Jump to content

Pitanje: NAPLATA I DUGOVANJE


riener

Preporučene objave

Pozdav svima,

molio bih savjet-odgovor

Vec nekoliko mjeseci pokusavam naplatiti iznos koji mi duguje jedan klijent, ali nikako mi ne uspijeva.. I mislim da cu iduci tjedan krenuti u ovrsni postupak kako sam opisano negdje ovdje na forumu.

Problem je u tome sto kako ja ne uspijevam naplatiti svoj dug, i sam sam se zaduzio svome dobavljacu u Italiji. Iz zadnjeg razgovora dalo se naslutiti da isti vise nema strpljenja, i posto sam obrtnik brine me kakve posljedice mogu nastati, i sto isti moze poduzeti s obzirom da je u Italiji i nemamo nikakav ugovor potpisan, nikakvih zaduznica, islo je sve na povjerenje. dali mogu odgovarati svojom imovinom.

Sta strana firma moze napravit u tom slucaju i kako se ja mogu zastiti makar dok na naplatim svoja dugovanja. a ni sam nemam bas sredsva na racunu, niti somena vrijedne nekretnine ili pokretine.

Unaprijed Zahvalan svakom odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je poduzetnik nelikvidan (nema novca na računu,nema imovine i sl.) a uz to nemate ni sredstva osiguranja naplate (mjenicu,zadužnicu) niti Ugovor o poslovnoj suradnji, možete ići u postupak naplate ovrhom (temelj je Vaša izdana faktura), pa zatim kaznena prijava...

 

Što se tiče ino dobavljača koji prema Vama nema navedena sredstva osiguranja, postupak je puno teži jer ukoliko nemate međusobno potpisane ugovore, ne možete odgovarati ukoliko dobavljač ne pokrene postupak pred sudom u RH a tada mora dokazivati Vaše dugovanje što nije tako jednostavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala na odgovoru...

Zanima me jos koliko to sve traje, taj ovrsni postupak, s obzirom na nase sudove i stanje opcenito... dali mjenja stvar sto je duznik obrtnik? (odgovara svojom imovinom)

Cuo sam mnogo puta da su ljudi znali godinama povlacit se po sudovima i na kraju sve padne u vodu?!

 

I jos nesto,

moji dobavljac, u Italiji, isto moze imat nekakv dokaz, izdane fakture i podatak iz banke da vec duze vrijeme poslujemo i stize mu lova sa mog racuna?! ma neznam,ovo mi je sve novo, a toliko me muci da cu izludit...

Kako da se osiguram od talijana?? sto da ucinim? da se prebacim o d.O.o??

koliko je tesko to njemu dokazat?

Dali tko zna gdje se mogu dobit kakve konzultacije takvoga tipa? ( u rijeci)..

E i kakve su te agencije koje naplacuju potrazivanja, koliko su efikasne? iskustva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U evo trebam sto hitniji odgovor..

Dobio sam ponudu od jedne agencije da bi zatvorili dugovanje u roku od 90 dana ali sa provizijom od 7% plus PDV..

to ispada dosta novaca jer je i dug poprilicno velik..

Dali mi je to sigurnost da idem preko njih ili mogu sam to preko sudu odnosno ovrhe...

Savjeti???!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija