Jump to content

Hitno mi treba pravni savjet-upomoć


mdusko

Preporučene objave

Nakon provjere moje radne sposobnosti prešla sam kod novog

poslodavca-ke (kao druga zaposlena osoba u d.O.o.)te ubrzo započinju moji problemi.

Nažalost kao i mnogi drugi privatnici(da ne kažem svi)ponudila mi je minimalnu plaću preko računa, a znatnu razliku u gotovini na ruke.

Nakon nekog vrlo kratkog vremena počela je izražavati nezadovoljstvo mojim radom i prijetiti mi sa razlikom plaće koji je postao sve više sporan.

Omalovažavala je sustavno moj rad i vršila totalni mobing.

Inače taj posao sam radila kod drugog poslodavca 6 godina

i nije bilo prigovora na moj rad-dapače.

Nakon nepunih šest mjeseci razbolila sam se od bolesti koja

se dobiva od stresa i gubitka imuniteta te završila na bolovanju gotovo punih 6 mjeseci (terapije i sl) te ostala

trajno oštećena (moguće 30 posto invalidnosti).U međuvremenu me je zvala telefonom i uznemiravala me riječima da njoj treba zdrava osoba za radit i da nezna što će samnom kada se vratim,te kontradiktornosti od toga da nema posla te da nemože sama sve odraditi,te da njoj treba zdrav čovjek.

Nakon nekog vremena uzela je na moje radno mjesto jednu osobu na četiri sata.

Kada sam se vratila sa bolovanja ponudila mi je annex ugovora na četiri sata uz obrazloženje da nema posla,nema

novaca a ja sam joj nesigurna (moje prvo blovanje u životu)

te zato mora zadržati i drugu radnicu na četiri sata, da je ozbiljno razmišljala o mom otkazu ali je eto se smilovala

pa će mi dati pola radnog vremena na neodređeno vrijeme.

Također je napomenula ako ne potpišem taj annex da ćemo onda drugačije igrati (što sam shvatila kao veliku prijetnju).

Zanima me:

1. Da li ja moram potpisati annex i kakve su posljedice ako ga odbijem (mogu li dobiti zato otkaz)?

2. Da li smije mene otpustiti a nju zadržati?

3. Kako da se postavim i zaštitim u ovoj situaciji?

Molim što hitniji odgovor jer u ponedjeljak očekuje da se izjasnim.

Upomoć :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mdusko

prvo predpostavljam da imate ugovor na neodređeno vtijeme

 

ad1.ne morate potpisti i po meni ne smijete anex. Vi morate redovito dolaziti na posao i idrađivati svoje 8 satno radno vrijeme jer ste se na to obvezali ugovorom.

ad2.poslodavka vam može dati redoviti ili izvanredni otkaz udovora u radu. U oba slučaja poslodavka vam mora u pisanom obliku dostaviti otkaz i navesti opravdane razloge zbog čega vam otkazuje ugovor o radu. Vaše bolovanje nije opravdan razlog za otkaz niti je razlog da vam skrati radno vrijeme.Ona je mogla zaposliti drugu djelatnicu na određeno vrijeme dok se ne vratite. Vi po takvom otkazu imate pravo prigovora u obliku Zahtjeva za zaštitu prava.

ad.3.vi prvo upozorite poslodavku da je svojim napadima na vas i uskračivanjem dogovorene plaće (onaj dio u gotovu novcu a koji u Zaštiti prava nećete smjeti spominjati)i ona prouzročila dio vaših zdravstvenih problema svojim uznemiravanje i omalovažavanjem a zbog čega ćete se obratiti što je protivno njezinoj obvezi da vas od toga zapravo štiti prema čl.130 Zakona o radu koji govori o zaštiti dostojanstva radnika.

No međutim ja ne vidim kako ćete vi nadelje raditi kod takove poslodavke. Iz iskustva drugih a i svog vlastitog znam da takav radni odnos nije moguć i samo bi vam štetio za zdravlje. Ja mislim da vi trebate početi tražiti drugi posao.

Kada i ako vam da otkaz onda se javite,pa bumo videli kaj bu za vas bolje. U međuvremenu po ćemu mislite da vam jeusktratila bilo koje vaše pravo zabilježite pa kad otkaz dođe e onda bumo pisali mi noj. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru, sad mi je malo lakše kad nisam skroz sama. Tako sam si i mislila da je bolje za mene. Mislala sam da joj otvoreno kažem da znam da samo traži razlog da me se riješi i da ću si aktivno tražiti drugi posao, a dok sam ovdje nemogu pristati na promjenu dosadašnjeg ugovora o radu.Samo me pomalo strah njenih podmetanja i tko zna čega sve...Očito sam na životnoj prekretnici i to me pomalo plaši.Svakako ću se javiti sa novostima kada ih bude (a imam osjećaj da će ih biti).

Još jednom puuuno hvala,valjda bum preživjela :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija