Jump to content

prijetnja po čl. 129/3 KZ


zvebos

Preporučene objave

Pišem u suprugovo ime. Priča glasi ovako. Suprug se nalazi u pritvoru zbog navodne prijetnje koju je izrekao pred jednom osobom a upućenih trećoj osobi. Ta treća osoba ga je prijavila da joj je direktno izrekao prijetnje. Pozadina slučaja je da je prva osoba prenijela drugoj osobi i ispričala navodnu prijetnju. U optužnici su naveli da se obje osobe imaju pozvati na raspravu. Zanima me kako ta treća osoba može svjedočiti o nečemu i prijavljivati nešto i nekog a u životu ga nije ni vidjela ni čula, a kamoli bila prisutna navodnoj prijetnji. Može li se na sudu pobiti njen iskaz pošto nije bila nazočna razgovoru kao svjedok? Moram napomenuti da su mijenjale iskaze, odnosno jedan je iskaz dan policiji, a drugi u prijavi. Zatražile su bezuvjetnu kaznu zatvora od 8 mjeseci. Strašno me zanima može li se uopće njen iskaz uvažiti budući da nije uopće bila prisutna kao svjedok. Osim supruga i prve osobe nema drugih svjedoka. Kakav se ishod može očekivati? Dosad nije kazneno prijavljivan niti kažnjavan? Molim hitan odogovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito se radilo o ozbiljnoj prijetnji upućenoj službenoj osobi.

 

Nebitno je da li je netko uputio prijetnju direktno službenoj osobi, ili ju je uputio trećoj osobi, pa ova to prenijela službenoj osobi.

 

Bito je da prijetnja postoji i da joj je cilj bio ustrašiti nekog.

 

Dakle možete reći meni da ćete ubiti nekog suca. Ako mu ja prenesem vaše riječi, nećete dobro završit

 

Dio čl. 129.KZ:

(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemiri.........

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u svezi s njenim radom ili položajem, ili prema većem broju osoba, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost građana, ili ako je osoba kojoj se prijeti zbog toga dulje vrijeme stavljena u težak položaj, ili ako je počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo se pokuša isprika i to skrušena.

 

Iskaz nepristranog svjedoka je vrlo, vrlo čvrst dokaz.

 

Kazne su često zatvorske, ali ako je odležao nešto u pritvoru, ubrojim kajanje, dosadašnju neosuđivanost, izvinjenje, "nisam mislio tako", "malo sam bio živčan" itd...., onda zna biti i uvjetna.

 

Naravno, sve to pod uvjetom da je očito da okrivljeni neće počiniti ono čime je prijetio i da je kajanje ozbiljno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija