Jump to content

Porodiljna naknada


fida

Preporučene objave

Ukoliko žena ima 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja prije stupanja na rodiljni dopust, naknada za prvih 6 mjeseci je delimitirana i računa se temeljem šestomjesečnog razdoblja koje je prethodilo naknadi.

 

Nemoj se zamarati pravnom regulativnom jerbo ima vrlo mnogo varijanti, odnosno svaki je slučaj zaseban i ovisi kako od radnopravnog statusa tako i od visine plaće i nekih drugih parametara...........

 

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN, 85/08)

Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja (NN, 67/09)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Koristim porodiljni za treće dijete koji uskoro ističe.Neplanirano sam opet ostala trudna (i već brojim tri mjeseca). Zaposlena sam na neodređeno,(zadnje plaće cca 6.000 kn) te primala sam naknadu, prema tadašnjem zakonu, max.4250kn prvih 6 mj, 2.500 do godine dana djeteta, a do treće godine 1.600 kn.

 

Zanima me koje su mi opcije:

 

1. Ako s porodiljnog (od 3god) nastavim dalje porodiljni, odnosno očuvanje trudnoće za 4. dijete, da li ću imati pravo na naknadu primljene plaće prije 3. porodiljnog ili će mi u osnovicu ulaziti porodiljna naknada 1.600 kn, koliko mi iznosi zadnje dvije godine. Sa HZZO sam telefonski primila info da u ovom slučaju mi ulazi u prosjek i porodiljna naknada te da kada rodim dijete max. ću primati 1.600 kn.

Ne znam da li je baš jasno definirano zakonom pa vas molim pomoć.Na koliku isplatu imam pravo na komplikacijama, koliko prvih 6mj. djeteta, a koliko do godine dana?

 

2.ako budem u mogućnosti odraditi barem 2 mjeseca (bojim se da 3 neću moći zbog mog. kompl.)- dakle prekinuti porodiljni, odraditi dva mjeseca i ići na komplikacije. Da li su dvije isplate dovoljne za prosjek?

Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sanja32 je napisao:

Poštovani,

Koristim porodiljni za treće dijete koji uskoro ističe.Neplanirano sam opet ostala trudna (i već brojim tri mjeseca). Zaposlena sam na neodređeno,(zadnje plaće cca 6.000 kn) te primala sam naknadu, prema tadašnjem zakonu, max.4250kn prvih 6 mj, 2.500 do godine dana djeteta, a do treće godine 1.600 kn.

 

Zanima me koje su mi opcije:

 

1. Ako s porodiljnog (od 3god) nastavim dalje porodiljni, odnosno očuvanje trudnoće za 4. dijete, da li ću imati pravo na naknadu primljene plaće prije 3. porodiljnog ili će mi u osnovicu ulaziti porodiljna naknada 1.600 kn, koliko mi iznosi zadnje dvije godine. Sa HZZO sam telefonski primila info da u ovom slučaju mi ulazi u prosjek i porodiljna naknada te da kada rodim dijete max. ću primati 1.600 kn.

Ne znam da li je baš jasno definirano zakonom pa vas molim pomoć.Na koliku isplatu imam pravo na komplikacijama, koliko prvih 6mj. djeteta, a koliko do godine dana?

 

2.ako budem u mogućnosti odraditi barem 2 mjeseca (bojim se da 3 neću moći zbog mog. kompl.)- dakle prekinuti porodiljni, odraditi dva mjeseca i ići na komplikacije. Da li su dvije isplate dovoljne za prosjek?

Hvala puno.

 

3. da li na porodiljnom smijem primati autorski honorar te da li bi se i on mogao ukalkulirati kod obračuna osnovice za korištenje očuvanja trudnoće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Postovani!

Zanima me koliku naknadu za porodiljni cu imati ako imam prekid staza odn. imam godinu dana neprekidnoG staza, pa 2 mjeseca prekida pa opet mjesec staza. Prosjek place mi je stalno bio cca 5000 kn. Dali u ovaj prosjek od 6 mjeseci ulaze i ova 2 mjeseca sa 0 primanja i npr. 4 mjeseca sa 5000 kn ili se samo gleda prosjek isplacenih placa...

Sveukupno imam vise od 18 mjeseci staza u zadnje 2 godine.

Puno hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za tzv. delimitiranu rodiljnu naknadu prvih 6 mjeseci moraš imati 12 mjeseci neprekidnog staža, ovih 18 mjeseci s prekidima koje spominješ uvjet su na nadoknadu plaće za vrijeme bolovanja, znači 45-28 dana prije poroda stupaš na rodiljnini dopust, unatrag 12 mjeseci ukoliko imaš to što imati moraš = 5.000 kn, ukoliko nemaš, puno manje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija