Jump to content

otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora o radu


buc

Preporučene objave

Osoba je odbila odluku o otkazu s ponudom izmjenjenog ugovora o radu,ne želi osporavati tu odluku tj ne želi više raditi kod tog poslodavca.Iz te odluke nije vidljivo dali ima pravo na otkazni rok,otpremninu,pravna služba kod poslodavca negira otkaz ,kao nemaju pojma kakav otkazni rok.Prijavljeno inspekciji rada oni su bili u nadzoru i utvrdili da postoje povrede propisa za isplatu minimalne plaće i u svezi korištenja godišnjeg odmora ali ni riječi o odluci o otkazu iz koje nije vidljivo otkazni rok ,otpremnina .Poslodavac vjerojatno ne želi poštivati svoju odluku niti tu odluku staviti van snage.Na koji način osoba može znati kad joj prestaje radni odnos ? dali državni inspektorat ima ovlasti u svezi ovakvog slučaja .Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buc je napisao:

Osoba je odbila odluku o otkazu s ponudom izmjenjenog ugovora o radu,ne želi osporavati tu odluku tj ne želi više raditi kod tog poslodavca.Iz te odluke nije vidljivo dali ima pravo na otkazni rok,otpremninu,pravna služba kod poslodavca negira otkaz ,kao nemaju pojma kakav otkazni rok.Prijavljeno inspekciji rada oni su bili u nadzoru i utvrdili da postoje povrede propisa za isplatu minimalne plaće i u svezi korištenja godišnjeg odmora ali ni riječi o odluci o otkazu iz koje nije vidljivo otkazni rok ,otpremnina .Poslodavac vjerojatno ne želi poštivati svoju odluku niti tu odluku staviti van snage.Na koji način osoba može znati kad joj prestaje radni odnos ? dali državni inspektorat ima ovlasti u svezi ovakvog slučaja .Unaprijed zahvaljujem

 

buc pozzzzz,

osoba s obzirom da je odbila ponudu ugovora sa izmjenjenim uvjetima,se nalazi u situaciji kao da joj je poslodavac uručio ODLUKU o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu.Isto tako osoba ima pravo u roku od 15 dana na Zaštitu prava po otkazu poslodavca kojim ista može osporiti razloge koje je poslodavac naveo u poslovno uvjetovanom otkazu. Otkazni rok propisuje Zakon o radu u slučaju pomenutog otkaza (redoviti otkaz) u svom čl.114(na gogglu nn 149/15.12.2009). Isto tako osobi pripada prema istom Zakonu i minimalna otpremnina prema čl.119 ili ugovorena otpremnina prema ugovoru o radu,kolektivnom ugovoru ili pravilniku o radu.

Radni odnos će po ovoj odluci prestati protekom roka od 8 dana u kome se osoba nije prihvatila novi ugovor + 15 dana u kome je imala pravo da uloži zahtjev za zaštitu prava vezano za sam otkaz kao posljedicu neprihvačanja novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima,te pošto nije uložila (ako nije?) zahtjev za zaštitu prava.

To što je osoba prijavila povrede svojih prava inspekciji rada nema utjecaj na sprovođenje postupka otkazivanja ugovora o radu. Inspektorat za radne odnose vodi brigu o obvezi poslodavca u poštivanju propisa iz Zakona o radu i svezi sa radnim odnosima drugih Zakona te kažnjavanju poslodavca u slučajevima prekršaja. Eventualne sporove ne riješava inspekcija rada nego nadležni sud.

Dakle poslodavac jest poštivao Zakonom o radu propisani postupak uručivanjem osobi poslovno uvjetovanog otkaza sa ponudom novog ugovora o radu sa iznmjenjenim uvijetima jer to tako i propisuje Zakon o radu kao predhodnu obvezu poslodavca pri otkazivanju. Pitanje je sada kada se što dogodilo i što osoba želi postići i dali to što želi može ostvaruti s obzirom na Zakonom o radu propisane rokove za podnošenje Zahtjeva za zaštitu prava. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 puno ti hvala na brzom odgovoru.Radi se o ženi 58g. fale joj još 2 godine do starosne mirovine.Problem je nastao što sad poslodavac ne priznaje otkaz ,odluku nije stavio van snage a kad pita u pravnoj službi nemaju pojma da je ona na otkaznom roku tj rade se toše.Prije tjedan dana došao im novi pravnik situacija ista čak joj ne žele dati pravilnik o radu ,tako da meni laički izgleda da je žele psihički slomiti da sama da otkaz.Po odluci koju je dobila nije vidljivo dal ima pravo na otkazni rok,a pitanje je kako če znati da je otkazni rok prošao i što ako ju poslodavac ne odjavi ,kako dalje :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 puno ti hvala na brzom odgovoru.Radi se o ženi 58g. fale joj još 2 godine do starosne mirovine.Problem je nastao što sad poslodavac ne priznaje otkaz ,odluku nije stavio van snage a kad pita u pravnoj službi nemaju pojma da je ona na otkaznom roku tj rade se toše.Prije tjedan dana došao im novi pravnik situacija ista čak joj ne žele dati pravilnik o radu ,tako da meni laički izgleda da je žele psihički slomiti da sama da otkaz.Po odluci koju je dobila nije vidljivo dal ima pravo na otkazni rok,a pitanje je kako če znati da je otkazni rok prošao i što ako ju poslodavac ne odjavi ,kako dalje :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buc je napisao:

cigo1 puno ti hvala na brzom odgovoru.Radi se o ženi 58g. fale joj još 2 godine do starosne mirovine.Problem je nastao što sad poslodavac ne priznaje otkaz ,odluku nije stavio van snage a kad pita u pravnoj službi nemaju pojma da je ona na otkaznom roku tj rade se toše.Prije tjedan dana došao im novi pravnik situacija ista čak joj ne žele dati pravilnik o radu ,tako da meni laički izgleda da je žele psihički slomiti da sama da otkaz.Po odluci koju je dobila nije vidljivo dal ima pravo na otkazni rok,a pitanje je kako če znati da je otkazni rok prošao i što ako ju poslodavac ne odjavi ,kako dalje :palac:

 

Buc,

kako se prave toše? Ne razumijem to.Kakva je to pravna služba? Ona je primila posl.uvj. otkaz sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu.

Ona se u osam dana trebala izjasniti prihvača li novi ugovor ili ne. Ona se izjasnila da ne prihvača. Od tog dana kad se izjasnila da ne prihvača novi ugovor nastaje situacija kao da joj je poslodavac uručio OTKAZ ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. Ona u sljedećem roku 15 dana ima pravo žalbe (zaštite prava) na taj otkaz. Ukoliko se ne žali,znaći prihvaća otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga i sa 16-tim danom joj teće Zakonski otkazni rok po čl.koji sam ti naveo i koji pročitaj na gogglu a on traje prema broju godina koje je provela rdeći kod tog podslodavca. Isto tako po takvom otkazu ima ravo na otpremninu kao i naknadu na zavodu za zapošljavanje. Sve dokumente (radnu knjigu odjavu sa mirovinskog i zdr. osuiguranja) poslodavac joj je DUŽAN dostaviti u roku od 8 dana po prestanku radnog odnosa opet pod prijetnjom zapriječene novčane kazne(kazna je 31000 do 100000 kn).

Neznam što da ti drugo kažem jer po meni sve je jasno ako se nije žalila na otkaz.

Dakle bitan je samo datum kad joj je uručena odluka o posl.uvj.otkazu sa ponudom novog ugovora o radu sa izmjenjenim uvjetima koji je odbila i dalje je sve jasno ko dan.

Nek im se pismeno obrati sa ZAHTJEVOM za pojašnjenje njezinig statusa, pod prijetnjom da će se obratiti Inspektoratu RH i neka joj na pismeno daju da joj ne žele dati na uvid pravilnik o radu (Kazna za takvo ponašenje poslodavca je 30.000 kn). :palac:

Pazi ako je prijavila poslodavca Inspekciji možda je čeka u "krivini"pa je zato "rasteže".Jeli ga prijavila i radi čega?

Daj mi

-datum otkaza

-datum kad je odbila novo ponuđeni ugovor

-koliko ima cijelih godina staža kod tog poslodavca

pa ću ti ja izračunati do kad joj teće otkazni rok i koliku otpremninu mora dobiti prema Zakonu o radu (cca) :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 hvala na brzom odgovoru,ugovor je otkazan 15.09.2009.god.24.09.2009. očitovala se da ne prihvača.na bolovanju je bila 08.09-17.10 i 21.10.-02.12.2009 od tada radiima 39 g radnog staža kod tog poslodavca i 58g starosti,bruto plača joj je cca 4000 kn.Ova šta veliš da ne kužiš, u tome je problem kako ga natjerat da ju on odjavi po isteku tog otkaznog roka. Dal državni inspektorat ima kakve veze ako otkaz nije napisan u zakonskoj formi? još jedanput hvala ti .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buc je napisao:

cigo1 hvala na brzom odgovoru,ugovor je otkazan 15.09.2009.god.24.09.2009. očitovala se da ne prihvača.na bolovanju je bila 08.09-17.10 i 21.10.-02.12.2009 od tada radiima 39 g radnog staža kod tog poslodavca i 58g starosti,bruto plača joj je cca 4000 kn.Ova šta veliš da ne kužiš, u tome je problem kako ga natjerat da ju on odjavi po isteku tog otkaznog roka. Dal državni inspektorat ima kakve veze ako otkaz nije napisan u zakonskoj formi? još jedanput hvala ti .

 

Ajde ti meni reci (nemoraš toćan naziv),ne radi li možda gospođa u kakvoj državnoj instituciji? Velikoj firmi koja ima sindikat,radničko vijeće i program zbrinjavanja viška radne snage? paz 39 g staža kod jednog poslodavca. To nemre bit privatnik: nema šanse.

Dakle je vrlo bitno gdje radi. Kod tih vrelikih državnih firmi takove su stvari riješene kolektivnim ugovorima pa kad uručuju otkaze oni se i pridržavaju tih kolektivnjaka. Dakle kaj je? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 to ti je d.d zapošljava oko 60 radnika ,teško za svatiti ali oni se ponašaju kao robovlasnici,za primjer državni inspektorat utvrdio nepravilnosti iz zakona o min plaći a on jučer isplatio plaću u vrijednosti 100 radnih sati i tražio da se radnik potpiše da prihvača takvu plaču ,a ko se nije potpisao nije dobio isplatnu listu,katastrofa. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buc je napisao:

cigo1 to ti je d.d zapošljava oko 60 radnika ,teško za svatiti ali oni se ponašaju kao robovlasnici,za primjer državni inspektorat utvrdio nepravilnosti iz zakona o min plaći a on jučer isplatio plaću u vrijednosti 100 radnih sati i tražio da se radnik potpiše da prihvača takvu plaču ,a ko se nije potpisao nije dobio isplatnu listu,katastrofa. :palac:

 

buc,

to je naravno frustrirajuće i ljuti svakog normalnog čovjeka. No međutim treba biti hladne glave ,bez suvišnih emocija. Informirati se o svojim pravima i u skladu sa njima postupiti.

Nisi mi odgovorio na pitanja koja sam ti predhodno postavio.

Po ovome što si napisao taj poslodavac minimalno što MORA po Zakonu o radu imati je PRAVILNIK o radu koji MORA biti dostupan svakom radniku. Njime moraju bit uređena sva ostala pitanja koja to nisu uređena ugovorima o radu (otpremnine,otkazni rokovi isl.)

Ako joj na traženje nedaju Pravilnik neka ga traži PISMINO.

Za posljednju plaću ima pravo i TREBA uložiti ZAHTJEV za zaštitu prava i opet pismeno poštom sa povratnicom.

Pazi kakva je situacija i kako se ponaša taj poslodavac vrlo vjerovatno će doći i do sudskog spora. Zbog toga sve što će gospođa poduzeti mora imati PISMENU formu.OK.

Što se tiće Inspektorata ima on i svog čelnika koji mislim da neće reskirati doći u kakva sredstva informiranja s obzirom kako se kod nas danas razvija situacija-dobro. Svi inspektori su potpisali etički kodeks a tio nije mala obveza. Dakle prijave se moraju realizirati. No ćesto zbog stalnog presinga poslodavca radnici često od straha ne vide dalje od nosa. Zato kažem smireno i prema Zakonu. Zakon o radu je za radnika vrlo dobar samo se treba njime znati koristiti.

Ukoliko smatraš potrebnim pošalji mi na PM svoj mail,lakše ćemo komunicirati i ako želiš poduzet ćemo konkretne korake da pokušamo razriješiti nemilu situaciju u kojoj se našla gospođa. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je već otvorena tema s otkazom s ponudom izmijenjenog ugovora o radu...

upravo danas mi je to rečeno da poslodavac nudi radniku upravo taj ugovor ako ga radnik traži da ga se prebaci na viši platni razred i unaprijedi u više stručno zvanje.

 

Zar nije onda dovoljna odluka poslodavca? Logički jest možda opravdano da se najprije mora otkazati jedan ugovor o radu da bi se otvorio drugi ugovor o radu (s istom osobom) ali sam taj pojam OTKAZ zvuči zastrašujuće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Martta je napisao:

Kad je već otvorena tema s otkazom s ponudom izmijenjenog ugovora o radu...

upravo danas mi je to rečeno da poslodavac nudi radniku upravo taj ugovor ako ga radnik traži da ga se prebaci na viši platni razred i unaprijedi u više stručno zvanje.

 

Zar nije onda dovoljna odluka poslodavca? Logički jest možda opravdano da se najprije mora otkazati jedan ugovor o radu da bi se otvorio drugi ugovor o radu (s istom osobom) ali sam taj pojam OTKAZ zvuči zastrašujuće

 

Marta,

Zakonodavac je čl.115 Zakona o radu htio zaštititi radnika od odkaza naloživši poslodavcu da pred ptkazivanje ugovora MORA radniku ponuditi izmjenjeni ugovor o radu.

Dakle radi se o "OTKAZU sa ponudom izmjenjenog ugovora". Zvuči malo grdo i to može zbuniti ljude ali je to zaprao vrlo dobro.

A za slučaj unaprjeđenja radnika dovoljan bi bio i ANEX starog ugovora u kojem će poslodavac u čl. istog, istaći viši platni tazred i unaprijediti radnika u više stručno zvanje na temelju kakve odluke. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija