Jump to content

Zakon o fotografiranju


Dorian

Preporučene objave

Ja prema političarima (a osobito našima) ne mjerim ništa živo. Toliko su izgubili dostojanstvo da im paparazzijeve fotke koje uzrokuju polu-skandale čak i gode. Znaš ono - čega se pametan srami ...

:-D

 

Stalno se pokušavam staviti u ulogu prvog lica u vezi ovog zakona ali mi baš nešto i ne ide.

Primjerice ... ti si na nekoj zabavi ... ja uletim s fotićem i slikam te ... ti to nisi željela ... ja stavim fotke na svoju web stranicu kako bih je učinio cool a sve to bez da tebe pitam ... zar ja to smijem bez posljedica?

 

Mislim, nije li tu onda tvoja privatnost, intimnost te sva ostala prva narušena, ugrožena, oskrnavljena ... i što već ne da ne drobim? Nisi li ti takvim činom postala "roba" ?

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 131.Kaznenog zakona

 

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

Pogotovo ako Vam je namjera nekog diskreditirati ili fotku zloupotrijebiti.

 

Ali ne znači da ne smijete snimati npr. karneval-fašnik, vatromet, mostove.... ili fotografirati u gradu pa ako se neka osoba slučajno u prolazu naleti ili je u "drugom planu" ništa strašno (mrate nešto i sami procjeniti koliko je neki kadar rizičan)......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac, thanx na doživljavanju i odgovoru !

:palac:

 

Kad ste već spomenuli društvena događanja, ostaje nejasna jedna stvar:

 

Primjerice, vi ste na nekom party-u, fašniku ili priredbi i ja vas slikam.

Niste bili slučajno u kadru nego sam BAŠ VAS slikao s vašim recimo društvom ili pak solo.

Kasnije tu sliku postavim na svoju web-stranicu ili facebook ili forum ili što već ali bez da sam vas pitao za dopuštenje.

Lijepo ste me zamolili da sliku ne objavljujem odnosno ne želite da se ona pojavi u takvim medijima,

no ja sam se oglušio na vašu zamolbu.

Znači li to da mi pravno ne možete ništa niti snosim ikakvu zakonsku posljedicu?

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Članak 131.Kaznenog zakona

 

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

Pogotovo ako Vam je namjera nekog diskreditirati ili fotku zloupotrijebiti.

 

Ali ne znači da ne smijete snimati npr. karneval-fašnik, vatromet, mostove.... ili fotografirati u gradu pa ako se neka osoba slučajno u prolazu naleti ili je u "drugom planu" ništa strašno (mrate nešto i sami procjeniti koliko je neki kadar rizičan)......

 

H V A L A !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dorian je napisao:

Mrljavac, thanx na doživljavanju i odgovoru !

:palac:

 

Kad ste već spomenuli društvena događanja, ostaje nejasna jedna stvar:

 

Primjerice, vi ste na nekom party-u, fašniku ili priredbi i ja vas slikam.

Niste bili slučajno u kadru nego sam BAŠ VAS slikao s vašim recimo društvom ili pak solo.

Kasnije tu sliku postavim na svoju web-stranicu ili facebook ili forum ili što već ali bez da sam vas pitao za dopuštenje.

Lijepo ste me zamolili da sliku ne objavljujem odnosno ne želite da se ona pojavi u takvim medijima,

no ja sam se oglušio na vašu zamolbu.

Znači li to da mi pravno ne možete ništa niti snosim ikakvu zakonsku posljedicu?

:misli:

 

Pa sve ti piše lijepo! Ako netko digne kaznenu prijavu protiv tebe i ako se utvrdi klršenje kaznenog zakona.....

Kaznena prijava se diže po službenoj dužnosti i plaća se zatvorom! :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekaljeni ... piše i ne piše.

 

Pitam konkretno za vatromet, fašnik i slična događanja.

pa je odgovoreno:

 

Mrljavac je napisao:

Članak 131.Kaznenog zakona

 

Ali ne znači da ne smijete snimati npr. karneval-fašnik, vatromet, mostove....

 

Čime je rekao da ja SMIJEM u sklopu toga njega snimati na tim mjestima i stavljati fotke na navedena mjesta.

 

Onda se ti nadovezuješ gdje kažeš da NE SMIJEM to raditi.

 

Sad bi trebalo meni biti jasno, jel?

 

OSIM ako se nije mislilo da i ako nekoga snimim na takvim mjestima, te BEZ njegovog dopuštenja stavim fotke na net, tada kršim zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje je označeno da je fotografiranje zabranjeno tamo se ne smije fotkati, a za sve ostalo što uradite odgovarate sami jer mnoge situacije i mjesta kad je u pitanju fotografiranje nisu strogo zakonom definirani pa stoga nije naodmet da budete oprezni sa fotoaparatom i škljocanjem.

 

Primjerice ne smijete slikati djecu bez dopuštenja roditelja, stratelja, ne smijete......., smijete ovo ili ono.

 

I ja se bavim fotografijom i odokativno procjenim što se smije, a što ne fotografirati, a ako imam namjeru nekog fotkati onda ga kulturno i pitam može li fotka ili ne.

 

Ako zamoli da ga ne fotkam, ja ne fotkam (zašto bih nekog fotografirao protiv njegove volje).

 

http://www.google.hr/search?hl=hr&q=zabranjeno+fotografiranje&btnG=Tra%C5%BEi&meta=&aq=f&oq=

 

 

 

http://www.pticica.com/korisnici/Mrljo?stranica=3

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija