Jump to content

ugovor o darov. nekretnina sa ugovornim dodatkom o doživ. uzdrž.


leptir

Preporučene objave

Otac i majka ugovorom o darovanju nekretnina darovali su mojoj sestri nekretninu - stan, uz ugovorni dodatak u ugovoru kojim sestra ovim ugovorom preuzima voditi brigu o roditeljima te oni imaju pravo korištenja stana do svoje smrti. U dodatku je također navedeno da sestra nema pravo roditelje ukloniti iz stana u ustanovu kao ni prava otuđiti pokretnu imovinu do njihove smrti. Izvršenm je i upis u ZK na njezino ime. Problem: iako sestra vise od 20 godina ima dijagnozu šizofrenije (zbog koje je i umirovljena 1995. godine), roditelji (80. i 76. god.starosti) koji su se nekritički odnosili na njezin status, i usprkos svoj mojoj pomoći oko liječenja sestre i reguliranja statusa, te usprkos tome što ona ima 1.800 kn mirovine a otac i majka zajedno 8.000 kn. mirovine napravili su ovakvu glupost. U međuvremenu, s obzirom da sam se povukla iz obitelji, naravno da se dogodio ispad koji je uzorkovao smjestaj sestre u psh.bolnicu. Ovaj put lijecnica pokreće postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti. Napominjem da u tih 20-tak godina uvijek ja kao sestra odrađujem gori dio priče i smještaj sestru una liječenje u bolnicu, pa čak i uz pratnju policije. Sada, roditelji žele ispravit pogrešku i vratit stvari na svoje mjesto (napominjem da su prešutili njezinu bolest kada su radili darovni ugovor - jer kao tada je bila zdrava ?!)odnosno žele poništit taj ugovor i vratit sve na svoje ime, ali neznaju kako, s tim da su se dogovorili da ja sestri postanem skrbnik u postupku oduzimanja posl.sposobnoti. S tim sam se suglasila. U tom postupku u Centru za soc. rad upitala sam što sada učinit s ugovorom o darovanju. Pravni savjet je da to vratimo u prvobitno stanje (ali ne i kako)i to prije nego sestri bude oduzeta posl.sposobnost. Želim čistu situaciju u obitelji, zelim da se stan vrati roditeljima i po njihovoj smrti da se provede ostavinska rasprava u skladu sa Zakonomn. Sestra mi je jedina, kao i ja njoj i upućene smo jedna na drugu, ona zeli da joj budem skrbnik (napomena: neudata je i zivi s roditeljima u kućanstvu), ali s obzirom na dosta zategnutu financijsku situaciju molim da me uputite kako ovo najprihvatljivije vratit u prvobitno stanje, a pogotovo s obzirom na činjenicu da je postupak za oduzimanje njezine poslovne spsoobnosti u tijeku.

Zahvalna na svim savjetima, ali molim konkretne koji će cijelu obitelj najbezbolnije izvući iz ove pozicije u što kraćem mogućem roku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na ovom odgovoru. Međutim da li se u novom darovnom ugovoru treba uopće spominjati onaj ugovorni dodatak ili prvog ugovora,u bilo kojem smislu, ili se napravit "blesav" s novim darovnim ugovorom kojim sestra sve vraća roditeljima. (Sestra je naime i upisana i u ZK temeljem prvog ugovora). Naime, koliko sam shvatila pravnika Centra za soc.skrb ovo treba rijesit dok sestri ne bude oduzeta poslovna sposobnost. Znaci dok je poslovno sposobna (jedan od rješenja koje je on predložio ali nije siguran.

Molim jos jednom pomoc

fala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra je upisana kao vlasnica nekretnine po tom i tom osnovu...i ona ima pravo s nojm raspolagati. Stoga napravite ugovor o poklonu kod javnog biljeznika i poslije toga izvrsite novi upis vlasnistva. Ne bi se moglo reci da je stekla vlasnistvo po osnovi ugovora o dozivotnom uzdrzavanju vec po osnovi darovanja, medjutim, kao receno, to je nevazno. Taj posao oko pisanja ugovora ne bi trajao dulje od 15-ak minuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

II. ČINIDBA

Kakva mora biti činidba

Članak 269.

(1) Objekt ugovorne obveze je činidba koja se može sastojati u davanju, činjenju, propuštanju ili trpljenju.

(2) Činidba mora biti moguća, dopuštena i određena, odnosno odrediva.

Ništetnost ugovora zbog činidbe

Članak 270.

(1) Kad je činidba nemoguća, nedopuštena, neodređena ili neodrediva, ugovor je ništetan.

(2) Ali ugovor sklopljen pod odgodnim uvjetom ili rokom valjan je ako je prije ispunjenja uvjeta, odnosno isteka roka činidba postala moguća, dopuštena, određena ili odrediva

Zabluda o pobudi kod besplatnog ugovora

Članak 281.

Kod besplatnog ugovora bitnom zabludom se smatra i zabluda o pobudi koja je bila odlučna za preuzimanje obveze.

X. NAMET

Članak 302.

(1) Ako je besplatni ugovor sklopljen uz namet, pa primatelj koristi ne ispuni namet, druga strana može zahtijevati ispunjenje nameta ili raskid ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

II. ČINIDBA

Kakva mora biti činidba

Članak 269.

(1) Objekt ugovorne obveze je činidba koja se može sastojati u davanju, činjenju, propuštanju ili trpljenju.

(2) Činidba mora biti moguća, dopuštena i određena, odnosno odrediva.

Ništetnost ugovora zbog činidbe

Članak 270.

(1) Kad je činidba nemoguća, nedopuštena, neodređena ili neodrediva, ugovor je ništetan.

(2) Ali ugovor sklopljen pod odgodnim uvjetom ili rokom valjan je ako je prije ispunjenja uvjeta, odnosno isteka roka činidba postala moguća, dopuštena, određena ili odrediva

Zabluda o pobudi kod besplatnog ugovora

Članak 281.

Kod besplatnog ugovora bitnom zabludom se smatra i zabluda o pobudi koja je bila odlučna za preuzimanje obveze.

X. NAMET

Članak 302.

(1) Ako je besplatni ugovor sklopljen uz namet, pa primatelj koristi ne ispuni namet, druga strana može zahtijevati ispunjenje nameta ili raskid ugovora.

 

 

Prijatelju,

Da li ste pobrkali loncice??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, kako bi izbjegli komplikacije i rijesili stvar u sto kracem roku ne bi ulazili u sestrinu poslovnu sposobnost ili ispunjenje ugovornih obveza, jer starci su to ionak sve krivo shvatili (citiram: "ne brine ona o nama ona samo skuha ruča, opere sudje i tako"), što se tiče njezinih primanja sestra dobiva invalidsku od 1.800 a starci preko 7.000 kn zajedno, tak da ovo što su i napisali u dodatku ugovora je besmisleno (sto su evidentirali i na centru za soc.rad). Stoga odgovara nam rješenje u kojem ne bi ulazili u sestrinu posl.sposobnost temeljem bolesti, vec samo povrat u prvobitno stanje. Imala sam neke sugestije, da je najbezbolnije napraviti opet darovni ugovor kojim sestra sve vraca roditeljima, al mi nije jasno da li tom prilikom uopće spominjati taj ugovorni dodatak, odnosno prethodni ugovor. Hvala, molim pomoc i pojasnjenje i dalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i darovni ugovor s nametom je ugovor

i za njega vrijede odredba o ugovoru

 

II. DAROVANJE S NAMETOM

Sadržaj nameta

Članak 484.

Uglavkom o nametu može se obvezati obdarenika da u korist darovatelja, treće osobe, u javnom ili vlastitom interesu izvrši određenu radnju ili se od nje uzdrži.

Ispunjenje nameta

Članak 485.

(4) Ako obdarenik ne ispuni namet ni u naknadno ostav¬ljenom primjerenom roku, darovatelj može raskinuti ugovor o darovanju i zahtijevati povrat dara, osim kad je netko treći stekao pravo zahtijevati ispunjenje nameta

Oslobođenje od obveze ispunjenja nameta

 

Članak 487.

(1) Obdarenik se može osloboditi obveze ispunjenja nameta povratom dara u stanju u kojem se nalazi u trenutku kad se od njega zahtijeva ispunjenje nameta.

(2) Obdarenik se ne može vraćanjem dara osloboditi obveze ispunjenja nameta ako je ispunjenje nameta u javnom interesu.

 

tražiti povrat dara zbog neispunjavanja uvjeta iz ugovora o darovanju (aneksa ugovora)

psihički bolesna osoba nemože ispuniti uvjete iz aneksa darovnog ugovor (doživotno uzdržavanje)

 

psihički bolesna osoba nemože darovati svoju imovinu bez odobrenja skrbnika.

pa makar daroprimatelji bili i roditelj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu,

zahvaljujem na prilogu, al upravo se i o tome radi, usprkos dugogodisnjoj bolesti roditelji su darovnim ugovorom u ankesu je obvezali na nesto sto financijski, mentalno, a i fizički nije sposobna. Sad to tumače drugačije. S obzirom da je pokrenut postupak za oduzimanje posl.sposobnosti, a da ne pokrećemo postupak za pobijanje ugovora zbog skraćivanja postupka ali i uštede, ovaj prijedlog za povratom putem darovnog ugovora mi se čini najlogičniji, ai bio je sugestija sa vise strana gdje sam trazila pomoć. U svakom slučaju javit ću na ovom mjestu kako je sve zavrsilo!

Naravno, tko zeli jos nešto sugerirat, slobodno i zahvalna sam na tome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu li se i ja uključiti , s pitanjem. Darovnim ugovorom kčerki , što je potrebno? ...napisati darovni ugovor kod javnog bilježnika, i što dalje s njim,? Zna li netko iz prakse koja je cijena , i koje je vrijeme potrebno da bi se nekretnina prepisala, odnosno uknjižila u u gruntovnici. Radi se o tome da nekretninu želim , bez ikakvih obveza od kčerke ( doživotno uzdržavanje i sl) jednostavno želim darivati kčerki, kojoj je potrebna radi realizacije kredita, kao hipoteka. (nema posao, pa želi otvoriti svoj, za što je potreban kredit)Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirna- je napisao:

Mogu li se i ja uključiti , s pitanjem. Darovnim ugovorom kčerki , što je potrebno? ...napisati darovni ugovor kod javnog bilježnika, i što dalje s njim,? Zna li netko iz prakse koja je cijena , i koje je vrijeme potrebno da bi se nekretnina prepisala, odnosno uknjižila u u gruntovnici. Radi se o tome da nekretninu želim , bez ikakvih obveza od kčerke ( doživotno uzdržavanje i sl) jednostavno želim darivati kčerki, kojoj je potrebna radi realizacije kredita, kao hipoteka. (nema posao, pa želi otvoriti svoj, za što je potreban kredit)Hvala na odgovoru!

 

Na osnovi ovjerenog ugovora o darovanju kod javnog biljeznika podnosi se prijedlog zemljisno-knjiznom sudu na cijem se podrucju nalazi nekretnina, da se izvrsi upis vlasnistva. O drugome se mozete informirati kod nadleznih organa uprave.

 

Ovdje se nalazi formular prijedloga za upis:

 

http://www.legalis.hr/modules/predlosci03/visit.php?cid=9&lid=32

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija