Jump to content

nema prijave i nema plaće??? WTF!!!


mademoiselle

Preporučene objave

Molim vas pomozite! HITNO!

Naime, danas sam skužila da me poslodavac gdje radim od 04.01.2010. još uvijek nije prijavio na soc i mirovinsko (ne plaća doprinose) i kasni mi sa isplatom prve plaće.

Ugovor sam uredno potpisala i imam ga!

Hvala Bogu, našla sam drugi posao i jučer sam dala otkaz, radim do 28.02.2010.

Ali šta napraviti sa plaćom za 01.mj koja mi još nije isplaćena (kak ću tek dobiti ovu za 02.mj; strah me i pomisliti), i kaj sa prijavom? ne bih htjela imati "rupu" od 2 mjeseca kad sam ja radila i imam Ugovor o radu na neodređeno vrijeme - potpisan! kao šlag na torti je sad još i njihova bahatost tipa kao:"neznamo gdje su tvoji papiri. a kad si ih i kome dala??!!" Knjigovođa, koji je outsourcan (izvana), veli mi da moje papire nije nikad niti vidio!!!!

 

Molim Vas odgovor jer sam očajna i ljuta na bahatost i bezobrazluk poslodavca...

 

Kako se postaviti i šta reći???

 

Puno, puno hvala unaprijed:)

m.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mademoiselle je napisao:

Molim vas pomozite! HITNO!

Naime, danas sam skužila da me poslodavac gdje radim od 04.01.2010. još uvijek nije prijavio na soc i mirovinsko (ne plaća doprinose) i kasni mi sa isplatom prve plaće.

Ugovor sam uredno potpisala i imam ga!

Hvala Bogu, našla sam drugi posao i jučer sam dala otkaz, radim do 28.02.2010.

Ali šta napraviti sa plaćom za 01.mj koja mi još nije isplaćena (kak ću tek dobiti ovu za 02.mj; strah me i pomisliti), i kaj sa prijavom? ne bih htjela imati "rupu" od 2 mjeseca kad sam ja radila i imam Ugovor o radu na neodređeno vrijeme - potpisan! kao šlag na torti je sad još i njihova bahatost tipa kao:"neznamo gdje su tvoji papiri. a kad si ih i kome dala??!!" Knjigovođa, koji je outsourcan (izvana), veli mi da moje papire nije nikad niti vidio!!!!

 

Molim Vas odgovor jer sam očajna i ljuta na bahatost i bezobrazluk poslodavca...

 

Kako se postaviti i šta reći???

 

Puno, puno hvala unaprijed:)

m.

 

ma...ma gospođice,

prvo je pitanje:kako ste dali otkaz i koji ste otkaz dali? Usmeni otkaz ugovorao radu nije predviđen Zakonom o radu i nema pravnu vrijednost.

Zanima me još što ste naveli u tom otkazu ako je bio u pismenoj formi?

Čim imate potpisan Ugovor o radu,znači da je poslodavac sa tim ugovorom i vašom radnom knjižicom MORAO postupiti kako to Zakon nalaže odnjeti ga na HZZO I HZMO i dat vam potvrde o tome. Jeli vam dao?

Odgovorite mi pa ćemo nastaviti. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo, hvala na brzom odgovoru:)

nije mi poslodavac dao nikakve potvrde, u tome i jest problem!

nije me uopće prijavio!

otkaz sam dala usmeno, a zatim i pro forme pismeno putem maila. što se tiče otkaza, nema problema... problem je što me nije prijavio i što mi neda plaću!

koje pravne korake mogu poduzeti (a najradje ne bi) jer to košta i traje jako dugo; ja bi radje da mu mogu pravno parirati u razgovoru i dati mu do znanja da imam prava i da ću ih, ako treba, upotrijebiti...

 

hvala još jednom:)

m.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mademoiselle je napisao:

kao prvo, hvala na brzom odgovoru:)

nije mi poslodavac dao nikakve potvrde, u tome i jest problem!

nije me uopće prijavio!

otkaz sam dala usmeno, a zatim i pro forme pismeno putem maila. što se tiče otkaza, nema problema... problem je što me nije prijavio i što mi neda plaću!

koje pravne korake mogu poduzeti (a najradje ne bi) jer to košta i traje jako dugo; ja bi radje da mu mogu pravno parirati u razgovoru i dati mu do znanja da imam prava i da ću ih, ako treba, upotrijebiti...

 

hvala još jednom:)

m.

 

m...draga,

kada se rade pravne stvari onda je potrebno,informirati se. Mail pošta nije dobra u pravnim stvarima. "kante" se lako kvare.linije nemoraju biti dobre i bla bla,pa se može dogoditi da nas protivne strana ne "čuje". Dakle se pravne stvari u radnim odnosima predaju drugoj strani putem uruđbenog zapisnika ili poštom,preporučeno sa povratnicom.

Pitao sam vas: Što ste u otkazu naveli? I niste mi odgovorili. Kad se riješavaju pravne stvari mora se pomno čitati ono što piše.

Postoje dva načina kako vi ko radnik možete otkazati ugovor o radu a o tome kako ste ga otkazali zavisi daljnji tijek onoga što morate poduzeti.

Dakle: Što ste naveli u tom mailu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mademoiselle je napisao:

dragi Cigo,

 

u mailu sam navela da dajem neopozivi otkaz na radnom mjestu tom i tom, otkazni rok ću odraditi po Ugovoru, do 28.02.2010.

Ali, ponavljam otkaz nije problem! u vezi toga nema nikakvih dvojbi...

problem je neisplaćena plaća i NEPRIJAVLJIVANJE na HZZO i HZMO.

 

hvala i lp,

m.

 

Da ne kompliciramo stvari,jer vidim da vi baš i neslušate što vam govorim. Vi ćete ućiniti ovako:

A. razgovarat ćete sa poslodavcem još jednom vezano za:

-prijave i radnu knjižicu i dati mu rok od tri dana da vam ih dostavi

-za Obračune plaća i isplatu istih na koje se obvezao ugovorom (valjad je rok do 15-tog u ugovoru) a i na koje ga obvezuje čl.85. Zakona o radu iz kojeg proizlazi da vam plaću za protekli mjesec mora isplatitio do 15 u tekućem mjesecu.

Upozorit ćete ga da ne učini li tako da ćete se obratiti Inspektoratu RH i ako treba Ministarstvu rada.

Istovremeno.s obzirom da je rok prijave radnika na HZZ-oe 15 dana po potpisivanju ugovora nazvat ćete HZZO-i i pitati što učiniti u vašoj situaciji(ja neznam točno postupak).

Ukoliko poslodavac ne postupi po vašem usmenom traženju u roku ta tri dana onada ćete mu u istom smislu uputiti POŠTOM ,preporućenio sa povratnicom Zahtjev za zaštitu prava prema čl.129 zakona o radu.

Također ćete isto prijaviti Inspekciji rada.

Vi ne shvačate važnost informiranosti u sferi radnih odnosa. Kada dođe do suda(što se nadam da kod vas neće a bilo bi i preskupo) onda sud traži redosljed prije otkazivanja a on je:

1.usmena PRAVOVREMENA obavijest poslodavcu o povrijeđenim vam pravima

2.pismeni "prigovor" u vidu Zahtjeva za zaštitu prava.

3.Tek tada Otkaz i to Izvanredni otkaz u kojem morate obrazložiti zašto ga dajete i što je to skrivio poslodavac.

Eto toliko. U buduće biti oprezan.informirati se i biti pravavremen. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija