Jump to content

protuustavnost odredbe o osobnom odbitku


vibram

Preporučene objave

pozdrav svima,

 

mnogima je poznata odredba iz zakona o porezu na osobni dohodak gdje se opisuju uvjeti za uvecanje osobnog odbitka, a tice se ljudi koji su optereceni teskim kreditima i mogu ostvariti olaksicu samo ako:

"

1. u trenutku kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident i njegov bračni drug nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,

 

2. do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident nije stekao u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,

 

3. do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora, a nakon sklapanja bračne zajednice, rezident i/ili njegov bračni drug nisu stekli u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu.

"

 

moja teza je da je ova odredba protustavna jer na nelogican i nepravedan nacin uvjetuje uvecanje olaksice.

odredba, da bi imala smisla, mora imati dodatne parametre jer, cinjenica da je netko imao *nekakvu* nekretninu u svom vlasnistvu nije u nikakvoj relaciji sa njegovim objektivnim pravom da mu se olaksa trenutna situacija osobnim odbitkom. odredba postavljena bezuvjetno je diskriminirajuca i sigurno ugrozava odredjenu skupinu poreznih obveznika (ukljucujuci, pogadjate, mene).

 

nisam pravnik po struci, no ovakva zakonska odredba, smatram, definitno zasluzuje kritiku odnosno prijavu protuustavnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ponudio bih još malo objašnjenje za ovu temu:

znamo dobro da je tzv. harač izazvao pitanje protuustavnosti.

kritika se temeljila na kriterijima socijalnosti i pravednosti.

ovdje je slicna stvar, samo je 'case', koliko se meni cini, puno čišći. za razliku od harača gdje postoji razmjernost u obvezi gradjana obzirom na prihode, u slucaju odbitka na osnovu plaćenih kamata ne postoji nikakva razmjernost nego samo diskrecioni kriterij: imao si nekretninu/nisi imao nekretninu.

konkretno gledano, ja npr. koji sam imao garsonijeru od 20m2 necu u sljedecih 30 godina dobiti ni lipe povrata kamata zato jer mi je trebao kredit za stan u kojem zivim sa obitelji. zasto sam ja 'gori' od nekoga tko je kupio isti takav stan, ali prethodno nije imao u posjedu neadekvatnu nekretninu za rjesenje svojeg stambeog pitanja?

radi se o znacajnim novcima i o dovoljnom velikom broju ljudi pogodjenih ovim zakonom. povrat poreza od kamata moze iznositi vise tisuca kuna i to u sadasnjoj ekonomskoj situaciji moze znacajno utjecati na standard obitelji koje se bore sa kreditima.

stoga smatram da su oni koji grcaju pod krediotima a nemaju pravo na povrat od kamate zato jer su jednom imali bilo kakvu pa i neadekvatnu nekretninu, tesko osteceni ovakvim zakonom, pogotovo ako se uzme u obzir prosjecno trajanje otplate stabenih kredita. sigurno su tisuce ljudi pogodjeni a nepravednost je poptuno ocigledna, lakse dokaziva nego u slucaju 'haraca'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija