Jump to content

d.o.o. od 01.01.2010. bez zaposlenih DA ili NE??


suzavac

Preporučene objave

Posjedujem d.O.o. u kojem sam bio zaposlen do 31.12.2009. kada sam prekinuo radni odnos u svojoj kompaniji, te se odjavio sa zdravstvenog i socijalnog, a nisam se mogao prijaviti na zavod za zapošljavanje jer sam vlasnik tvrtke te su me odbili, ali to sada nije važno. Mislim se zaposlit kod nekoga drugog a moja tvrtka da radi bez zaposlenih, ali sam čuo jučer da od 01.01.2010., tvrtka d.O.o. više ne može existirati bez IJEDNOG zaposlenog, ne mora biti direktor kao vlasnik zaposlen , on može raditi drugdje, može biti bilo tko ali barem jedan čovej mora biti u radnom odnosu u mojoj tvrtci,ali kao da je izrijekom rećeno da od 01.01.2010. d.O.o. NE MOŽE biti bez zaposlenih.

Mene samo zanima da li je to istina u u kojem članku kojeg zakona to piše.

Inace gosp. sa kojim se savjetujem "Kao neki neformalni porezni savjetnik) ima 61 godinu zivota, te 40 godina radnog staza i naravno svoju privatnu d.O.o. kompaniju, te mi je on rekao kako je mislio sa 01.01.2010. prekinuti radni odnos te otici u penziju ali da mu tvrtka radi, ali rekao je da to njemu nije moguce sada izvesti jer bi morao zatvoriti tvrtku sto on ne zeli te ce i dalje morati ostati u radnom odnosu ukoliko zeli da mu kompanija ostane aktiva, ako ne mora je zatvoriti pa otici u mirovinu.

 

Unaprijed zahvalan na Vašem odgovoru!

 

 

Kristian

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti jednim od navedenih zakona: (Zakon o trgovačkim društvima,Zakon o radu,Zakon o mirovinskom osiguranju,Zakon o doprinosima) nije izvršena izmjena u smislu obveznog broja zaposlenih u trgovačkim društvima, na način da od 01.01.2010. mora biti najmanje jedan zaposlen.

 

Prema gore navedenim zakonima članovi uprave trgovačkog društva,koji nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi,moraju biti obvezno osigurani te su obveznici plaćanja obveznih doprinosa.

 

Točno je da kao vlasnik trgovačkog društva,odjavom s mirovinskog ne možete ostvariti novčanu naknadu nezaposlene osobe putem HZZ-a, ali ukoliko se zaposlite kod drugog poslodavca, možete u svom poduzeću raditi bez obveze uplate doprinosa i bez zaposlenih.

 

Netočno je da Vaš gosp.porezni savjetnik mora zatvoriti tvrtku da bi otišao u mirovinu.On samo ne može primati mirovinu (obustavlja se) dok je član uprave društva ali i to se rješava na način da sebe upiše kao prokuristu u sudski registar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Počevši od 01.01. kada si se odjavio, a ukoliko u tom vremenskom periodu nećeš biti u radnom odnosu, po službenoj dužnosti (kad tad) za to vremensko razdoblje biti ćeš prijavljen po pripadajućoj osnovi osiguranja (član uprave društva) uz eventualno podnošenje optužnog prijedloga. To će učiniti ili HZMO ili HZZO, odnosno onaj koji prvi dođe u saznanje o ovom tvom sadašnjem statusu nakon razmjene podataka najvjerojatnije s poreznom upravom ili na drugi način.

 

To nešto sastavni je dio Zakona o mirovinskom osiguranju i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i podzakonskih općih akata tih Zavoda u dijelu u kojem se taksativno navode "osiguranici".

 

btw: novčana kazna za nepodnošenje odgovarajućih prijava und odjava u zakonom propisanom roku je 100.000 kn za pravnu osobu i 15.000 kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi, pa sretno dalje........odnosno preporučam sa se skrušeno javiš na neki od šaltera gore navedenih službi i da se detaljno informiraš o svemu ovome što smo ti naveli gore (pozdrav Ultri). Svaka čast ovom šezdesetgodišnjaku koji ti je izvor informacija, al ipak .........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

 

Prema gore navedenim zakonima članovi uprave trgovačkog društva,koji nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi,moraju biti obvezno osigurani te su obveznici plaćanja obveznih doprinosa.

 

A što se u praksi događa kada je ta firma neaktivna? Ne posluje, ali je u pozitivnoj nuli i čeka bolja vremena.Ako treba imati zaposlenu osobu, za mjesec je u minusu! Stjerati u stečaj? Ili već je u dugovima, pred stečajem, ili stečaj nitko ne pokreće? Ili ako je pokrenut stečaj, ali se ne provodi?

 

Ima tisuće firmi u takvom statusu, a bit će ih još i više.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx, nigdje u dolje navedenom tekstu nije definirano da d.O.o. mora imati zaposlenu osobu već da nezaposleni direktor ili član uprave (ukoliko nije drugdje zaposlen tj.osiguran po drugoj osnovi) mora biti osiguran (mirovinsko/zdravstveno).

 

Nezaposlena osoba koja obnaša funkciju člana uprave dužna je sama sebe prijaviti na mirovinsko i zdravstveno sa danom upisa u sudski registar.Nakon prijave na obvezna osiguranja Porezna uprava izdaje rješenje temeljem kojeg se plaćaju doprinosi.

 

Znači,ne mora nužno biti prijavljen u radni odnos (plaća+doprinosi) ali mora imati osiguranje HZMO/HZZO.

 

Naravno da je u praksi mnogo suprotnih situacija, neprijavljivanja nezaposlenih direktora,članova uprave...i nikome se ništa neće dogoditi dok ne dođe do provjere (Rubens u prethodnom postu pojasnio detalje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Znači,ne mora nužno biti prijavljen u radni odnos (plaća+doprinosi) ali mora imati osiguranje HZMO/HZZO.

 

Naravno da je u praksi mnogo suprotnih situacija, neprijavljivanja nezaposlenih direktora,članova uprave...i nikome se ništa neće dogoditi dok ne dođe do provjere (Rubens u prethodnom postu pojasnio detalje).

 

Ma to je jasno.

Ali što se u praksi dogodi?

 

Lako je naplatiti kaznu i dug ako se ima od kuda.

Ako tvrtka nema sredstva na računu , ne može platiti zaostale doprinose, niti kazne. Odgovornoj osobi se još i može naplatiti kazna, ali dugovi tvrtke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija