Jump to content

Kad sin nije sin...


marely

Preporučene objave

Dali oporučno mogu isključiti sina iz nasljedstva i nužnog dijela zbog grubog vrijeđanja i psihičkog zlostavljanja? Nakon što sam pozvala policiju to je prestalo ali više ne komuniciramo na bilo kakav način s time da sam ja njega do prije par mjeseci molila često da se pomirimo i budemo obitelj no on je meni odgovorio da me ne želi ni čuti ni vidjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nekoliko odredaba zakona o nasljedjivanju koje su Vam od interesa:

 

3. Isključenje nužnih nasljednika iz nasljedstva i lišenje nužnog dijela u korist potomaka

 

a) Isključenje nužnih nasljednika

 

Razlozi isključenja

 

Članak 85.

 

(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:

 

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,

 

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,

 

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

 

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

 

(2) Isključenje iz nasljedstva može biti potpuno ili djelomično.

 

Pretpostavke valjanosti isključenja

 

Članak 86.

 

(1) Oporučitelj koji želi isključiti nekog nasljednika mora to očitovati u oporuci na izričit način i navesti razlog za isključenje.

 

(2) Razlog za isključenje mora postojati u vrijeme oporučivanja.

 

(3) U slučaju spora o opravdanosti isključenja teret dokaza da je isključenje opravdano leži na onome koji se na isključenje poziva.

 

Posljedice isključenja

 

Članak 87.

 

Isključenjem nasljednik gubi nasljedno pravo u mjeri u kojoj je isključen, a prava ostalih osoba koje mogu naslijediti ostavitelja određuju se kao da je isk­­ljučeni umro prije ostavitelja.

 

 

 

integralni tekst zakona je ovdje:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/305192.html

 

 

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,ugovori... Ali ja sam u godinama kad mi uzdržavanje nije potrebno a i osoba kojoj želim ostaviti svoju imovinu nema nikakvih primanja - student. A čitala sam na raznim forumima da se i takav ugovor može pobijati zbog toga jer je očito da se htjelo izbječi da zakonski nasljednik ostvari pravo na nužni dio. Zato sam mislila da bi bilo bolje u oporuci napisati iz kojih razloga ne želim da me nasljedi.Problem je samo što neznam dali me sin smije grubo vrjeđati i po zakonu dobiti nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Grubo vrijeđanje je relativan odnosno subjektivan pojam. Uočite da čak ni kazneno djelo nije dovoljan razlog za isključenje iz nasljeđivanja - potrebno je da to bude teže kazneno djelo.

 

Zakon o nasljeđivanju je velikim dijelom formalna kodifikacija životnog iskustva i običaja. U odnosima među bliskim srodnicima postoji puno veća mogućnost i vjerojatnost pomirenja nakon i najtežih čina nego kod nesrodnika, pa zakon o nasljeđivanju poznaje i opraštanje i za teška djela.

 

Osim toga - bez namjere da ulazim u vaš konkretni slučaj -

rijetko se odnosi kod bliskih srodnika, a naročita roditelja i djece teško poremete krivnjom isključivo jedne strane. U krajnjoj liniji, ponašanje djeteta je i rezultat odgoja koje je primilo, a tu često najbolje namjere dovedu do posve suprotnih rezultata. Treba li zbog toga još i kazniti?

 

Takve su odluke vrlo osjetljive, pa zato i zakon ograničava ostavitelja u tom smislu.

 

U svakom slučaju, u praksi je lakše pobijati isključenje iz nužnog dijela nego pobijati ugovor o dosmrtnom odnosno doživotnom uzdržavanju. A imovinu možete i prodati, to je praktično neopozivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

Grubo vrijeđanje je relativan odnosno subjektivan pojam. Uočite da čak ni kazneno djelo nije dovoljan razlog za isključenje iz nasljeđivanja - potrebno je da to bude teže kazneno djelo.

 

Zakon o nasljeđivanju je velikim dijelom formalna kodifikacija životnog iskustva i običaja. U odnosima među bliskim srodnicima postoji puno veća mogućnost i vjerojatnost pomirenja nakon i najtežih čina nego kod nesrodnika, pa zakon o nasljeđivanju poznaje i opraštanje i za teška djela.

 

Osim toga - bez namjere da ulazim u vaš konkretni slučaj -

rijetko se odnosi kod bliskih srodnika, a naročita roditelja i djece teško poremete krivnjom isključivo jedne strane. U krajnjoj liniji, ponašanje djeteta je i rezultat odgoja koje je primilo, a tu često najbolje namjere dovedu do posve suprotnih rezultata. Treba li zbog toga još i kazniti?

 

Takve su odluke vrlo osjetljive, pa zato i zakon ograničava ostavitelja u tom smislu.

 

U svakom slučaju, u praksi je lakše pobijati isključenje iz nužnog dijela nego pobijati ugovor o dosmrtnom odnosno doživotnom uzdržavanju. A imovinu možete i prodati, to je praktično neopozivo.

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija