rad u redovnom radnom vremenu(blagdane i državne praznike kao i nedjelje)ali Zakon o radu ne kaže koliko više.Uobičajeno je to 150% više. Novim zakonom o radu poslodavac može ugovoriti i rad 6 radnih dana kao redovno radno vrijeme u tjednu odnosno 48 sati/tjedan ali je duljina trajanja takvog rada ograničena unutar četiri mjeseca, prema st.46.novog Zakona o radu.Za takav rad predviđeno je i minimalno trajanje GO od 24 radna dana( za razliku od 40 satnog radnog tj. za koji je min GO predviđen 20 radnih dana). :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pinkara je napisao:

Radim kao spremaćica u bolnici puno radno vrijeme.Rad je smjenski.Zanima me dali imam pravo na plaćeni praznik ako ga ne odradim?Do sada bi mi platili ako ga odradim ,a ako ne nije mi plaćen.Dali imam pravo na slobodan dan zbog praznika.Možete mi reći kako je moguće da neke moje kolegice koje su isto spremaćece i rade od poned-petka bez vikenda imaju pravo na plaćeni praznik ijako ga ne rade?

 

koje dane Vi u stvari radite?cijeli tjedan+subota i nedjelja ili samo subote i nedjelje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pinkara je napisao:

Evo ja se opet javljam vezano za neplaćeni praznik.Obratila sam se socijalnoj radnici u firmi i ona mi je rekla da nemam pravo na plaćeni praznik jer ja radim subote i nedjelje,a da se praznik plaća samo ako radiš od ponediljka do petka bez vikenda.Dali je to moguće?

 

Pinkara,

šta piše u vašem ugovoru o radu za dane koje morate raditi. Ako se čl. iz vašeg ugovora o radu poziva na kol.ugovor ili na pravilnik o radu,onda tražite da vam ga socijalka da na uvid. Osim ovoga što vam je socijalka rekla vi lijepo nju tražite da vam to što je rekla i napiše. Vidjet ćete da vam to neće htjeti napisati. Kad dobijete kol ili pravilnik o radu ( anjega vam na uvid MORAJU DATI pod prijetnjom zapriječene noivčane kazne) onda ćete vidjeti kao je reguliran taj vaš rad na neradne dane i kako se plaća. Možebitno je tim aktima ustanovljene preraspodjela radnog vremena ali i takova je ograničena na način kako sam vam to opisao. Osim toga uvjeti u klektivnom ili u pravilniku mogu biti za vas samao JEDNAKI ili BOLJI od onih koje propisuke Zakon o radu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija