Jump to content

Nasljeđena ovrha


murina

Preporučene objave

Danas sam dobila prijedlog za ovrhu i rješenje o ovrsi.

Naime, moj otac je 2000. g bio jamac ili je digao kredit, još nisam pitala na sudu/banci, 2004. godine je preminuo i do danas nisam znala da neki dug prema banci postoji.

Nakon njegove smrti postala sam jedina nasljednica i nasljedila sam nekretninu nad kojom je od danas ovrha! :-?

Na iznos duga u banci kamate su u 6 godna narasle za 9.000 kn., a da ja toga uopće nisam bila svjesna!

 

Imam rok od 8 dana da podnesem žalbu. Zanima me na šta točno da se žalim, zapravo mogu li se žaliti da me o tom slučaju banka ranije nije kontaktirala. Jasno mi je da se dug mora podmiriti, samo mi nije jasno zašto me banka nije kontaktirala prije nego su uopće podnesli tužbu.

 

U rješenju se imenom i prezimenom spominje još jedna osoba za koju ja nikad nisam čula i nemam pojma tko je to.

Citiram: "...naloženo je B.K.(moj otac) da ovrhovoditelju solidarno sa R.A.(meni nepoznat) i dr. isplati..."

Šta znači to "solidarno" ? Da li i ta osoba mora isplatiti dug ili barem dio?

 

Da potražim pravnu pomoć za pisanje žalbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje možete dobiti neke smjernice,ali za takvu stavr vam je najbolje uzeti odvjetnika.Ako ste prihvatili nasljedstvo,s tim ste prihvatili i dugove.Tako da ako je vaš otac bio dužan nekome,vi ćete kao nasljednik odgovarati za njegove dugove.Pravni savjeti kao i pisanje žalbe nisu tako skupi, a sigurno će vam puno pomoći.Pazite na rok žalbe te se u tom roku obratite nekom odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murina je napisao:

Danas sam dobila prijedlog za ovrhu i rješenje o ovrsi.

Naime, moj otac je 2000. g bio jamac ili je digao kredit, još nisam pitala na sudu/banci, 2004. godine je preminuo i do danas nisam znala da neki dug prema banci postoji.

Nakon njegove smrti postala sam jedina nasljednica i nasljedila sam nekretninu nad kojom je od danas ovrha! :-?

Na iznos duga u banci kamate su u 6 godna narasle za 9.000 kn., a da ja toga uopće nisam bila svjesna!

 

Imam rok od 8 dana da podnesem žalbu. Zanima me na šta točno da se žalim, zapravo mogu li se žaliti da me o tom slučaju banka ranije nije kontaktirala. Jasno mi je da se dug mora podmiriti, samo mi nije jasno zašto me banka nije kontaktirala prije nego su uopće podnesli tužbu.

 

U rješenju se imenom i prezimenom spominje još jedna osoba za koju ja nikad nisam čula i nemam pojma tko je to.

Citiram: "...naloženo je B.K.(moj otac) da ovrhovoditelju solidarno sa R.A.(meni nepoznat) i dr. isplati..."

Šta znači to "solidarno" ? Da li i ta osoba mora isplatiti dug ili barem dio?

 

Da potražim pravnu pomoć za pisanje žalbe?

 

Prema Vašem postu mogu zaključit da je ovršni prijedlog pokrenut protiv Vaše pokojnog oca ili protiv Vas kao ovršenika? Da li je ovršni prijedlog pokrenut opčenito na imovini ili na nekretnini koju ste naslijedili? Inače za očeve dugove odgovarate do visini nasljeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Radi se o tome da sve do današnjeg dana nisam dobila nikakvu obavijest od Slatinske banke da postoji predmet u postupku. Kontaktirala sam ih i rekli su mi da mi je otac bio jamac R.A.-u, te da traže naplatu na osnovu toga.

Znači, od 2004 g. do danas me nisu niti jednom kontaktirali i zatražili da podmirim njegovo dugovanje, već samo zaračunavali zatezne kamate. Prva informacija koju sam dobila bilo je sudsko rješenje da mi je jedina nekretnina u vlasništvu predmet ovrhe.

Interesira me da li imam pravo na žalbu zbog činjenice da je prošlo 6 godina od očeve smrti, a niti banka ni sud me nisu ni na koji način kontaktirali. Također, da li mogu tražiti da iznos za koji me terete umanje za iznos zatezne kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murina je napisao:

Hvala na odgovoru.

Radi se o tome da sve do današnjeg dana nisam dobila nikakvu obavijest od Slatinske banke da postoji predmet u postupku. Kontaktirala sam ih i rekli su mi da mi je otac bio jamac R.A.-u, te da traže naplatu na osnovu toga.

Znači, od 2004 g. do danas me nisu niti jednom kontaktirali i zatražili da podmirim njegovo dugovanje, već samo zaračunavali zatezne kamate. Prva informacija koju sam dobila bilo je sudsko rješenje da mi je jedina nekretnina u vlasništvu predmet ovrhe.

Interesira me da li imam pravo na žalbu zbog činjenice da je prošlo 6 godina od očeve smrti, a niti banka ni sud me nisu ni na koji način kontaktirali. Također, da li mogu tražiti da iznos za koji me terete umanje za iznos zatezne kamate.

 

Niste napisali protiv koga je pokrenut ovršni postupak (tko je ovršenik otac ili vi)? I bitno je kada je ovršni postupak pokrenut tj. datum i godina te kada je bilo dospječe plačanja potraživanja koje ovrhovoditelj traži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murina je napisao:

Ovrha je pokrenuta protiv mog oca, na sudskom rješenju se spominje da je postupak pokrenut u prosincu 2000 g. U banci su mi rekli da je bio jamac za kredit izdan R.A.-u.

 

 

Ovrha je protiv Vašeg oca?

Znaju li oni uopće da je Vaš otac već 6 godina pokojan, a stan je sada uknjižen kao Vaše vlasništvo?

A tu je i zastara potraživanja (5 godina).

 

Ni u kom slučaju NE POTPISUJTE priznanje duga ili slične dokumente. Ako dug priznate , onda će te ga i vraćati.

Vjerojatno Vas pokušavaju uplašiti ovrhom da dug priznate.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je pogreška nastala na samom početku u mom prvom postu. Nekretnina na koju mi je izdano ovršno rješenje nije nikad bila u vlasništvu mog oca.Ovršni nalog je izdan na tu nekretninu na moje ime.

U tih 6 godina od njegove smrti Slatinska banka me nije niti jednom kontaktirala da bi mi dala do znanja da imaju bilo kakva potraživanja. Štoviše, kad sam se raspitala o slučaju u njihovoj poslovnici, službenica mi je rekla da sam se trebala raspitati nakon njegove smrti. To mi nije palo na pamet budući da on nije imao račun u toj banci. Tom logikom bi trebala obići sve banke i isptati da li je kojim slućajem nekome ostao dužan. Također, službenica mi je dala broj njihovog odvjetnika da ga nazoven i pitam o čemu se radi. Zdrav razum mi nalaže da njihov odvjetnik bude posljednja osoba koju ću bilo što upitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako Vam je Felixx savjetovao nemojte slučajno potpisivati bilo kakav dokument vezan za to dugovanje za kojega terete Vašeg pokojnog oca. Ako je ovršni postupak pokretnut 2000. godine te ako je postala pravomočna 2000.godine i ukoliko nije bilo promjene sredstva ovrhe tu če ove godine nastupiti zastara naplate ovrhe (10 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

često ljudi u neznanju i pod pritiskom potpišu banci priznanje duga i isti su dužni vratiti.

dug jamca ima osobno svojstvo.

 

VRIJEME POTREBNO ZA ZASTARU

Opći rok zastare

Članak 225.

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.

 

Članak 214.

(1) Zastarom prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obveze.

(2) Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze.

(3) Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao.

 

PREKID ZASTARE

Priznanje duga

Članak 240.

(1) Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

 

u žalbi na ovrhu osporavati potraživanja ovrhovoditelja u cijelosti.

ovrhovoditelj će biti upućen da u sudskoj parnici vrši potraživanje duga gdje imate mogučnosti osporavati dug koji ima osobna svojstva a i zastaru potraživanja(na koju se morate pozvati u parnici)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija