Jump to content

Nasljedjivanje obrta i/ili ortacki ugovor


borispap

Preporučene objave

Vlasnik sam ugostiteljskog obrta, no zelio bih, da u slucaju da se meni nesto dogodi, maksimalno pojednostavniti supruzi i kcerci nastavak rada obrta, znaci bez da poslije mene moraju prenositi obrtnicu, cekati pravomocnu presudu o nasljedjivanju, polagati dokaze o ispunjavanju uvjeta za obavljanje obrta...

Da li bi se sklapanjem ortackog ugovora izmedju mene i kcerke moglo to izbjeci, da li u tom slucaju (i ako tako stavimo i u ugovor o ortatluku) obrt automatski prelazi na kcerku - drugog ortaka?

Da li je postojanjem ortackog ugovora potrebno vrsiti prenosenje obrtnice?

Ugostiteljski objekt je dosta star i u vrijeme kad je otvaran odgovarao je tadasnjim propisima, da li je po prijenosu obrta (slucaj bez ortackog ugovora i slucaj sa njim) potrebno vrsiti ponovno uskladjivanje objekta s novom regulativom?

 

hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

borispap je napisao:

Vlasnik sam ugostiteljskog obrta, no zelio bih, da u slucaju da se meni nesto dogodi, maksimalno pojednostavniti supruzi i kcerci nastavak rada obrta, znaci bez da poslije mene moraju prenositi obrtnicu, cekati pravomocnu presudu o nasljedjivanju, polagati dokaze o ispunjavanju uvjeta za obavljanje obrta...

Da li bi se sklapanjem ortackog ugovora izmedju mene i kcerke moglo to izbjeci, da li u tom slucaju (i ako tako stavimo i u ugovor o ortatluku) obrt automatski prelazi na kcerku - drugog ortaka?

Da li je postojanjem ortackog ugovora potrebno vrsiti prenosenje obrtnice?

Ugostiteljski objekt je dosta star i u vrijeme kad je otvaran odgovarao je tadasnjim propisima, da li je po prijenosu obrta (slucaj bez ortackog ugovora i slucaj sa njim) potrebno vrsiti ponovno uskladjivanje objekta s novom regulativom?

 

hvala na odgovorima

Vaša obitelj može obavljati djelatnosti u vašem obrtu bez da su na njih prenešena određena prava. Tako i da kod čekanja eventualnog rješenja o nasljeđivanju se nemorate brinuti jer nakon npr smrti obrtnika može se postaviti kao privremeni voditelj do pravomoćnog okončsnjs nasljeđivanja.

Vi možete sklopiti ortački ugovor sa kćerkom te upisom u obrtni registar ona može pristupiti u vaš obrt kao ortak, stime da vlasnik prostora mora biti suglasan stim ili napraviti novi ugovor gdje ste obadvoje najmoprimci.

 

Vi da bi kćerka sama ostala u obrtu nakon toga morate istupiti iz zajedničkog obrta stime da morate raditi opet novi ugovor o najmu u ovom slučaju samo na nju stime da se dosadašnji raskida.

Ministarstvo još nije donijelo adekvatno stajalište kod ovakvih situacija pa dolazi do opečnih mišljenja određenih ureda po pitanju prateće dokumentacije uz ovu koju sam naveo (dokaz o vlasništvu, dokaz o uporabljivosti objekta) makar će svi oni koji nisu zadovoljili uvjete o gradnji to morati učiniti do 2013-e kad će se po sili zakona raditi usklađenje ili će navedeni biti brisani iz registra, zadnje usklađenje u ovom slučaju ugostiteljske djelatnosti je bilo 1997-e a zakon o gradnji se počeo primjenjivati 2007.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija